Uzun Kız – Dylda – Beanpole

28 yaşında olan yönetmen Kantemir Balagov bu genç yaşına rağmen çekmiş olduğu iki filmle de Cannes’da yer aldı. İlk uzun filmi Tesnota ile Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünden FIPRESCI ödülünü kazanırken, yeni filmi UZUN KIZ (BEANPOLE) ile de bu yıl Cannes Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen ile FIPRESCI ödüllerinin sahibi oldu. Aleksandr Sokurov’un öğrencisi olan Balagov, bu filmi için Nobel Ödüllü eser “Kadın Yok Savaşın Yüzünde” romanından esinlendi.

Birçok festivalden ödülle ayrılan ve Rusya’nın 2020 Oscar adayı olarak seçilen film, 2.Dünya Savaşı sonrasında, Leningard’da normal bir hayat kurmaya çabalayan iki genç kadının hikayesini anlatıyor. UZUN KIZ (BEANPOLE) 6 Aralık’ta sinemalarda!

Konu: 1945 yılı, Leningrad. 2. Dünya Savaşı, sadece şehirdeki binaları değil, insanları da hem fiziksel hem de mental olarak paramparça etmiştir. Tarihin en büyük kuşatmalarından biri sonunda bitmiş ama enkazın ardında kalan insanların ölüm kalım savaşı devam etmektedir. UZUN KIZ, hayatlarını sürdürebilmek için bir anlam ve umut bulma peşinde olan Iya ve Maşa adlı iki genç kadının mücadelesini anlatır.

2020 Rusya Oscar Adayı
2019 Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış – En İyi Yönetmen & FIPRESCI Ödülü

Orjinal Adı: DYLDA
Yönetmen: Kantemir Balagov
Senaryo: Kantemir Balagov, Aleksandr Terekhov
Oyuncular: Viktoria Miroshnichenko, Vasilisa
Görüntü Yönetmeni: Kseniya Sereda
Kurgu: Igor Litoninskiy
Müzik: Evgueni Galperine
Yapım Yılı: 2019
Yapım: Rusya
Dil: Rusça
Tür: Dram
Süre: 137 dakika