Zirveye Giden Yol – The Ides of March

EXCLUSIVE MEDIA GROUP ve CROSS CREEK PICTURES sunar
THE IDES OF MARCH, 25 Kasım 2011 de vizyonda

Stephen Myers (Ryan Gosling), Vali Mike Morris.in (George Clooney) seçim kampanyalarında başkan yardımcısı olarak çalışmaktadır. Vali Morris Başkanlık seçimlerinde Demokrat Partiden adaylığını kazanma şansını zorlarken, Ohio da tam bir siyasi mücadele yaşanmaktadır. Rakip adayın kampanya başkanı (Paul Giamatti), Stephen’a onların ekibine katılmasını teklif eder. Stephen patronunu (Philip Seymour Hoffman) bu tekliften haberdar etme gafletinde bulunur. Stephen.ın bu usulsüz davranışı ortaya çıkarken, o da durumu lehine çevirebilmek için Vali Morris’in siyasi kariyerini tehlikeye sokacak kişisel bir sırrını açık etmek üzere harekete geçer.

YAPIM NOTLARI

Oscar ve Altın Küre adayı yönetmen-senarist George Clooney, bu sürükleyici ve heyecan dolu gerilimde günümüzün gözde oyuncularını bir araya topluyor. Oyuncu kadrosunun toplamda 13 Oscar adaylığı, 3 Oscar ödülü, 23 Altın Küre adaylığı ve 6 Altın Küre ödülü bulunmaktadır.  Keskin ve kıvrak bir zekayla yazılmış diyaloglarıyla, günümüz siyaset dünyasından ve güç savaşlarından yola çıkan The Ides Of March cinselliğin, tutkunun, sadakatin, ihanetin ve intikamın hikayesini etkileyici bir şekilde aktarıyor.  Film, genç bir basın sözcüsünün arka planda dönen entrikalar,ondan daha tecrübeli rakiplerin tehlikeli manipülasyonları ve genç bir asistanın onu ayartmaya çalışması karşısında oyuna gelip gelmeyeceği konusu etrafında dönüyor.

Filmde George Clooney Demokrat Partiden Başkan adayı olan Vali Morris’i, Ryan Ghosling onun basın sözcüsünü, Philip Seymour Hoffman kampanya müdürünü, Paul Giamatti rakip adayın kampanya müdürünü, Marisa Tomei New York Times muhabirini, Evan Rachel Wood Vali Morris’in kampanya çalışmalarındaki asistanını, Jeffrey Wright önemli bir senatörü ve Max Minghella yine Vali Morris’in kampanya çalışanlarından birini canlandırıyor.

George Clooney “The Ides of March politik bir film olmaktan ziyade bir politik-gerilim aslında. Bana öyle geliyor ki bu iki tarafı da memnun edecek bir film. Eğer bir Demokratsanız filmin başını beğeneceksiniz, eğer Cumhuriyetçi iseniz filminin sonunu beğeneceksiniz. Hikayenin herkese hitap edecek bir çizgisi var. Bunu politik bir film olarak değerlendireceksek, bu spesifik bir gündemi konu alan bir yapım değil. Bu bizim için çok önemli.Film,idealist çalışan Stephen Meyers’in (Ryan Gosling) motivasyonundaki değişimleri, inişleri-çıkışlarını anlatıyor aslında. Siyaset, bu hikayeye fon olarak hizmet ediyor.” diyor.

Hikayenin merkezi aslında 2004 yazına kadar uzanıyor. Beau Willimon, Howard Dean’in seçim kampanyasında çalıştıktan sonra „Farragut North. un ilk draftını yazar. Willimon şahit olduklarından edindiği tecrübelerle, başkanlık seçimlerinde kapalı kapılar ardında dönen entrikaları, ihanetleri kaleme alır. “Pek çok seçim kampanyasında çalıştım ve çok fazla insanla tanışma fırsatı yakaladım. Hikayede yarattığım karakterler, bu süreçte karşıma çıkan insanlardan aldığım malzemeleri karıştırdığım kurmaca kişilerdir. Fakat hikayede değindiğim olaylar, yapılan yasa ihlalleri, demokratik süreçteki manipülasyonlar, arka planda konuşulanlar, güç oyunları hepsi yaşanmış şeyler. Seçim sürecinde dönen oyunlar, başkan adayınızın seçilmesi için uymak zorunda kaldığınız “oyunun kuralları” gerçekten ürkütücü.” Oyun, filme adapte edilirken pek çok değişiklik yapılmış. Vali Morris’in oyunda hiç gözükmemesine rağmen, hikaye anlatımına katkıda bulunması açısından filmde bir karakter olarak yer almış. Clooney şöyle açıklıyor: “Stephen’ın inandığı, herkesin inandığı adayı su yüzüne çıkarmalıydık. İlk başlarda masum ve onurlu gözüken Vali Morris’in içlerinde bu konuda en zayıf karakter olduğu ortaya çıkacaktır.”

