Başka Söze Gerek Yok – Enough Said

Eşinden ayrılıp kızını tek başına büyütmeye başlayan Eva (Julia Louis-Dreyfus), mesleği olan masörlüğü büyük bir keyifle yapan; ancak kızının koleje gitmek için evden ayrılma tarihinin yaklaşmasına üzülen bir kadındır. Bir gün çok dürüst ve eğlenceli biri olan Albert’la (James Gandolfini) tanışır. Aralarındaki etkileşim hızla artan Eva ve Albert zamanlarının çoğunu birlikte geçirmeye başlarlar. Bu sırada Eva Marianne (Catherine Keener) isimli yeni müşterisiyle iyi arkadaş olmuştur. Marianne çok güzel bir kadın ve şairdir. Eva, Marienne’in tek kusurunun eski eşini sürekli aşağılaması olduğunu düşünmektedir. Eva, Marienne’in eski eşiyle olan ilişkisinin detaylarını öğrendikçe, kendi ilişkisinden şüphe duymaya başlayacaktır. İçe dokunan, zarif ve bir o kadar da gerçek bir film olan “Başka Söze Gerek Yok”, pek çok ilişkinin başlangıcında yaşanan karışıklıkları işlerken, bu yönüyle izleyen herkesi, kendi hayatından bir hikâyeye götürecek.
Lovely and Amazing, Friends with money gibi filmlerin de senaristi olan Nicole Holofcener’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği, Oscar ® ödüllü kült filmlerden biri olan Sil Baştan (Eternal Sunshine of The Spotless Mind) filminin yapımcısı Anthony Bregman tarafından yapımcılığı üstlenilen Başka Söze Gerek Yok filminde, yakın zamanda hayata gözlerini yuman usta oyuncu James Gandolfini’yi izleme şansı bulacağız.
Eva, Marienne’in anlattığı adamın Albert’la uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen ciddi sıkıntılar yaşamaya başlar. Kızıyla kendine bir hayat kurma çabasındaki Eva, bu hayatın Marienne’in anlattığı adam yüzünden bozulacağını mı yoksa kendisinin de tanıdığı ve sevdiği o eğlenceli adamla çok daha mutlu mu olacağını kestirememektedir.
Eva’nın yakın arkadaşı Sarah karakterine hayat veren Oscar adayı Toni Collette ise başarılı bir psikiyatrist olmasıyla birlikte sorunlu bir evlilik ve çok hareketli çocuklara sahip bir kadın. Sarah, Eva’nın sorunlarına bir anne gibi yaklaşan doğru neyse onu söyleyen çok şefkatli ve hassas bir dostdur.
Peri masalı hayallerini geçmişte bırakan Eva, bu kez gerçek mutluluğun peşine düşecektir.
Filmin kadrosu belirlenirken en önemli detayın “gerçek oyuncular kullanmak” olduğunu söylüyor yönetmen Nicole Holofcener, Eva karakterini canlandırması için Julia Louis-Dreyfus’a neden teklif götürdüklerini ise şöyle anlatıyor:” Julia, gerçekten çok güzel bir kadın ama o bildiğimiz güzel kadınlardan değil. Herkesin apartmanında yaşayan güzel kadınlardan, öyle doğal ki Eva gibi naif bir karakteri ancak onun canlandırmasından korkmayacak ve hiç endişe etmeyecektim. Senaryoyu ona gönderdiğimde tepkisi “beni yazmışsın?” oldu, hem filmimde rol aldı hem de çok yakın arkadaşım oldu, onun gibi biriyle çalışmaktan son derece keyif aldım. Albert karakteri ise gerçekten güvenilir bir tip olmalıydı ve tanıdığım en güvenilir tip James Gandolfini’dir. Sopranos’taki muazzam oyunculuğu ve inandırıcılığı beni ona doğru itti. İyi ki onunla çalışmak istemişim ve o da kabul etmiş, hayatımda tanıdığım en dikkatli ve özenli aktör James. Çok önemli oyunculardan biriyle hazin ölümünden önce tanışma gururuna eriştim. Marianne rolüne hayat veren Catherine Keener, bu rolü gerçek hayatında yaşamış biri olduğu için kendini canlandırdı diyebilirim. Filmimdeki 3 isimle de gurur duyuyorum. Yaptığımız iş o kadar içime sindi ki hiçbir endişem kalmadı. İzleyenlere keyifli anlar ve geçmişlerine yolculuk diliyorum.” diyor.

BAŞKA SÖZE GEREK YOK / ENOUGH SAID
Vizyon Tarihi: 25.10.2013
Yönetmen: Nicole Holofcener
Oyuncular: James Gandolfini, Julia Louis-Dreyfus, Catherine Keener, Toni Collette
Senaryo: Nicole Holofcener
Dağıtım: TİGLON
İthalat: 20th Century Fox
Süre: 93 dk

Fragmanı izlemek için:

Bir yanıt yazın