@Zerrinofficial ile Söyleşi

O bir twitter fenomeni. Her ne kadar o beni geri takibe değer bulmayıp takip etmese de ben onu severek takip ediyorum. Gündemin çok sıkı takipçisi, zeki bir genç (ben onun henüz 20li yaşlarda bir genç olduğunu düşünüyorum). Yazdığı tweetler çok eğlenceli. Mizah anlayışı ve hayata bakışı oldukça güzel. Yalan Dünya dizisinin Zerrin karakterini almış yürümüş, bambaşka ve çok başarılı bir twitter fenomeni yaratmış. Ben de baktım ki seviliyor, beğeniliyor, siz değerli okurlarım için söyleşi yaptım. Sağolsun kırmadı beni ve sorularımı yanıtladı. İşte Zerrin’le söyleşimiz…
GÖKSEL AKSEL: En çok merak edilen soruyla başlamak istiyorum, tweetlerinin tümü orjinal mi yoksa esinlendiğin ya da alıntı yaptığın da oluyor mu?

ZERRİN: Bunu soracağını biliyordum.(gülüyor) Aslında çoğu zaman kendim yazıyorum ama bazen twitter haricinde bir yerde , okuduğum, gördüğüm, duyduğum komik birşey olursa onu not eder, gelir yazarım. Çünkü ben mutlu olduktan sonra ,başkalarının da mutlu olmasını sağlamak hoşuma gidiyor. Tabi bazen, benim çok güldüğüm ama paylaşınca kimsenin gülmediği şeyler oluyor. O zaman ki ruh halim : ‘’Bu akşam ölürüm, ben kimse tutamaz ‘’ falan. İşte onu yel alsın, götürsün. B.k gibi oluyor.

G.A: Twitter Zerrini olarak çok seviliyor ve ilgiyle takip ediliyorsun. Her geçen gün takipçi sayın artıyor. Twitter hesabını açarken bu kadar beğenileceğini tahmin ediyor muydun?

ZERRİN: Doğrusunu söylemek gerekirse , evet bekliyordum. Yani sevilmeyecek insan da değilim Allah için… gibi bir giriş yapsam, iyi olurdu ama doğrusu bu kadarını beklemiyordum. Şaşkınım.
Sanırım ‘’Sizi iyi hissettiren insanlar , bağımlılık yapar.’’ sözü bu işin sırrı. Ve bu sözü hergün daha çok anlıyorum.. Hesabı ilk açtığım günü düşünüyorum da , ‘’ isteyince oluyormuş ahaliiii!!! ‘’ diyesim geliyor.

G.A: Yalan Dünya dizisi karakteri sanki senden esinlenilmiş gibi bir hal aldı. Kendini ekranda görmek nasıl bir duygu?

ZERRİN: Ha ha ! (gülüyor) O cümleyi Kabul edemem tabi , Derya Karadaş’ın yaptığı şeyde bendekinden çok çok daha fazla emek var,ter var, zaman var. Var da var işte.. Ama insanların, beni o diziden yavaş yavaş ayırıp, farklı yere koyması hoşuma da gidiyor. Bazen kendi kendime ‘ben ne yaptım’ diyorum, hayali bir karakteri yaşatıyorum ve insanlar beni benimsiyor.
Herkesin aklında bir  başkasıyım mesela . Kimisinde erkek, kimisinde kız, kimisinde yaşlıyım, kimi içinse  bir çocuk. Bu gizeme bayılıyorum. Her ne olursa olsun , güzeliz, hem de çok. Hep de var olalım.

G.A: Mizah anlayışının çok sağlam olduğu konusunda herkes hemfikir. Türkiye ve Dünya gündemiyle alakalı her konuda anında çok yaratıcı espriler çıkarıyorsun. Tweetlerinin yaratım sürecini merak ediyorum.

ZERRİN: Valla normal bi beyine sahip olmadığım dışardan az çok belli oluyordur.İnsan manyak olunca, aklına  o şeyin gerçek anlamı dışında her türlüsü geliyor .Eh Bide her olaya Aysel Gürel gözlüğüyle bakıyorum.
Zaten azıcık farkındalık,,hiçbirşeyin o kadar kötü olmadığını anlamaya yeter.. Mesela Otobüste durup dururken kahkaha atmışlığım falan vardır, ya da fırıncının suratına bakarken gülmekten para veremeyip, ekmeği kafama yediğim. Umarım anlatabilmişimdir

G.A: Siyasi gündemi de yakından takip ediyor ve mizah yoluyla oldukça önemli yorumlarda bulunuyorsun. Olumsuz tepkiler aldığın oluyor mu?

