Uzun Kabus – Slender Man

UZUN KABUS
“SLENDER MAN”

YAPIM BİLGİLERİ
Massachusetts’in küçük bir kasabasında, bir grup arkadaş Slender Man efsanesini çürütmek için bir ritüel gerçekleştirirler. Gruptaki kızlardan biri esrarengiz bir şekilde kaybolunca, onun aslında Slender Man’in son kurbanı olabileceğinden şüphelenirler.
“SLENDER MAN/UZUN KABUS”un başrollerini Joey King (The Kissing Booth, Wish Upon and The Conjuring), Julia Goldani Telles (The Affair), Jaz Sinclair (When the Bough Breaks, Paper Towns), Annalise Basso (Ouija: Origin of Evil, Captain Fantastic), Alex Fitzalan (Season and I Miss you), Taylor Richardson (A Most Violent Year and Easy Living) ve Javier Botet (The Conjuring, Insidious 4, IT) paylaştılar. David Birke (Elle) tarafından kaleme alınan “SLENDER MAN/UZUN KABUS”un yönetmenliğini Sylvain White (Stomp the Yard and The Losers); yapımcılığını Bradley J. Fischer, James Vanderbilt, William Sherak, Robyn Meisinger ve Sarah Snow; ortak yapımcılığını Andrea Ajemian; yönetici yapımcılığını ise Louis Sallerson, Tracey Nyberg, Adam Kolbrenner, Ryan Cunningham ve Glenn S. Gainor üstlendi.
Filmin görüntü yönetimi Luca Del Puppo’nun (Emelie), yapım tasarımı Jeremy Woodward’un (Thoroughbred), kostüm tasarımı Deborah Newhall’un (Proud Mary), kurgusu ise Jake York’un (Martyrs) imzasını taşıyor.
Screen Gems bir Mythology Entertainment ve Madhouse Entertainment yapımı olan “SLENDER MAN/UZUN KABUS”u sunar.
Filmin süresi 1 saat 33 dakikadır.

Bir grup sinemacı, 2017 yazında, kuzeybatı Boston’ın bir dizi eski kasabasında sessiz sedasız mekan arayışına başladılar. Amaçları hepsinin hakkında bir şey bildiğini düşündüğü ama üstelendiklerinde, aslında neredeyse hiçbir şey bilmediklerini hemen itiraf edeceklerdi— gizemli bir varlık hakkında bir film için hazırlık yapmaktı. Bu dönemde, içinde evler, lise, hastane, mezarlık, kasabayı çevreleyen bir koruluk bulunan gerçekçi küçük bir kasaba inşa ettiler, mükemmel bir genç oyuncu kadrosu oluşturdular ve Slender Man’in korku verici âlemine adım attılar.
Yapım sırasında bir akşam, yapımcılar, yönetmen ve oyuncular gerçek bir kamp ateşinin etrafında oturup, bu paranormal varlığa ilişkin beklentilerini, hislerini ve korkularını paylaştılar ve onun kendi efsanesini 21. yüzyılın umut ve korkularına nasıl sızdırdığı hakkında konuştular.
“Slender Man banliyö ya da ağaçlık alanlarda insanların, çoğunlukla da çocukların kaybolmasıyla —kaybolanların başına ne geldiğini ise kimse bilmez— ilişkilendirilen, doğal olamayacak kadar uzun boylu, hayaleti andıran bir varlık” diyen yapımcı Brad Fischer, şöyle devam ediyor: “Bazen fotoğraflarda görülebiliyor. Orada olduğunu hemen fark edemiyorsunuz, ta ki birden bire karenin köşesinde gözünüze çarpana dek. Onun gelişi şu şekilde sınıflandırılabilir: ‘Ne dilediğine dikkat et’. Bu herkes için, ama en çok da banliyöde büyüyen, ortamdan sıkılıp karanlık şeyleri denemek isteyebilecek çocuklar için, bir uyarı —çünkü aniden oldukça dehşet verici bir şeyle karşı karşıya kalıyorlar”.
