Yılın Savaşı – Battle of the Year

Yönetmen Benson Lee imzalı coşkulu ve ilham verici dans filmi “Battle of the Year/Yılın Savaşı”nda bir Amerikan yıldız dans takımı hip-hop kültürünün en arzulanan unvanı için tüm dünyadan gruplara karşı yarışıyor. Lee’nin ödüllü belgeseli “Planet B-Boy”dan esinlenilen “Battle of the Year/Yılın Savaşı”, yarışma dansı dünyasının heyecan dolu ortamını daha önce görülmemiş bir derinlik ve içgörüyle sunuyor. Filmde dünyanın en elit takımlarından bazıları atletizm, güç ve zarafetin muazzam birleşimiyle beyaz perdeyi ateşe veriyor, üstelik en son 3-D teknolojisiyle.
Hip-hop’ın dev ismi Dante Graham (Laz Alonso) b-boy (break dansçı erkek) geçmişi sayesinde milyar dolarlık bir iş kurmuştur. Şimdi, amacı Fransa Montpellier’de gerçekleşecek olan, hip-hop’ın bir numaralı efsanevi yarışması Battle of the Year’ı kazanabilecek bir Amerikan rüya takımı yaratarak ABD’nin bu danstaki üstünlüğünü yeniden kabul ettirmektir.
Graham takımın koçluğuna eski dostu ve takım arkadaşı Jason Blake’i (Josh Holloway) getirir. Blake, yardımcı koçu Franklyn (Josh Peck) ve koreografı Stacy’nin (Caity Lotz) yardımıyla dik kafalı 13 bireyi tüm rakipleriyle mücadele edebilecek, disiplinli, uyumlu ve gösterişli bir takıma dönüştürmeye çabalar.
Fakat yarışmaya haftalar kala, dansçılardan Rooster (Chris Brown) ile Do Knock (Jon Cruz) arasındaki çekişme takımı ikiye böler. Bu arada Blake de eşini ve çocuğunu trajik bir kazada kaybettiğinden beri pençesine düştüğü umutsuzluk ve alkol sorunuyla başa çıkmaya çalışmaktadır. Eğer rüya takım üyeleri b-boy dünya şampiyonluğunu 15 yıl aradan sonra Amerikan topraklarına geri getirmek istiyorlarsa, başarılı olmak için kişisel şeytanlarını alt etmeleri gerekecektir.
“Battle of the Year/Yılın Savaşı”ın başrollerini Josh Holloway (“Lost”, Mission Impossible – Ghost Protocol), Laz Alonso (Avatar, Fast and Furious, Takers), Josh Peck (“Drake & Josh”; The Wackness), Caity Lotz (“Death Valley,” “Mad Men”) ve Rooster rolündeki Grammy® ödüllü stüdyo sanatçısı Chris Brown (Stomp the Yard) paylaşıyor. Filmde, ayrıca, Jon “Do Knock” Cruz, Jesse “Casper” Brown, Ivan “Flipz” Velez, Joshua Lee “Milky” Ayers, Richard “Lil Adonis” Maguire, David “Kid David” Shreibman, Sawandi Wilson, Anis Cheurfa, Steve Terada, Gil “Gillatine” Brace-Wessel, Sammy “SamO” Soto,  Richie “Abstrak” Soto ve Luis Rosado gibi gerçek b-boylar da yer alıyor.
Benson Lee’nin yönettiği filmin senaryosu yönetmenin ünlü belgeseli “Planet B-Boy”dan esinlenildi ve Brin Hill (Won’t Back Down) ile Chris Parker (Mulan II) tarafından kaleme alındı. “Battle of the Year/Yılın Savaşı”nın yapımcılığını Beau Flynn (Red Dawn, Journey to the Center of the Earth), Tripp Vinson (The Number 23, The Exorcism of Emily Rose) ve Amy Lo (Planet B-Boy, Dreaming Nicaragua); yönetici yapımcılığını ise Glenn S. Gainor (Friends with Benefits, Easy A), William Packer (Think Like a Man, Takers), Rich Talauega ve Tone Talauega üstlendi. Filmin kamera arkası ekibi şu isimlerden oluşuyor: Görüntü yönetiminde Michael Barrett (Texas Chain Saw 3-D, Ted); kurguda Peter S. Elliot (Iron Man 3, Think Like a Man); yapım tasarımında Chris Cornwell (The Ideas of March, Footloose); ve kostüm tasarımında Soyon An (“American Idol,” “So You Think You Can Dance”). Orijinal müziğini Christopher Lennertz’in (Identity Thief, Thanks for Sharing) bestelediği “Battle of the Year/Yılın Savaşı”nın müzik amirliğini Pilar McCurry üstlendi. Filmdeki koreografiler Dave Scott (Step Up 3-D, Stomp the Yard), Rich Talauega ve Tone Talauega’nın imzasını taşıyor (Talauega kardeşler Chris Brown, Madonna ve Jennifer Lopez’le çalıştı).
Filmin süresi 1 saat 49 dakikadır.

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”72157637491834385″]

Bir yanıt yazın