ZERRİN: Olmaz mı heç. Ana avrat dümdüz giden mi dersin . Çooook acımasız davranıp ‘’Seni spamlıyorum pislik ‘’ yazan mı dersin. Tabi şimdi bu cümleyi duyunca ben bi üzül, bi yıkıl falan.(Gülüyor) Alıştım artık.E siyaset taraflı bişey sonuçta, illaki senin aksini düşünen oluyor. O yüzden gülüp geçiyorum. Hatta bazen bana sayıp sövmeleri hoşuma da gidiyor, bi action falan insanı genç tutar (gülüyor)

G.A: Ben bu soruları hazırlarken yazdığın en son tweete baktım; ‘12 yaşındaki kız, onsuz yapamıyorum yazmış. Bahsettiği şey beslenme çantası mı? Bu neyin kafası, bozuk süt mü içtin nettin’ yazmışsın. Bu tür tweetler yazabilmek için ciddi gözlem yapabiliyor olmak gerek diye düşünüyorum. Biraz anlatmak ister misin?

ZERRİN: Evet tam bu noktada , Kabul ediyorum ki güçlü bir gözlem yapıyorum. Etrafımdaki herşeye bakmaktan ziyade , hepsini tek tek görmeye çalışıyorum. E metrolar, otobüsler , duraklar , caddeler ,sokaklar vs. derken baya bi malzeme çıkıyor.
Bazı günler kendi yaptığım salaklıkları, başkası yapmış gibi anlatıyorum. Bunu da itiraf etmiş olayım. Çaktırma.
Ayrıca 35 inde kırış kırış olacam , ahan da bi yere yazın.

G.A: Türkiye’deki twitter kullanıcılarını nasıl değerlendiriyorsun? (Özellikle 10-20 yaş grubunu)

ZERRİN: Sözlerime ‘’ ay lav yu castin bibır !!!  ‘’ diyerek başlamak istiyorum. Konunun özünü anlatabilmişimdir umarım.(Göz kırpıyor) Onların çocukluklarına inmek gerek ama, sorun onların da çocuk olması. Embriyosal zamana mı inecez napacaz. Tıp’ın çaresiz kaldığı an. Ama öyle olmayanlar da var tabi, onların canına kurban.
Twitter öyle bi ortam oldu ki , insanlar 2  kategoriye ayrıldı. Bir hiçbirşey umrunda olmayıp, çok cool takılanlar, 2- #takipedenitakipederim’ciler . Hiç anlamıyorum öyle şeyleri. Ama sonuçta kendileri bilir tabi , saygı göstermesini bilicaz. Amaç yaptıkları şeyden keyif almaları , keyif alıyorslarsa ne ala.
Ayrıca Ben #sevenezulmedeniyakargeçerim’cilerdenim. Söylemeden geçmiyim.

G.A: Fenomen olmak isteyen genç twitter kullanıcılarına tavsiyelerde bulunabilir misin?

ZERRİN: Şunu tüm samimiyetimle söylemek istiyorum ki , fenomen olmak falan , geçici şeyler. Önemli olan ne istediğini bilmek. Oturup hayallerinin ne olduğunu düşünmek gerek.
Sonra ise, istediklerinin peşine düşsünler. Ve ne gerekiyorsa yapsınlar. Benim hayallerim için , böyle bir yol gerekiyordu. Yani asla fenomen olmak gibi bir amacım yok, hiçbir zaman da olmayacak. Ama, çok insana kendimi tanıtma fırsatına ihtiyacım vardı. Ve bu fırsatı kendi kendime yaratmak zorundaydım. Konunun özü bu.
Zaman geçtikçe ,asıl hayallerimi birer birer gerçekleştirecem. Umarım o anlarda da yine beraber  oluruz. Yine Musmutlu (hihi)

G.A: Twitter dışında neler yapıyorsun? Gizemini bozmak istemem ama özel hayatınla ilgili de birkaç şey paylaşırsan sevinirim.

ZERRİN: Kitap okumayı bu aralar bıraktım,  çünkü kitap yazmaya başladım. İnsanların seyahatlerinde, yataklarına uzandıklarında , en sıkıcı, boğuk anlarında onların yüzünü gülümseten bi proje peşindeyim. Bakalım nasıl olacak, görücez. Bu sene 2. üniversiteme başlayacam, onun telaşı da var , az çok.
Bir de komedi senaryosu yazıyorum. Lan amma şey yapıyormuşum ha , yeminle yeni farkettim. Çoğu vaktimi de şuan ailemle geçirmeye çalışıyorum. Çünkü yaz haricinde çok  vaktim olmuyor . Bir de başak burcuyum .Nahlet gele.

G.A: Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersin?

ZERRİN: Öncelikle , twitter’dan bana iyi dileklerini yazan, çok harika insanlar var. Hepsinin yazdıklarını  okuyorum, şappadanak öpesim geliyor burunlarından. Bu Lafın gelişi değil , ‘’onlara gerçekten çok şey borçluyum’’ Bana bu yolda , gitme cesareti aşıladıkları için, teşekkür ederim.
Ve bu yazdıklarımı okuyan kişi sana diyorum ,
Seni sen yapan şeyleri git ara bul ! Ve her zaman mutlu ol ! J
Sizinle de çok geç tanıştım, benim antisosyalliğimden kaynaklı sanırım. Artık bi gözüm burda olacak .Gözlerinizden öpüyorum…

DERLEYEN: GÖKSEL AKSEL

Bir yanıt yazın