Clooney ve Heslow filmi 2008 yılında çekmeyi planlıyorlarmış. Fakat 2008 yılında Obama’nın Başkan olarak seçilmesinin ardından, herkesin umutlu ve mutlu oluşu onları durdurmuş. İnsanlar o dönemde siyasete ve insanlığa inanmayan bir film için fazla iyimser olduğu düşünülmüş. Geçen bir yılın herkesin yavaş yavaş inancını yitirmeye başlamasıyla filmi çekmeye başlamışlar.

“Filmin oyuncu kadrosu bir araya getirilirken pek de zorlanılmamış açıkçası. George Clooney ve Grant Heslov isimleri herkes için çok çekici. Onlar karakterleri yarattılar, her karakter için kafalarındaki ismi söylediler. Ve ismini telaffuz ettikleri bir kişi dahi teklifimizi reddetmedi. Onlar olmasa bu rüya kadro bir araya getirilemezdi. George Clooney gibi bir yönetmenle çalışmak bir yapımcının başına gelebilecek en harika şey. ” diyor Yapımcılar.

“Oyunculardan gelen pozitif dönüşler bizim için senaryoya inandıklarının bir kanıtı oldu. Proje, bizim çok uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir iş, bebeğimiz gibi. Oyuncu kadrosunun bu kadar kusursuz oluşu bizim üzerimizdeki “iyi bir film yapma” sorumluluğunu daha da arttırdı.” diyor George Clooney.

Ryan Gosling ise bu projede bulunmasının esas sebebinin George Clooney olduğunu söylüyor. “Filmdeki karakterle Vali Morris’e inandıkları için bir araya geliyorlar.Biz de George Clooney’e inanadığımız için bu projede bir araya geldik. Onlar Morris’in kampanyasına inandılar, bizler de George’un filmine inandık.”

George Clooney filmin asıl yükünü Ryan Gosling’in taşıdığını söylüyor. “The Ides Of March’ın hikayesi Ryan Gosling’i karakteri üzerine kurulu. Ryan’ın olmadığı bir sahne neredeyse yok. Filmin başında zeki, işini iyi yapan, oyunun lideri, herkesin istediği adamken; filmin sonunda esrar perdesi aralanıyor ve o işine daha da başarılı bir adama dönüşüyor. Kaybettiği şeyse ruhu oluyor.”

Ryan Gosling “The Ides Of March politik bir film fakat verdiği mesaj hiç de politik değil. Filmi anlamak, içine girebilmek için politikayla ilgili olmanıza hiç gerek yok. Peşinden gidilmesi gereken esas karakter… Film, kapalı kapılar ardında olanları görmenizi sağlıyor.

CRYSTAL CITY ENTERTAINMENT katkılarıyla bir SMOKEHOUSE/APPIAN WAY yapımı RYAN GOSLING GEORGE CLOONEY PHILUP SEYMOUR HOFFMAN “THE IDES OF MARCH” PAUL GIAMATTI MARISA TOMEI JEFFREY WRIGHT ve EVAN RACHEL WOOD kast ELLEN CHENOWETH müzik süpervizörü LINDA COHEN müzik ALEXANDRE DESPLAT kostüm tasarımı LOUISE FROGLEY kurgu STEPHEN MIRRIONE, A.C.E. yapım tasarımı SHARON SEYMOUR görüntü yönetmeni PHEDON PAPAMICHAEL, ASC yürütücü yapımcı LEONARDO DiCAPRIO STEPHEN PEVNER NIGEL SINCLAIR GUY EAST TODD THOMPSON NINA WOLARSKY JENNIFER KILLORAN BARBARA A. HALL BEAU WILLIMON.un “FARRAGUT NORTH” adlı oyunundan uyarlanmıştır. senaryo GEORGE CLOONEY & GRANT HESLOW ve BEAU WILLIMON yapımcı GRANT HESLOV GEORGE CLOONEY BRIAN OLIVER yönetmen GEORGE CLOONEY

Bir yanıt yazın