Adam – Yarım Kalan Hayat

ADAM / YARIM KALAN HAYAT

Adam Niskar’ın hayatı başarılarla doludur. İşinde hızla yükselmiş, genç yaşında iyi bir birikim yapmıştır. Güzel bir evi, iyi giden bir ilişkisi vardır. Üstelik işyerinde de terfi alır. Ancak Adam’ın dünyası bir kaza sonucu tepe taklak olacaktır. Denize atlarken yanlış bir hareket yapan Adam felçli kalır. Kız arkadaşı bu duruma uzun süre dayanamaz. Annesi ve babası olayı kabullenmekte güçlük çeker. Ama Adam mücadele etmeye kararlıdır.

Filmin kastında 2 Oscar adayı oyuncu
Özellikle Breaking Bad dizisindeki Jesse Pinkman karakteriyle tanınan Aaron Paul’ün başrolde yer aldığı filmin kastında Tom Berenger, Tom Sizemore, Jeff Daniels ve Lena Olin gibi usta isimler de bulunuyor.

Adam’ın babası Jerry rolünde izlediğimiz 1949 doğumlu Tom Berenger özellikle savaş filmlerindeki rolleriyle hatırlanan bir aktör. Kendisi de Amerikan İç Savaşı dönemine duyduğu yakın ilgiyle tanınıyor. Berenger’ın, 1986 tarihli Platton’daki Yüzbaşı Barnes rolüyle bir de yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar adaylığı bulunuyor.


Filmin bir başka Oscar adaylığı bulunan oyuncusu da Lena Olin. İsveç asıllı olan Olin Yarım Kalan Hayat’ta bir Rusu canlandırıyor. 80’ler ve 90’ların en popüler aktrislerinden olan Olin, ‘Love Story’ ile yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar’a aday olmuş, ‘Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği’ filmiyle de Altın Küre’nin kapısından dönmüştü. 1955 doğumlu yıldız son zamanlarda, Mindhunter, Hunters gibi dizilerde karşımıza çıkıyor.
Adam’ın patronu Mickey rolünde karşımıza çıkan bir diğer önemli aktör de Jeff Daniels. The Squid and the Whale, The Hours, The Purple Rose of Cairo filmlerinden sadece birkaçı. Daniels’ın hanesinde birbirinden başarılı bir çok dizi de yer alıyor, The Newsroom, The Comey Rule, Godless… Daniels’ın 2 Emmy ödülü ve birçok adaylığı bulunuyor.

Aaron Paul zor bir role soyunuyor
Adam / Yarım Kalan Hayat’ta başrolde izlediğimiz Aaron Paul, “Değişik, garip rollerde yer almayı severim” diyor bir röportajında. Paul bu son filminde de altından kalkması zor bir rol seçmiş kendine. Film gerçek bir hikayeden yola çıkıyor. 2017’de vefat eden gerçek Adam Niskar 26 yaşında, tam da kariyerinin zirvesindeyken geçirdiği deniz kazası sonrası boynundan aşağısı felçli kalan bir genç adam. Niskar’ın yaşamı bir bestseller’a (The Life of Adam Niskar) da konu olmuş.
Filmin yönetmen koltuğunda, birçok televizyon dizisinde yönetmenlik görevini üstlenmiş tecrübeli bir isim yer alıyor; Michael Uppendahl. Uppendahl’ın yönettiği diziler arasında Ray Donovan, Mad Men, Glee, Fargo ve American Horror Story ilk akla gelenler.

Yönetmen: Michael Uppendahl
Oyuncular: Aaron Paul, Lena Olin, Celia Weston, Shannon Lucio, Paul Walter Hauser, Tom Sizemore, Tom Berenger, Jeff Daniels
Senaryo: Michael Uppendahl
“The Life of Adam Niskar” kitabı yazarları: Michael Burke, Mike Young, Robin Veith, Brett Johnson
Görüntü Yönetmeni: Tobias Datum
Yapımcı: Gary Gilbert, Jordan Horrowitz
Tür: Dram
Yıl: 2020
Süre: 100’
Vizyon Tarihi: 17 Aralık 2021
Türkiye Hakları: Ela Film
Türkiye Dağıtımı: CJ ENM