Anna Karenina

ANNA KARENINA

Sinopsis : Anna Karenina, başarılı yönetmen Joe Wright’ın, Leo Tolstoy’un romanından uyarladığı destansı aşk hikâyesinin yeni bir tiyatral versiyonu. Bu film, Oscar adayı oyuncu Keira Knightley ve Oscar adayı yapımcılar Tim Bevan, Eric Fellner ve Paul Webster’ın, “Aşk ve Gurur” ile “Kefaret”in ardından birlikte üçüncü filmleri….

Yaratıcı ekipte görüntü yönetmeni  Seamus McGarvet (Yenilmezler),  üç kez Oscar’a a.day gösterilen yapım tasarımcısı Sarah Greenwood (Sherlock Holmes), kurgucu Melanie Ann Oliver (Jane Eyre), saç ve makyaj tasarımcı Ivana Primora (Hanna), Oscar ödüllü besteci Dario Marianelli (Kefaret) ve iki kez Oscar’a aday gösterilen kostüm tasarımcı Jacqueline Durran (Aşk ve Gurur) yer alıyor.

Zamandan bağımsız bu hikâyede birinin bir başkasını sevebilme kapasitesi ele alınırken, bir yandan da Rus İmparatorluğu zamanındaki müsrif topluma ışık tutuluyor. Yıl, 1874. Hayat dolu ve güzel Anna Karenina (Knightley) yaşıtlarının imreneceği birçok şeye sahip. Kendisi, bir de erkek çocuk doğurduğu üst düzey devlet görevlisi Karenin’le (Jude Law) evli ve St. Petersburg’da gelip gelebileceği en yüksek sosyal konumlardan birine sahip. Çapkın erkek kardeşi Oblonsky’den (Matthew Macfadyen) karısı Dolly ile (Kelly Macdonald) olan evliliğini kurtarmasına yardım etmesine dair aldığı mektup sonrası Moskova’ya gidiyor. Yolculuğu sırasında Kontes Vronsky ile (Olivia Williams) tanışan Anna, ardından tren garında Kontes’i karşılayan oğlu yakışıklı subay Vronsky ile de (Aaron Taylor-Johnson) tanışıyor. Vronsky ile Anna tanıştırıldığı zaman, arada anında bir kıvılcım oluşuyor ve bu kıvılcım asla görmezden gelinemiyor.

Moskova’daki evin ziyaretçilerinden biri de aşırı duyarlı ve merhametli arazi sahibi, Oblonsky’nin en yakın arkadaşı Levin (Domhnall Gleeson). Levin, Dolly’nin küçük kız kardeşi Kitty’ye (Alicia Vikander)aşık. Levin, Kitty’ye evlenme teklifi ediyor ancak Kitty de Vronsky’ye âşıktır. Yıkılan Levin, Pokrovskoe’daki evine döner ve kendini çiftlik işlerine adar. Büyük balo da Vronsky’nin gözlerini Anna’dan alamadığını, evli Anna’nın da genç adamın ilgisine karşılık verdiğini gören Kitty hüsrana uğrar.
Anna, dengesini bulmak için çabalar ve evine, St. Petersburg’a döner ancak Vronsky de peşinden gider. Aile yaşantısına kaldığı yerden devam etmeye çalışan Anna, aklından bir türlü Vronsky’yi atamamaktadır. Aralarında başlayan tutkulu aşk, St. Petersburg halkı arasında skandal yaratır. Çok kötü bir duruma düşen Karenin, karısına ültimatom verir. Mutlu olabilmek adına Anna’nın verdiği kararlar imaj düşkünü halkın gerçek yüzünün ortaya çıkmasını sağlar, Anna  ve onun etrafındakiler romantik ve trajik sonuçlara katlanmak zorunda kalır.

Focus Features’tan bir Working Title prodüksiyonu. Bir Joe Wright Filmi. Keira Knightley, Jude Law, Aaron Taylor-Johnson. Anna Karenina. Kelly Macdonald, Matthew Macfadyen, Domhnall Gleeson, Ruth Wilson, Alicia Vikander. Olivia Williams ve Emily Watson. Kasting, Jina Jay, Dixie Chassay. Korograf Sidi Larbi Sherkaoui. Müzik Dario Marianelli, saç ve makyaj tasarımcı Ivana Primorac. Kostüm tasarımcı Jacqueline Durran. Kurhu, Melanie Ann Oliver. Yapım tasarımcı Sarah Greenwood. Görüntü yönetmeni, Seamus McGarvey. Ortak yapımcı Alexandra Ferguson. Sorumlu yapımcı Liza Chasin. Leo Tolstoy’un romanından uyarlanmıştır. Senaryo Tom Stoppard. Yapımcılar Tim Bevan, Eric Fellner, Paul Webster. Yönetmen Joe Wright. Dağıtımı ABD’de Focus Features, uluslararasında Universal Pictures yapmaktadır.

Bir yanıt yazın