Her Şeyin Teorisi – Theory of Everything

HER ŞEYİN TEORİSİ

Sinopsis: Her Şeyin Teorisi, dünyanın yaşayan en büyük zekalarından biri olan, ünlü astrofizikçi Stephen Hawking ile sevgiyle en zayıf olasılıklara meydan okuyan iki kişinin olağanüstü ve ilham veren hikayesini konu alıyor. Film, Jane Hawking’in Traveling to Infinity: My Life with Stephen adlı biyografi kitabına dayanıyor. Yönetmeni koltuğunda ise Oscar ödüllü James Marsh

1963 yılında İngiltere’de Cambridge Üniversitesinde kozmoloji öğrencisi olan Stephen büyük adımlar atmaktadır ve evren için “basit, etkili bir açıklama” bulmaya kararlıdır. Cambridge’de güzel sanatlar öğrencisi Jane Wilde’a aşık olduğunda kendi dünyası ortaya çıkar. Ama 21 yaşındaki bu sağlıklı, aktif, genç adama dünyasını sarsan bir teşhis konur. Motor nöron hastalığı, uzuvlarını ve yeteneklerini etkileyecek, konuşmasını ve hareketlerini kısıtlayacak ve iki yıl içine hayatını alacaktır.

Jane’in aşkı, muazzam desteği ve kararlılığı çok güçlüdür ve çift evlenir. Yeni karısı yanında yorulmak bilmeden mücadele ederken Stephen teşhisini kabullenmeyi reddeder. Jane, Stephen’ı evrenin yaradılışıyla ilgili ilk teorisini içeren doktorasını bitirmesi için cesaretlendirir. Bir aile kurarlar ve yeni elde ettiği ve geniş yankı uyandıran doktorasıyla Stephen en hırslı bilimsel çalışmasına başlar ve artık çok az sahip olduğu konuyu, zamanı incelemeye başlar. Vücudu giderek kısıtlanırken zihni kuramsal fiziğin uç sınırlarını araştırmaya devam eder.

Jane ile birlikte en düşük olasılıklara meydan okurlar, tıpta ve bilimde çığır açarlar ve hayal edebildiklerinin bile ötesini elde ederek 21. yüzyıla gelirler.

Hayat ne kadar kötü görünürse görünsün hayatın olduğu yerde umut vardır.

                                    -Stephen Hawking

Her şeyin Teorisi, dünyanın yaşayan en büyük zekalarından biri olan, ünlü astrofizikçi Stephen Hawking ile sevgiyle en zayıf olasılıklara meydan okuyan iki kişinin  olağanüstü ve ilham veren hikayesi. Film, Jane Hawking’in Traveling to Infinity: My Life with Stephen adlı biyografi kitabına dayanıyor ve yönetmeni de Oscar ödüllü yönetmen James Marsh (Man on Wire).

1963 yılında İngiltere’de Cambridge Üniversitesinde kozmoloji öğrencisi olan Stephen (Les Misérables’dan Eddie Redmayne tarafından canlandırılıyor) büyük adımlar atmaktadır ve evren için “basit, etkili bir açıklama” bulmaya kararlıdır. Cambridge’de güzel sanatlar öğrencisi Jane Wilde’a (Felicity Jones – The Invisible Woman) aşık olduğunda kendi dünyası ortaya çıkar. Ama 21 yaşındaki bu sağlıklı, aktif, genç adama dünyasını sarsan bir teşhis konur; motor nöron hastalığı, uzuvlarını ve yeteneklerini etkileyecek, konuşmasını ve hareketlerini kısıtlayacak ve iki yıl içine hayatını alacaktır.

Jane’in aşkı, muazzam desteği ve kararlılığı çok güçlüdür ve çift evlenir. Yeni karısı yanında yorulmak bilmeden mücadele ederken Stephen teşhisini kabullenmeyi reddeder. Jane, Stephen’ı evrenin yaradılışıyla ilgili ilk teorisini içeren doktorasını bitirmesi için cesaretlendirir. Bir aile kurarlar ve yeni elde ettiği ve geniş yankı uyandıran doktorasıyla Stephen en hırslı bilimsel çalışmasına başlar ve artık çok az sahip olduğu konuyu, zamanı inceler. Vücudu giderek kısıtlanırken zihni kuramsal fiziğin uç sınırlarını araştırmaya devam eder.

Jane ile birlikte en düşük olasılıklara meydan okurlar, tıpta ve bilimde çığır açarlar ve hayal edebildiklerinin bile ötesini elde ederek 21. yüzyıla gelirler.

Bir Universal Pictures/Focus Features sunumu, Working Title yapımı. Eddie Redmayne, Felicity Jones. Her şeyin Teorisi. Charlie Cox, Emily Watson, Simon McBurney ve David Thewlis. Oyuncu seçimi Nina Gold. Müzik Jóhann Jóhannsson. Kostüm Tasarımı Steven Noble. Saç, makyaj ve prostetik tasarımı Jan Sewell. Kurgu Jinx Godfrey. Prodüksiyon Tasarımı John Paul Kelly. Görüntü Yönetmeni Benoît Delhomme, AFC. Ortak Yapımcı Richard Hewitt. Sorumlu Yapımcılar Amelia Granger, Liza Chasin, David Kosse. Jane Hawking’in Travelling to Infinity: My Life with Stephen adlı kitabına dayanmaktadır. Senaryo Anthony McCarten. Yapım Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten. Yönetmen James Marsh.