ANKA

HAYATLA YARIŞMAYA HAZIR MISIN?

Türkiye’nin ilk hız-aksiyon filmi ANKA 28 Ocak’ta sinemalarda!

Gelmiş geçmiş en klasik yarış arabalarını adeta resmi geçit halinde bir sinema filminde görmeye hazır mısınız ?

Ozan Akbaba’nın senaryosunu yazdığı Anka’da Toyota Supra’dan Corvette Zr1’e, Ferrarif 430’dan Porche 911 Cabriolet’e hatta Masserati Quattro Porte’ye kadar en fenomen modeller özel sürüş eğitimi almış oyuncu kadrosu tarafından kullanılıyor. Altı senedir “Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz” adlı kült dizinin fenomen karakteri’ İlyas Çakırbeyli’ye hayat veren başarılı oyuncu Ozan Akbaba’nın hem proje tasarımını yaptığı hem de senaryosunu yazdığı sinema filmi Anka 28 Ocak’ta vizyonda. Mgx Film’in kurucusu Müşvik Guluzade’nin yapımcılığını üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Filinta ve Halka dizilerinin başarılı yönetmeni Süleyman Mert Özdemir oturuyor.

AKSİYONLARIN EFENDİSİ

ANKA İÇİN İSTANBUL’A GELDİ!

Ozan Akbaba, Serdar Orçin, Atilla Şendil, Engin Hepileri, Deniz Işın ve Uğur Uzunel’in başrollerini paylaştığı Anka’nın yarış sahnelerini çekmek için aksiyon deyince Dünya çapında ilk akla gelen yönetmenlerden Marc Schölermann Türkiye’ye geldi. Pierce Brosnan’lı James Bond filmlerinden, Robbie Williams’lı reklam filmlerine kadar aksiyon deyince başarısını hem reklam hem sinema alanında kanıtlamış Marc Schölermann, Anka’nın en nefes kesen yarış sahnelerine imzasını attı.

İsminden de anlaşılacağı üzere sıfırı tüketmiş bir adamın arabalara olan tutkusu ile küllerinden doğmasını anlatan film yarışmak kadar dostların ve ailenin de önemli olduğunu vurguluyor. Bu yüzden mesajı çok net: “Gittiğin her yere seni zafere taşıyan insanlarla gidersin. “Herkesi geç, geride kimseyi bırakma…”

KONU:

Çocuk yaşta ailesini bir trafik kazasında kaybeden Murat o günden beri hayata tutunmak konusunda oldukça gönülsüzdür. Yakın arkadaşı Tarık, sevdiği kadın Zümrüt ve onu bu yaşa kadar getiren Ejder babası, Murat’ı bu durumdan kurtarmak için ellerinden gelen ne varsa yapıyorlardır. Fakat işten henüz kovulan ve parası yavaş yavaş biten Murat’ın hayatına dair bir adım atamıyor olması onu iyice karamsarlığa itiyordur. Ejder baba, Murat’ın hayatında bir kırılma noktası olan kaza gününe dair ne varsa tam olarak yaşaması gerektiğini düşündüğü için ailesiyle birlikte kaza yaptıkları arabayı bulup gözünün önüne getirir.

O an Murat için çok zor bir andır. Ya o günü affedecek ya da karamsarlığa iyice gömülecektir.

Bu riski almak zorunda olan Ejder baba, onu artık bu halde görmek istemediğini söyleyerek Murat’tan bir karar vermesini ister.

Murat bir süreliğine ortalardan kaybolur. Ve geri döndüğünde artık hayata bağlanmak isteyen bir adam olduğunu söyler. Murat o günden sonra elinden gelenin en iyisini yapmaya başlayacaktır.

YÖNETMEN: Süleyman Mert Özdemir
AKSİYON YÖNETMENİ: Marc Schoelermann
KURGU YÖNETMENİ: Hamdi Deniz
CAST: Ozan Akbaba, Uğur Uzunel, Deniz Işın, Atilla Şendil, Engin Hepileri, Serdar Orçin, Ali Savaşçı, Kemal Zeydan, Taner Rumeli, Sinan Demirer, Ezgi Tombul, Ali Yoğurtçuoğlu, Kerim Urun
TÜR: Dram, Aksiyon
SES TASARIM: Çağlar Yeşilay
MÜZİK: BALA FILM SCORE/ SAKİ ÇİMEN
SÜRE: 129 dk 57sn
YAPIM ŞİRKETİ: MGX Film
YAPIMCI: Müşvik Guluzade
GENEL KOORDİNATÖR: Buket Arıkan Akbaba
SANAT YÖNETMENİ: Aslı Namal / Özüdoğru Cici
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Eyüp Boz
UYGULAYICI YAPIMCI: Erhan Toker
SENARYO VE PROJE TASARIM: Ozan Akbaba
VFX SÜPERVİZÖRÜ: Mustafa Vangöl