Ya Aşk Olmasaydı? – The Opposite Of Love

MAJESTİK FİLM SUNAR
YA AŞK OLMASAYDI?/(THE OPPOSITE OF LOVE)
29 HAZİRAN 2012’DE SİNEMALARDA

ÖZET
“MERCE” Karmaşık bir kızdır,yapacaklarını tekrar tekrar düşünen bir kişidir. Son bir yıldır sevgilisi olmamış ve olmasını da istememektedir. Çünkü sevgilisi olduğunda diğer yüzü ortaya çıkmaktadır. Kontrol cadısına dönüşür ve uyumlu ilişki kurmasını imkansız hale getirir. Metamorfik (Başkalaşmış) tarzda çalışan masördür ve özel bir yeteneğe sahiptir. Ne zaman ellerini müşterilerinin spesifik bölgelerine koysa duygusal bir çözülmeye düşerler.
“MERCE” in kız kardeşi “Loreto” onun tam tersidir. Loreto çok sade bir insandır. Yanlış bir düşünce olarak hep kendisi ile övünmektedir. Şarkıcı olarak bir çıkış yapabilmiştir. Televizyonda görülme mücadelesi vermektedir.
Bir gün birlikte falcıya giderler falcı “MERCE” e hayatının aşkı gelmek üzere der,ama ilişki yaşayıp yaşamamanın Merce’e bağlı olduğunu söyler. Falcıdan çıktıktan sonra büyük bir mağazanın asansöründe mahsur kalırlar. İtfaiyeciler tarafından kurtarılırlar. Üç itfaiyeci Merce’ye vurulurlar. Merce’nin masaj kliniğine giderek sırt ağrıları için masaj isterler. Kafası karılan Merce hangisini daha çok beğendiğini hangisinin kaderi olacağını bilememektedir. Her birisi ile ayrı ayrı günlerde randevu ayarlar. “Salva” ve Tono’nun kibirli, burnu havalarda olan ve kendini beğenmiş olduklarını anlar. Ama “Raul” özel bir adamdır. Ve sonra anlarız ki üç itfaiyeci aralarında kim Merce’yi daha önce yatağa atacak diye bahis yapmışlardır. Raul gerçekten ondan hoşlanmaktadır. Raul onun arkadaşlarıyla yattığını öğrenir ve Merce’nin telefonlarına çıkmamaya karar verir.
Loreto televizyondan beklediği telefonu alır ama küçük bir kanaldır ve sıralamada karmaşık bir yerlerdedir. Ona zevksiz bir sunuculuk işi teklif ederler.Bu teklife yapışır ve şov ortaya koymaya karar verir ki insanlar ondan bahsetsin ve önceki popülaritesini kazanabilsin. Dileği yerine gelir ama bu seferde hayattaki öncelikleri değişir. Raul’in tüm reddetmelerine rağmen Merce üsteler,ısrar eder ve birbirlerini görmeye başlarlar. İkisi de daha önceki ilişkilerinden yaralıdırlar.  İkisi de aşık olmak istememektedirler,fakat ikisi de buna karşı koyamazlar. Merce dehşete kapılmıştır, çünkü aşık olduğunda dönüştüğü kişiliğini sevmez Raul kendisini değiştirmeye çalışan ve paranoyaklıklarını üzerinde kullanan kızları sevmemektedir.

İlk olarak bağlanmadan özgür, saygılı, mesafeli bir ilişkiye başlama kararı alırlar. Ancak güvensizlik, kızgınlık ve küskünlük ön plana çıkmaya başlar. Bir akşam Raul arkadaşlarıyla partiye gider “Merce” bundan haberdardır ve problem yoktur. Ancak iki gün boyunca Raul ortada yoktur. Merce sessizce kendini işine vermeye çalışır.
Yavaşça tansiyon yükselmeye başlar. Milyonlarca soru soramamak Merce’yi yiyip bitirir. Korkuları su yüzüne çıkar. Merce erkek arkadaşının o yokken neler yaptığını bilememekten çıldırma noktasına gelir. Raul, Merce’nin diğerleri gibi olduğunu, sadece onu değiştirmeye çalıştığını anlar. Bu aşk değildir. Bu ona Ya Aşk Olmasaydı dedirtir.

İthalat: Majestik Filmcilik Sinemacılık
Gösterim Tarihi: 29 Haziran 2012
Dağıtım: Tiglon Film
İthalat: Majestik Filmcilik ve Sinemacılık
Süre: 95 dk.
Tür: Aşk, Komedi
Yönetmen: Vicente Villanueva
Yapımcı: Francisco Ramos
Oyuncular: Hugo Silva, Adriana Ugarte, Alex Barahona, Rubén Sanz, Guadalupe Lancho, Luis Callejo
Yapım: İspanya, 2011 Ödüller: Official Selection – Santa Barbara International Film Festival 2012 Official Selection – Miami International Film Festival 2012

Bir yanıt yazın