Allah’ın Sadık Kulu: Barla

Allah’ın Sadık Kulu: Barla

BEDİÜZZAMAN’IN HAYATI ‘MOTİON CAPTURE’ İLE  BEYAZPERDEDE

Yapımcılığını Fatih Gök’ün,Yönetmenligini Esin Orhan’in yaptıgı Allah’ın Sadık Kulu: Barla animation sinema filmi SER Film yapımı olarak 4 Kasım’da Türkiye sinemalarına Aralık’ta da Dünya sinemalarında seyircisi ile buluşacak.

Said Nursi’nin çileli hayatının en zorlu dönemlerinden biri olan BARLA (1927 – 34) hayatına bakan kısmı ele alınmaktadır.

Burada “Barla Fedakârlarının” devrin sert esen rüzgârlarına karşı onurlu duruşları animasyon diliyle anlatılıyor…Özellikle de,o günlerin hanım kahramanlarının da, bu harekete katkıları yaşanmış hadiselerden hareketle anlatılıyor…

Risale-i Nurların, halk vicdanında karşılık bulması… İnancın ve azmin yokluklar içinde bile nasıl destansı aksiyonlar ortaya koyabilmesinin hikayesidir…

”Allah’ın Sadık Kulu”nun etrafında halelenen,kısa zamanda devrinin birer alimi, birer ufuk insanı haline gelenlerin görsel bir sunumudur.

Film, ömrü mahkemelerde, sürgünlerle ve hapishanelerde geçmiş bir aksiyon insanının kendisine selâm verenlerin bile yakalanıp sorgulandığı bir dönemde geniş halk kitlelerini Risale-i Nur kitaplarını yazma ve çoğaltmak için nasıl harekete geçirdiğini anlatıyor.

Film, hayatında çok defa zehirlenmeye maruz kalan ‘Allah’ın Sadık Kulu’ Üstad Bediüzzaman Said Nursi’ye reva görülen zulümleri ve arka plândakilerin entrikalarını görecek, tarihin aynen olmasa da nasıl bir tekerrürler devri daimi içinde olduğunu anlatıyor.

Bediuzzamana zulmü razı görenlerin entrikaları

Bu film “Büyük Çilekeş’e” reva görülen zulümler de, kimlerin nasıl bir iç dünyası hezeyanı ya da eziklik içinde kıvrandığını, göndermeli bir dille anlatımına göndermeler yapıldığına gözlemcilik yapma fırsatı sunacak bir çalışma.

Dünya adına bütün varlığını bir sepete sığdıran Bediüzzaman’a karşı, koca bir dünyaya sığamayanların reva gördükleri zulümlerin ve davaları uğrunda her türlü tehlikeye göğüs geren fedakâr Anadolu insanının, çoktan seçilmiş kısa bir hikayesidir “Allah’ın Sadık Kulu, Barla” filmi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

“Motion Capture” tekniğiyle Türkiye’de yapılmış ilk uzun metraj 3D film.

Yakın dönemin en büyük âlimlerinden biri olan Bediüzzaman Said Nursi’nin Barla hayatı, Hollywood anime filmlerinin sık kullandığı “Motion Capture” tekniğiyle beyaz perdeye taşınıyor.

Esin Orhan yönetmenliğinde 3,5 yıllık titiz çalışmasının bir ürünü olan sinema filmi Allah’ın Sadık Kulu: Barla sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

“Motion Capture” tekniğiyle Türkiye’de yapılmış ilk uzun metraj 3D animasyon film (108 dk) özelliğine sahip olan filmde karakterlerden mekâna kadar tüm figürlerin gerçekliğine azami özen gösterildi. Yapımda Bediüzzaman Hazretleri ve talebeleri, tamamen orijinal fotoğraflarından faydalanılarak üç boyutlu olarak modellendirildi.

Hikâyenin senaryo teksinden sinema perdesine taşınması aşamasında 2 yıl boyunca 70 makinelik render çiftliğindeki çalışmada da hiçbir zorluktan kaçınılmadı. Projenin alınmış renderlarının kompozisyon aşamasında birleştirilmesi büyük bir sabırla yapıldı.

Büyük bir titizlikle çalışılan projenin müzikleri Budapeşte Senfoni Orkestrası dünyaca ünlü  Aparslan ERTUNGEALP şefliğinde kompozitörlüğü ise Aria Müzik’ten Cengiz Onural, Bora Ebeoğlu tarafından yapıldı. Post Prodüksiyon’da  1000 Volt’un adı yer alıyor. Özen Film tarafından dağıtılacak olan filmin ilk ana kopyası ise Almanya ARRI laboratuarlarında yapıldı.Filmin çoğaltımını da ŞAFAK FİLM gerçekleştirdi.

4 Kasım’da sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanan Allah’ın Sadık Kulu: Barla, yurt çapında 200 kopya olarak izleyicisiyle buluşacak. Aralık ayında da Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar ve Asya’da da yerel dillerde dublajlı olarak seyircisi ile buluşacak.

Gösterim Tarihi: 04 Kasım 2011
Dağıtım: Özen Film
Yapım:
Ser Film

Resimler:

Bir yanıt yazın