Bir diğer yapımcı Sarah Snow ise şunu ekliyor: “Karşınızda, takım elbise giymiş uzun boylu bir adam var —ama yüzü yok! O peşinizde olan bir otorite figürü. Bu epey korkutucu olabilir”.
Aklı başında, dengeli Hallie’yi canlandıran aktris Julia Goldani Telles’ın açıklamaları ise şöyle: “Bana göre bu imgelem gerçekten korkutucu ve akılda kalıcı çünkü Slender Man’in istediğiniz ifadeyi yerleştireceğiniz bir yüzü yok. Filmde, bütün kızlar onunla ilgili farklı fikirlere sahipler. İnternet forumlarında da herkesin başka başka görüşü var; bir topluluk oluşmuş; insanların birbirlerinin korkularını beslemesinin ve geliştirmesinin bir yolu bu. Bazı insanlar hikayeler yaratmayı seviyor. Bazıları ise, bence, kendi korkularını yansıtıyorlar. Bu korku takıntı hâline geliyor”.
Yaratıcı Katie’yi canlandıran Annalise Basso ise, “Sesini henüz geliştirememiş bir ergen olarak, bana doğruyu bulmak çok zor, günümüz dünyasında kafa karışıklığı yaşamak ise çok kolay geliyor. Sanırım Slender Man şüphenin sizi yiyip bitirmesi tehlikesine ilişkin bir metafor. Her şey siyah beyaz değil; grinin pek çok tonu var —ama henüz o gri dünyada yolunu bulmayı öğrenecek kadar zihinsel erişkinliğe ulaşmamış genç bir insan için işler zor çünkü sis bulutu içinde önünüzü göremiyorsunuz. Kafa karışıklığı içinde yol alabilmek için gerekli araçlarınız olmalı ve bu zor”.
Tatlı, hassas Chloe’yi canlandıran Jaz Sinclair’e göre de, “Slender Man pek çok şey. Ormanlarda gezinen bir varlık; zayıflıklarınızı hedef alan, gizemli bir yaratık. Onu yakalayamazsınız çünkü o sizin kafanızın içinde”.
Popüler ve sevimli genç Tom’u canlandıran Alex Fitzalan ise şunları söylüyor: “Bence insanlar bilmedikleri şeyleri merak ediyorlar. Slender Man internette doğmuş ilk hakiki korku figürü ki bence bu çok havalı. O tamamen özgün bir yaratım ve onun doğuşundan pek çok hikaye ilham aldı. Slender Man bizim kuşağımızın kendi Freddie Krueger’ı gibi; cazibesi de, bir önceki kuşağa değil, bu kuşağa ait olmasında yatıyor”.
Slender Man’i canlandıran İspanyol aktör Javier Botet karakter hakkında şu yorumu getiriyor: “Slender Man boş bir kağıt gibi. Bu karakterin gücü tüm korkularınızı yöneltebileceğiniz bir özne olması. Bu karakteri canlandıracağımı öğrendiğimde, ona bayıldım çünkü son yıllarda korku filmlerinde çalıştığım dönem boyunca, bir şeyin yalnızca ima edilmesi çok hoşuma giden şey oldu. Son yıllardaki sinema pek çok şeyi, canavarların çoğunu her an gösterdi. Benim her zaman sevdiğim şey ise, bir şeyin orada olması, sizin onun orada olduğunu hissetmeniz ama onu sadece birkaç saniyeliğine görebilmeniz. İnsanların onu kendi korkularıyla doldurmaları için alana ihtiyaçları var”.
“SLENDER MAN/UZUN KABUS” her şey bakanın gözündedir tarzı öğelere sahip olabilir ama o “kesinlikle mitolojinin mevcut konseptlerini de anımsatıyor” diyen yönetici yapımcı Louis Sallerson, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Çocuklarınızı alıp götüren Pied Piper ve başka Ortaçağ fikirleri ve bunların daha modern yorumları mevcut. Bazı açılardan esasen bence bizi en korkutan şey, toplumumuzun altını oyanlar. Bir şeyin çocuklarınızı alıp tanınmaz hâle getirebileceği, ya da başlarına ne geldiğini hayal dahi edemeyeceğiniz şekilde sonsuza dek kaybolmalarına yol açabileceği düşüncesi, sadece sizi korkutmakla kalmaz, genel olarak toplum için de aynı ölçüde korkutucu olur”.
