YEŞİL REHBER – GREEN BOOK

YEŞİL REHBER
GREEN BOOK
30 KASIM’DA SİNEMALARDA
TÜRKÇE ALTYAZILI

HİKAYE HAKKINDA: Green Book, ünlü bir piyanist ve konser turu kapsamında özel şoförü olarak çalışan Tony’nin dostluk hikayesini anlatıyor.
Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise konser turu için hazırlanmaktadır. Ünlü müzisyen tur kapsamında Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gidecektir. Kendisi ile şehir şehir gezecek bir şoför arayışında olan Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında ırklılığın yayığın olduğu bu dönemde güvenli olan güzergahları kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alır. Bu birbirinden çok farklı garip ikili yolculukları sırasında zaman zaman tehlikeyle zaman zamanda beklemedik nezaket ile karşılaşırlar.
Nick Vallelonga: “babamın hikayesini anlattım.”
Tony Lip’in en büyük oğlu olan Nick Vallelonga, babasının Don Shirley ile olan yolculuğunu dinleyerek büyümüş. Tony ve Shirley arasında gelişen hikâyenin kendisini çok etkilediğini ve herkesin bu hikayeden etkilenmeyi hak ettiğini düşünerek bunu geniş kitlelere duyurmayı hedeflemiş.
Nick Vallelonga‘ya göre Green Book, iki farklı insanın bir araya gelip birbirlerinin hayatlarını değiştirmeleri ve diğer insanlara nasıl baktıklarını değiştirmeleri hakkında önemli ve güçlü bir hikaye… Don Shirley, hem coğrafi hem de kültürel açıdan diğer birçok Afrikalı Amerikalıdan ayrı bir yaşam sürmüştü. Yurtdışında klasik müzik eğitimi almıştı. Tony onunla tanıştığında, Shirley lüks bir dairede yaşıyordu ve iki aylık bir konser turnesi için Tony ile anlaşıp onu şoförü olarak işe almıştı. Bu yolculuk her ikisi için de büyük bir değişiklikti. İnsanların onlara nasıl davrandığını ve insanlara nasıl saygı duymayı öğrendikleri bir değişim içine girdiler.

GREEN BOOK KİTABI NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Green Book unvanını 1936’dan 1966’ya kadar her yıl yayımlanan yıllık bir seyahat rehberi olan The Negro Motorist Green Book’dan alıyor. Bu kitap, bir Afrikalı-Amerikalı olan New Yorklu postacı Victor Hugo Green tarafından olus¸turulup yayınlandı. Araba ile seyahat eden Afrikalı Amerikalılar ic¸in vazgec¸ilmez bir hayatta kalma aracı haline geldi.

Aslında sadece New York bölgesini kapsıyordu. Ancak daha sonra Kuzey Amerika, Karayipler ve Bermuda’nın çoğunu kapsayacak şekilde yavaş yavaş genişledi. ABD’de, Jim Crow ayrımı yasalarının ilçe ve eyalet tarafından farklılaştığı ve gayri resmi kuralların, Siyahi Amerikalılar için Güney’de paha biçilmez hale geldi. Esso benzin istasyonlarında ve abonelikle satılan Green Book, seyahat eden insanların taciz, tutuklama veya şiddet olaylarından kaçınmaları için yol ve gezi planlamasına olanak sağladı. Başkan Lyndon B. Johnson 1964 Sivil Haklar Yasası imzaladıktan sonra, Jim Crow yasaları yasadışı oldu, Yeşil Kitap yavaş yavaş tarihe karıştı.