Uzay Maymunları / Space Chimps

Beş milyar dolarlık uzay mekiği kara delikte kaybolunca, uzaya giden ilk maymunun torunu olan Ham III, uzaya derinliklerine gidip mekiği bulmak üzere bir teklif alır. Ama Ham fazlasıyla özgür ruhludur ve sirkte bir şov maymunu olarak çalışmaktan memnundur. Sonunda iki maymunla birlikte görevi kabul eden Ham, uzayın derinlerine yaptığı yolculukta kendisini inanılmaz bir maceranın içinde bulur ve galaksinin en acımasız diktatörüne karşı savaş vermek zorunda kalır.
Ham, uzaya giden dedesinin aksine rahat bir maymun olarak yaşamak istemektedir ve dedesinin izinden gitmek yerine bir sirk maymunu olarak çalışmaktadır. Fakat Uzay Birimi ona reddedemeyeceği bir teklif sunar. İleri teknolojiyle donatılmış bir uzay aracı kara delik tarafından yutulmuş ve uzayın derinliklerinde bir gezegene düşmüştür. Ham uzay aracını kurtarmak için, uzaya gitmek için yıllardır eğitim alan iki uzay maymunla bir takım oluşturur.
Ham, zamanını ekibin komutanı olan Titan ve dişi uzay maymunu Luna’yla geçirmeye başlar. Sirkte edindiği deneyim ve akrobatik olması ona, uzaya hazırlanma programında çok yardımcı olur fakat rahat karakteri diğer uzay maymunları arasında rahatsızlığa neden olur.

Fırlatmada birkaç sorunla karşılaşırlar. Uzayın derinliklerindeki karanlık gezegen Malgor’a geldiklerinde ise, Titan gezegenin diktatör kralı Zartog tarafından rehin alınır. Zartgof uzaydan gezegenine düşmüş araçla herkesi kendisine köle yapmış ve dev bir inşaat başlatmıştır. Ham ve Luna Titan’I ararken karşılaştıkları Kilowatt’a yardım edip arkadaşlarını kurtarmaya çalışırlar.

Titan’ı heykele çevirip yakında bitecek sarayının girişine bir zafer simgesi olarak koymak isteyen Zartog’a karşı hızla harekete geçen ikili, gezegende yaşayanların da yardımıyla hem arkadaşlarını ve uzay mekiğini kurtarmaya çalışacak, hem de gezegeni bu zalim kralın elinden almaya çalışacaklardır.

Quest for Camelot ve Racing Stripes filmlerinin senaryosunu yazmış olan Kirk DeMicco tarafından yönetilen animasyonun yapımcılığını, 3 Shrek filminin de yapımcılığını yapmış John H. Williams üstleniyor.

FİLMİ YAPANLAR HAKKINDA

KIRK DEMICCO (Yönetmen – Yazar) Uzay Maymunları, Racing Stripes, Quest for Camelot, Here Comes Peter Cottontail: The Movie, “Casper’s Scare School”, Crood Awakening gibi filmlerin yazarı olan DeMicco’nun ilk yönetmenlik denemesidir.

ROB MORELAND (Yazar) Daha önce Happily N’Ever After- Masallar Diyarı isimli animasyonu yazan Moreland şu an The Wizard of Oz filmi üzerinde çalışmaktadır.

BARRY SONNENFELD (Yapımcı) Wild Wild West, Get Shorty, RV, Big Trouble, The Addams Family, Addams Family Values, Men in Black ve Men in Black 2 gibi filmlerin yönetmeni olan Sonnenfeld, Enchanted, Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events, The Ladykillers ve Out of Sight gibi filmlerin yapımcılığını da üstlendi.

Film kariyerine görüntü yönetmeni olarak başlayan Sonnenfeld, Blood Simple, Raising Arizona, Miller’s Crossing, Big, Throw Momma from the Train, When Harry Met Sally ve Misery filmlerinde de çalışmıştır.

JOHN H. WILLIAMS (Yapımcı) Uzay Maymunları’nın yapımcılığını üstlenen şirket olan Vanguard Films’i 1981 yılında kuran Williams, başlarda “True West”, “The Grapes of Wrath”, “Rocket to the Moon” “The Dining Room,” “Heartbreak House”, “The Rise and Rise of Daniel Rocket,” “The Terrors of Pleasure,” gibi televizyon projelerine imza attı.
Haklarını elinde bulundurduğu çocuk kitabı Shrek’i DreamWorks’e getiren Williams, 3 Shrek filminin de yapımcılığını yaptı.

Vanguard Animation’ın ilk animasyon yapımı olan Valiant 2005’te, ikinci animasyonu olan Happily N’Ever After da 2007’de gösterime girdi.

Williams aynı zamanda Seven Years in Tibet, The Tuxedo, ve Sarafina! gibi filmlerin yapım aşamasında da bulundu

CURTIS AUGSPURGER (Ortak Yapımcı) 2002 yılında John H. Williams’la bir araya gelip Vanguard Animation’ı kurdu. Valiant, ve Happily N’Ever After filmlerinde ortak yapımcı olarak çalıştı

CHRIS BACON (Muzik) 2005 yılından beri Oscar’a aday gösterilmiş James Newton Howard’la çalışan Bacon, King Kong, RV, ve The Great Debaters filmlerinde çalıştı.
GÖSTERİM TARİHİ: 9 OCAK 2009
İTHALAT: FILM POP
DAĞITIM: WB
SESLENDİRENLER: Yekta Kopan, Emir Tayla, Meral Erbil, Yonca Cevher, Mazlum Kiper

Bir yanıt yazın