Aşk ve Devrim

90’lı YILLAR GENÇLİĞİ BEYAZPERDEDE

Aşk ve Devrim, insan denen varlığın aidiyet duygusunu; toprağa kök salma ihtiyacını en yakıcı biçimde hissettiği gençlik yıllarını merkezine alan bir hikâyedir. Mevcut kimliklerin yetmediği ve her türden yoksunluğun, açlığın (düşünsel, cinsel, ruhsal, siyasal vb.) insan varoluşunu kemirdiği dönemlerdir bunlar. Filme ruhunu veren bu gençlik duygusunun çekirdeği ise Aşk ve Devrim ütopyasını hayata geçirmek için çıkılan yolculuktur.
1990’ların büyük karmaşasında kendine bir yol çizmeye çalışan üniversite öğrencisi Kemal de işte bu iki ütopya arasında gidip gelmektedir. Siyasal idealleri ve duygusal beklentileri arasında sıkışıp kalan Kemal platonik bir aşkla bağlı olduğu Leyla’dan bu beklentilerine cevap alamadığı gibi, en yakın arkadaşının ölümüyle de  kendini bambaşka bir siyasi atmosferin içinde bulur. Kemal artık illegal bir devrimcidir. Yeraltının romantik ama bir o kadar da tehlikeli iklimi, Kemal’in “aşk ve devrim” arasında kurmaya çalıştığı dengeyi bozmuştur. Kemal’in “devrim  treni” makas değiştirirken, “aşk”la arasındaki mesafe açılmaya başlamıştır.
Türkiye sinemasında ilk defa 90’lı yıllar gençliğini anlatan filmin yönetmen koltuğunda, “Sonbahar” filminin başarılı yapımcısı F. Serkan Acar oturuyor.Filmin başrollerinde Adana Altın Koza Film Festivali’nde “Umut Veren En İyi Genç  Erkek ve Genç  Kadın Oyuncu” ödüllerini filmde canlandırdıkları “Kemal ve Leyla” karakterleriyle kazanan Gün Koper ve Deniz Denker bulunuyor.  Adana’daki festivalde Jüri Özel Ödülü ve  En İyi Sanat Yönetimi dallarında toplam dört ödül alan Aşk ve Devrim filmi 16 Aralık’ta 2011 de vizyona giriyor.

KÜNYE
Yönetmen: F. Serkan Acar
Senaryo:
M. Serkan Turhan
Yapımcı: F. Serkan Acar, M. Serkan Turhan, Kadir Sözen
Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran
Editör: Ayhan Ergürsel
Ses : Muhammed Mokhtary
Işık: Ümit Durmuş
Müzik: Kemal Sahir Gürel
Yapım : Kuzey Film , FilmFabrik
Süre: 100 Dakika

CAST
Kemal: Gün Koper
Leyla: Deniz Denker
Abidin: Bedir Bedir
Pala: Ayberk Pekcan
Hikmet    : Serkan Tınmaz
Şirin: Nefrin Tokyay

Bir yanıt yazın