Zincirsiz – Django Unchained

ZİNCİRSİZ
“DJANGO UNCHAINED”

Özet
Amerikan İç Savaşı’nın iki yıl öncesinde Güney’de geçen “DJANGO UNCHAINED/ZİNCİRSİZ”de Django’yu Oscar® ödüllü Jamie Foxx canlandırıyor. Köle Django’nun eski efendileri ile şiddet dolu geçmişi onu Almanya doğumlu ödül avcısı Dr. King Schultz’la (Oscar® ödüllü Christoph Waltz) karşı karşıya getirir. Schultz katil Brittle kardeşlerin izindedir ve sadece Django onu ödüle götürebilir. Aykırı bir adam olan Schultz, Django’ya Brittle kardeşlerin, ölü ya da diri, yakalanması durumunda onu özgür bırakma sözü verir.
Başarı Schultz’u Django’yu serbest bırakmaya yöneltse de, iki adam yollarını ayırmamayı seçerler. Bunun yerine, Schultz Güney’in en aranan suçlularını Django’yla omuz omuza aramaya başlar. Hayati öneme sahip avlanma becerilerini geliştiren Django tek bir hedefe kilitlenmiştir: Uzun zaman önce köle ticareti yüzünden kaybettiği eşi Broomhilda’yı (Kerry Washington) bulmak ve kurtarmak.
Django ve Schultz’un arayışları sonunda onları, kötü şöhrete sahip bir çiftlik olan “Candyland”in sahibi Calvin Candie’ye (Oscar® adayı Leonardo DiCaprio) götürür.Uydurma bir mazeretle çiftliği inceleyen Django ile Schultz,Candie’nin güvenilir kölesi Stephen’ın (Oscar® adayı Samuel L. Jackson) şüphesini çeker. Hareketleri mimlenir,ve tehlikeli bir örgüt etraflarını sarar. Eğer Django ve Schultz, Broomhilda’yla birlikte kaçacaklarsa, bağımsızlık ile dayanışma, fedakarlık ile hayatta kalma arasında seçimler yapmalıdırlar…
Oscar® ödüllü Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği “DJANGO UNCHAINED/ZİNCİRSİZ”in yapımcılığını Stacey Sher, Reginald Hudlin ve Pilar Savone, yönetici yapımcılığını ise Harvey ve Bob Weinstein, Michael Shamberg, Shannon McIntosh ve James Skotchdopole gerçekleştirdi.

YAPIM HAKKINDA

“DJANGO UNCHAINED/ZİNCİRSİZ”in beyaz perde serüveni on yıldan uzun süre önce yazar-yönetmen Quentin Tarantino’nun filmin ana karakteri Django’yu düşünmesiyle başladı. “Tüm fikrin başlangıç noktası ödül avcısı olup, sonradan da çiftliklerde saklanan kahyaların peşine düşen bir köleydi” diyen Tarantino, şöyle devam ediyor: “Ben sadece yazmaya başladım ve Django bana kendini sundu. Başlangıçta yalnızca olduğu kişiydi –prangalı yedi kişilik grubun altıncısıydı. Fakat yazmaya devam ederken o bana kendini gitgide daha fazla gösterdi”.
Her ne kadar “DJANGO UNCHAINED/ZİNCİRSİZ” Amerikan İç Savaşı’nın öncesinde Güney’de geçse de, Tarantino, Django’nun hikayesinin en iyi Western olarak yansıtılabileceğini düşündüğünü ifade ediyor: “Hep bir Western yapmak istemiştim. Her tür Westerni severim, ama Spaghetti Western benim favorim olduğu için, eğer bir gün böyle bir film çekersem Sergio Corbucci evreninde geçmeli diye düşünmüştüm”.
Tarantino için Westernler iyi ile kötünün muazzam ve ustaca betimlemelerini temsil ediyor. Kendisi bu türün, kötü üne sahip bir çiftliğe sızarak karısını kurtarmak isteyen tek bir adamın hikayesine uygun bir boyuta ve yapıya sahip olduğunu öngördü. “Gerçek hayatta olduğundan daha kabusumsu olamaz. Gerçek hayatta olduğundan daha gerçeküstü olamaz. Gerçek hayatta olduğundan daha akıl almaz olamaz” diyen Tarantino, bu sözlerini şöyle açıklıyor: “Bu ülkede yaşanmış acı ve azabı hayal etmek mümkün değil ki, bu da onu böylesi bir Spaghetti Western yorumu için mükemmel kılıyor. Gerçek, bu hikaye için düşünülebilecek en büyük tuvale oturuyor”.
Yapımcı Reginald Hudlin filmin türünün sıradışı ama uygun olduğunu belirtiyor: “Değişim gösteren ahlaki üslup, karanlık köşeler, hem “A FISTFUL OF DOLLARS”ın hem de Corbucci filmlerinin ahlaksal giriftliği Quentin’in hikaye anlatımı üzerinde çok büyük bir etki yarattı. Quentin’in tür üzerine yaptığı kapsamlı inceleme köle söylemini Spaghetti Western’le harmanlama konusunda ilham kaynağı oldu ve ortaya daha önce hiç görmediğimiz türde bir film çıktı”.

Bir yanıt yazın