ATATÜRK II 1881 – 1919

ATATÜRK II 1881 – 1919

KONU: Mustafa, 19. yüzyılın sonunda Selanik’te doğar. Babasının maruz kaldığı eşkıya saldırıları, doğal olarak onu kötü etkiler. Babası Ali Rıza Bey’in önce işleri sonra sağlığı bozulur. Bir süre sonra da vefat eder.

Zübeyde Hanım için oğlu dünyanın merkezindedir ve onun başına bir şey gelmemelidir. Oğlu adına düşündüğü gelecek, mahalle mektebine gidip, sofu ailesindeki geleneğe uygun şekilde Hoca olmasıdır.

Zübeyde Hanım’ın kurduğu bu gelecek hayalinin büyüklüğü, küçük Mustafa’nın içindeki devasa ateşe kıyasla, ancak o ateşin karşısında küçük bir saman tanesi kadardır. Mustafa Kemal, 1905 yılında, akademiyi Kurmay Yüzbaşı olarak bitirir. 1905 yılından 1919’a kadar Suriye’den Trablus’a Selanik’ten Kars’a, Osmanlı topraklarının dört bir köşesinde görev yapar. Gördüğü şey, kendi ülkesinde idarenin çoktan kontrolden çıktığını, artık liyakat ve vatanseverliğin kalmadığıdır.

Mustafa Kemal için fazla seçenek kalmamıştır. Kendi tabiriyle memleket, eşkıyaların yaktığı babasının tomrukları gibi yanmaktadır. Onu kurtarmak için biri, bir şey yapmalıdır. Namık Kemal’in dediği gibi, Vatanın bağrına düşman hançerini saplamıştır. Fakat elbet, onun bahtı kara maderini kurtaracak biri çıkacaktır.

Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin
Senaryo: Necati Şahin
Oyuncular: Aras Bulut İynemli (Mustafa Kemal Atatürk), Songül Öden (Zübeyde), Sarp Akkaya (Enver), Esra Bilgiç (Corinne), Şahin Sancak (Nuri), Pedja Bjela (Liman Von Sanders), Emre Mete Sönmez (Mustafa -7 Yaş), Sinan Arslan (Cevat Abbas), Batuhan Bozkurt Yüzgüleç (Hüseyin Çavuş), Berk Cankat (Ali Fuat), Şehsuvar Aktaş (Vahdettin), Sahra Şaş (Makbule), Bertan Asllani (Ali Fethi), Oğulcan Arman Uslu (İsmet), Alican Barlas (Kazım Karabekir), Alpay Kemal Atalan (Esat Paşa), Cahit Gök (Cemal Paşa), Meriç Özkaya (Talat Paşa), Bülent Polat (Şemsi Efendi), Dieter Rupp (Falkenhayn), Alex Dave (Churchill), Emre Yetim (Damat Lütfü), Onur Özaydın (Sorgucu), Erman Saba (Kolağası), Gürsu Gür (Binbaşı Lütfü), Lidija Kordic, (Miti), Orkuncan İzan (Yunus Nadi), Bahadır Karaca (Bedri), Serhat Talay (Sadrazam Ahmet İzzet Paşa), Caner Musi (Cevat Çobanlı), David Popovikj (Mustafa – 14 Yaş), Marko Risteski (Ali Fethi – 14 Yaş), Archie Mckay (Yarbay Wylie).
Yapım: Lanistar Media
Tür: Dram
Süre: 2 sa 22 dk
Vizyon Tarihi: 5 Ocak 2024
Dağıtım: CJ ENM