Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi)

Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi, bir süper kahramanı canlandıran ünlü aktör Michael Keaton’ın, Broadway oyunlarına tırmanma mücadelesini anlatan kara mizah bir komedidir. Açılış gecesine yaklaşırken, egosuyla, ailesini, kariyerini ve kendini toparlamakla baş edecektir.
Başrollerini Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Emma Stone, Naomi Watts, Lindsay Duncan, Merritt Wever, Jeremy Shamos, Bill Camp ve Damian Young’ın paylaştığı bu yapıtı Fox Searchlight Pictures ve Regency Enterprises seyircilerin beğenisine sunuyor. Filmin prodüktörlüğünü ise New Regency, M Productions ve Le Grisbi prodüksyon üstlenmiş durumda.

Filmin yönetmen koltuğunda Alejandro G. Iñárritu oturuyor. Kendisi aynı zamanda Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., Armando Bo ile yazar kadrosunda da bulunuyor. Filmin prodüktörlüğünü  Iñárritu, John Lesher (END OF WATCH), Arnon Milchan (12 YEARS A SLAVE) ve James W. Skotchdopole (DJANGO UNCHAINED); yapımcılığını ise Christopher Woodrow (KILLER JOE), Molly Conners (FROZEN RIVER) ve  Sarah E. Johnson (WISH I WAS HERE) üstleniyor.  Film ekibinde ise fotoğraf yönetmeni  Emmanuel Lubezki, ASC/AMC (GRAVITY); üretim tasarımıcısı  Kevin Thompson (MICHAEL CLAYTON); Düzenlemede Douglas Crise (BABEL) ve Stephen Mirrione, A.C.E. (AUGUST: OSAGE COUNTY); rollendirmede  Francine Maisler, CSA (12 YEARS A SLAVE); kostüm dizaynında Albert Wolsky (REVOLUTIONARY ROAD) bulunuyor.

Alejandro G. Iñárritu‘nun kara mizahı Birdman’de Riggan Thomson (Micheal Keaton) yeni ve iddialı bir Broadway oyununa önderlik ederek can çekişmekte olan kariyerini canlandırmaya çalışıyor. Bir çok açıdan bu göze alınması zor bir hamle ancak eski sinema süper kahramanı bu yaratıcı hareketin,  kendisinin sadaece bir Hollywood olmadığını ve insanların gözünde sanatçılığını meşru hale getirmesi için büyük umut içerisindedir.
Oyunun açılış gecesinde Riggan’ın baş aktörü provalar sırasında garip bir şekilde yaralanır ve yeri doldurulması gerekir. Baş aktrist Lesley(Naomi Watts) ve en yakın arkadaşı Jake (Zach Galifianakis)‘in önerisi ile hasılat garantili Mike Shiner(Edward Norton) baş aktörlüğe getirilir. Mike sahneye çıkmaya hazırlanırken aynı zamanda kız arkadaşı ve oyuncu Laura (Andrea Riseborough), psikolojik terapisi yeni biten kızı ve aynı zamanda kişisel asistanı olan Sam (Emma Stone) ve her şeyi düzenlemeye çalışan eski karısı Sylvia (Amy Ryan) ile uğraşmak zorundadır.
Yönetmen Iñárritu hikayede Riggen’ın onun kısa ömürlü başarı hikayesini sorguladığını belirtiyor. “İnsan her ne kadar başarılı olursa olsun, ne kadar zengin veya ün sahibi olursa olsun bunun geçici bir ilüzyon olduğunu bilerek verdiği egoların savaşını keşfetmek istedim. Yani istediğinizi düşündüğünüz şeylerin elde ettiğinizde verdiği geçici zevki”
“Riggan derin bir insan.“diye ekliyor Iñárritu “Ben onu eşitsizlik ve onursuzca hırsların çevrelediği gerçeklerden gelen Don Kişot olarak görüyorum. Bu aslında hepimizin hikayesi”

Vizyon Tarihi: 27 Şubat 2015 (1s 59dk)
Yönetmen:Alejandro González Iñárritu
Oyuncular:Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton
Tür: Komedi, Dram
Ülke: ABD