Bir Kadının Zaferi – De Dirigent

HİKAYE: Amerika Birleşik Devletleri 1926: Hollandalı asıllı Antonia, çok küçük yaştayken anne ve babasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eder. Müziğe karşı aşırı ilgi ve sevgisi olan Antonia’nın tek hayali orkestra şefi olmaktır, ama kimse onun bu hevesini ciddiye almaz. Antonia asla pes etmez ve bir süre sonra piyano dersleri almaya başlar. Piyano öğretmeni ona konservatuvar için sınava girmesini tavsiye eder.Bu sırada Antonia evlatlık olduğunu öğrenir. Artık kaybedecek bir şeyi olmadığına inanan genç kız, anavatanına dönerek ünlü şef Mengelberg’e kendisine şeflik dersleri vermesi için neredeyse yalvarır.

Mengelberg onun yeteneğini ve azmini görür ve onu bir kadın olarak daha fazla şansı olacağına inandığı yere gönderir. Berlin’e…
Antonia, Devlet Müzik Akademisi’nde iki yıl okuduktan sonra Berlin Filarmoni Orkestrası’nı yöneten ilk kadın olur. Fakat hayatının aşkı ondan kendisiyle müzik kariyeri arasında bir seçim yapmasını ister. Antonia’yı zorlu bir karar beklemektedir.

Yönetmenliğini Maria Peters’in yaptığı film dünyanın ilk kadın şefi olan Antonia Brico’nun gerçek hayat hikayesine dayanıyor.
Yönetmen filminde kadınların müzik dünyasında yer edinmesini başarılı ve duygulandıran bir anlatımla beyaz perdeye taşıyor.
Konser salonunda yer gösterici olarak çalışan genç bir kadının orkestra şefi olabilmek için gösterdiği olağanüstü mücadele.
Erkek egemenliğinin sürdürdüğü bu dünyada kadının hak ettiği yeri bulma mücadelesinin gerçek hikayesi.
1920’lerin sonunda büyük bir senfoni orkestrasını başarıyla yöneten dünyanın ilk kadını oldu.
Kadınlar dünyanın en üst düzeydeki mesleklerine ulaşmayı zar zor başardılar.

Filmin süresi 137 dakika

Antonia Brico Kimdir?
Antonia Louisa Brico Hollandalı, Amerikalı ilk kadın orkestra şefi ve aynı zamanda da piyanisttir.
26 Haziran 1902’de Rotterdam, Hollanda’da doğan Brico, Uluslararası olarak tanınan ilk kadın orkestra şefidir.
Daha sonradan yerleştiği Amerika Birleşik Devletleri’nde Denver, Kolorado’da yaşamını ve çalışmalarını sürdürdü.
Kadın orkestra şefi ve piyanist Antonia Louisa Brico çalışmalarıyla “Kolorado’lu Emektar Kadınlar Şeref Listesi” ‘ne girdi.
Ayrıca sanat emekçisi kadınların yer aldığı “The Dinner Party” adlı sanat oluşumunun önemli isimleri arasında yer aldı.