“SLENDER MAN/UZUN KABUS”un yaratıcısı, Eric Knudsen (nam-ı diğer Victor Surge) oyuncu kadrosu ve yapım ekibine katılıp, onlara karaktere ilişkin yaklaşımını şöyle aktardı: “Onu betimlemek aynı anda hem kolay hem zor. Dış görünümünü tasvir etmek kolay; yöntemini tanımlamak nispeten daha az kolay ama gerekçelerini tasvir etmek imkansız. Çünkü esas konu bu! O bir açık kaynak yaratıcısı gibi. Ona herhangi bir mecazı ya da korkutucu bulduğunuz bir niteliği yükleyebilirsiniz. Ve bence onu kitlelere cazip kılan da bu. Kuralları bildiğinizi düşünebilirsiniz —mesela onun kimi etkileyeceği ya da sizin peşinize nasıl düşeceği gibi— ama bir de bakmışsınız Slender Man senaryoyu alt üst etmiş ve bambaşka bir yöne gitmiş. İşte onu böylesine korkunç kılan şey bu: Ne istediğinin ve ne yaptığının bilinmeyen doğası…”
Knudsen sözlerine şunları da ekliyor: “Amacını bilmiyoruz. Eğer eylemlerini dehşet verici bir şey olarak görürsek, dehşet verici olur. Ama birileri bu eylemleri güvenli ya da iyi bir şey olarak da algılayabilirler. “SLENDER MAN/UZUN KABUS”un bir bakıma bu konseptlerin, iyi ve kötü, şeytani ya da meleksi kavramlarının üzerinde olmasını istedim. Feci korkutucu geliyor çünkü bizim için hiç bilinmez bir varlık.”
Uyumsuz Wren’i canlandıran Joey King’e göre, “Bilgisayarınızı etkileyen bir virüs gibi ama bilgisayarınızı Apple mağazasına götürebilir ve tamir ettirebilirsiniz. Bilgisayarınız virüsten kurtulur ve normale döner. Fakat beyninizdeki virüsten kurtulmanızı sağlayacak bir bilgisayar mağazası yok. Hastaneye gidip, ‘Ben Slender Man’i görüyorum’ derseniz, sizi psikiyatri kliniğine yatırmayı teklif ederler; ‘Bakalım beyninde ne sorun varmış’ demezler. Ne yaparsan yap Slender Man hâlâ beyninde olacaktır, ondan kurtulamazsın”.
Yapımcı Sarah Snow ise şunları söylüyor: “Şu ‘viral’ ifadesini hem ‘viral olmak’ hem de ‘virüs’teki hâliyle seviyorum. Tipik bir virüsten kurtulamazsınız. Eğer vücudunuza girmişse, sonsuza dek orada kalır. Vücudunuzdaki etkilerini kontrol etmenin bazı yolları olabilir. Fakat Slender Man söz konusu olduğunda değil: Sizi bir kez bulmuşsa, artık onunsunuzdur. Şöyle düşünün: Slender Man internet içinde mevcut ama siz onu hayatınıza alana dek yalnızca internette varlığını sürdürüyor. Bir kez onunla bağlantı kurduğunuzda ise, Slender Man gerçek oluyor. Çevrenizdeki gerçek dünyanın bir parçası, hayatınızın şekli ve dokusu hâline geliyor. Ve bu, ister bir algı olsun ister fiziksel bir varlık, yatak odanızın köşesinde dikiliyor”.
Gösterim Tarihi: 12 Ekim 2018
Dağıtım: Warner Bros.
Yönetmen: Sylvain White
Oyuncular: Joey King, Julia Goldani, Annalise Basso, Alex Fitzalan