Ben Dört Numara – I am Number Four

“BEN DÖRT NUMARA” YAPIM NOTLARI

DreamWorks Studios’dan çıkan “Ben Dört Numara” nın yönetmeni D.J. Caruso. Filmin oyuncuları şöyle: Alex Pettyfer, Timothy Olyphant, Teresa Palmer, Dianna Agron, Callan McAuliffe ve Kevin Durand.. Yapımcılığını Michael Bay’in üstlendiği filmin sorumlu yapımcıları David Valdes, Chris Bender ve J.C. Spink. Senaristler Alfred Gough & Miles Millar ve Marti Noxon. Film, Pittacus Lore’un New York Times listesindeki çok satan kitabından uyarlandı.
“Ben Dört Numara”, kendisini yok etmek için gönderilen acımasız düşmanlarından kaçan sıra dışı genç adam John Smith’in (Alex Pettyfer) gerilim dolu hikâyesinin anlatıldığı bir gerilim. Kimliğini değiştirip koruyucusu Henri (Timothy Olyphant) ile birlikte şehirden şehre geçen John, daima geçmişiyle bağlantısı olmayan yeni bir çocuk. Artık evim dediği küçük Ohio kasabasında John, beklenmedik ve hayatını değiştiren olaylarla karşı karşıya kalıyor: İlk aşkı Sarah (Dianna Agron), yeni güçler ve kendi inanılmaz kaderini paylaşan kişilerle bağlantılar.
“Ben Dört Numara” 25 Mart 2011’de gösterime girdiğinde, seyirci bu filmde kendini bulacağı, lisenin benzer gerçekliğinde bulunan karakterlerle haşır neşir olacağı ve ölümcül bir insan avına şahit olacağı gerilim dolu bir film deneyimi yaşayacak.
Filmin klasik dramatik unsurları, filmin açılış sahnesinden doruk noktasına kadar seyirciyi bu gerilimin içine çekmek için oluşturulmuş. Baş karakter John Smith, daima olduğunu düşündüğü kişiyle aslında kim olduğu gerçeği arasında bocalıyor ve kaderini ve bunun gerektirdiği fedakârlıkları kabul edip etmemek konusunda bir karar vermesi gerekiyor.
Yapımcı Michael Bay şöyle diyor: “Dört Numara’nın istese de istemese de karşısına çıkacak olan bir kaderi var. Filmin draması da buradan geliyor. Bu delikanlı aradığını buluyor ama ona sahip olamıyor çünkü önce dünyayı kurtarması gerekiyor.”
Aynı zamanda John, tipik bir delikanlı. Sınırları zorluyor, koruyucusu Henri’ye her fırsatta karşı meydan okuyor ama sonuçlarının da farkında bir yandan. Çok riskli bir gerçek hayat dramı bu.
Karakter odaklı bu gerilim, seyircileri hop oturtup hop kaldıracak. Yönetmen D.J. Caruso şöyle diyor: “Bir karakteri gerçek anlamda ne kadar önemserseniz, onu gerilimli durumlara sokarsanız, o gerilim daha gerçekçi ve korkutucu olacaktır çünkü o karaktere acıyorsunuz.”
Caruso, “Ben Dört Numara”da karakterlerin başından geçen gerçek hayat dramlarıyla diğer dünyevi yeteneklerini harmanlayıp onları gerçekçi tutmak, onun için hem eğlenceli bir deneyim olmuş hem de bir sinemacı olarak bir zorlukla karşı karşıya kalmış. “En çok hoşuma giden şey dramı son derece gerçekçi kılmaktı. Böylece işin fantezi yanı devreye girdiğinde, siz; insani olarak tepki veriyordunuz,” diyor.
“Gerçek dünyadaki ortamı alıp, diğer dünyaya ait mitolojiye yerleştirirseniz, yanına da sevgi ve normal bir hayata hasret duyan ama bu haklarından mahrum kalmış bir karakter koyarsanız, heyecan verici bir filmin ortaya çıkmasına vesile olacak birçok farklı dramatik unsuru birbiriyle harmanlamış olursunuz.” D.J. Caruso – Yönetmen

YÖNETMEN GELİYOR
Yönetmen D. J. Caruso’nun (“Eagle Eye – Kartal Göz, “Disturbia) Steven Spielberg ve DreamWorks’le uzun zamandır süregelen bir ilişkisi var. Dolayısıyla kendisi “Ben Dört Numara”yı yöneteceği için çok heyecanlanmış.
Caruso anlatıyor: “DreamWorks’le iş birliğin ‘High Incident’ adında bir televizyon dizisi yönettiğim zaman başlamıştı. Yıllar sonra ‘Disturbia’da bir araya geldik ve ardından ‘Eagle Eye’da (Kartal Göz) birlikte çalıştık. Bu da çok başarılı bir iş birliği olmuştu. Kendimi DreamWorks ailesinin bir parçası hissediyorum ve sinemacı olarak orası da benim bir evim oldu.”
“Ben Dört Numara”, Caruso’nun çekmiş olduğu en büyük efektlere sahip film. “Transformers” ve “Armageddon” gibi mega hitlerin yönetmenliğini yapmış Michael Bay’in deneyimlerinden faydalanabiliyor olmasının da paha biçilemez değerde olduğunu söylüyor. Caruso şöyle diyor: “Michael, bilgisayar grafiği bir karakterle baş ederken sette neler olması gerektiğinin fizikselliğine dair son derece yardımcı oldu.”
Yapımcı Michael Bay de aynı oranda yönetmenine hayran. Bay şöyle diyor: “D.J, genç karakterlerin hayatının gerçekliğiyle bağlantı kurmak konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahip. Seyircinin bağ kurabileceği, süper güçleri olan ama izleyene gerçekçi bir his veren uzaylı bir çocuk yapmak kolay bir iş değil.”
“Ben Dört Numara”nın hikâyesi, Caruso’yu anında etkilemiş. Özellikle de Alex Pettyfer’in canlandırdığı John Smith karakteri. Caruso anlatıyor: “DreamWorks, bana senaryoyu yolladığında karakter açısından çok ilgimi çekmişti. Haklarından mahrum kalmış, sürekli oradan oraya giden, bir yere yerleşemeyen ve kim olduğunu çözmeye çalışan bu delikanlı beni çok etkilemişti. Aynı zamanda kendisinin gizli bir kaderi var. Çok sağlam bir hikâye olduğunu düşündüm.”
Bay’i çekense hikâyenin alışılmadık önermesi olmuş. Bay, şöyle diyor: “Sıradan insanların sıra dışı durumlara maruz kaldığı hikâyeler hep ilgimi çekmiştir. Dört Numara bunun neredeyse tam tersi – O, sadece ve sadece normal bir hayat isteyen sıra dışı bir adam.”
Caruso da karanlık bir dönem geçiren karakterlere ilgi duyduğunu kabul ediyor ve şöyle diyor: “Bu karanlık üzerinden ışığın nerede olduğunu çözüyor ve iyi bir şey buluyorlar. Ben; olgunlaşmak ve kim olduğunuzu anlamak için kötü şeyler tecrübe etmeniz gerektiği mevhumunu irdelemekten keyif alıyorum. Konusal olarak, filmde de böyle oluyor.”
“Kitabın müsveddesini gördüğümde, bundan harika bir kitap çıkacağını biliyordum. Klasik konseptte yeni bir kırılma noktasıydı bu. İçinde realizm ve aksiyon harmanı mevcut.” Michael Bay, Yapımcı

Bir yanıt yazın