Bu Yıl 40 Milyon Kişi Sinemaya Gitti

İyisiyle,kötüsüyle koskoca bir yıl tam 365 gün daha bitti ve yepyeni bir yıl 2011 yılına girdiğimiz şu dakikalarda sinemanın son bir yılı hakkında bir araştırma yaptık ve çok ilginç sonuçlara ulaştık.
Bu yıl 2010 da tam 260’ın üzerinde  film gösterime girdi ve 40 milyondan fazla sinema seyircisi bu filmleri izlemek için sinema salonlarına akın etti. Hatırladığım kadarıyla 2009 yılında 200 film gösterime girmişti ve 30 milyona yakın sinema izleyicisi bu filmleri izlemişti. 2010 yılında hem film sayısında bir artış var hem de  sinema izleyicisinde . Ancak 2010 yılında gösterime çıkan filmler arasında 4 milyon üzeri seyirci toplayan film malesef yok. 3 milyon üzeri bilet satarak sinema setircisini salona toplayan  “New York’ta Beş Minare” ile  “Recep İvedik 3”
2 milyon üzeri bilet satışı yapan filmler ise  Ata Demirer’in  “Eyyvah Eyvah” Cem Yılmaz’ın   “Yahşi Batı”.
1 milyon üzeri bilet satışı yapan filmler ise  “Av Mevsimi” ; “Çok Film Hareketler Bunlar  “Başlangıç” ; “Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma”  ile  “Veda”.
Ayrıca 2010 yılında en fazla film dağıtan  Tiglon 78 filmle birinci sırayı alırken hemen onun ardından 54 filmle UIP firması ikinci sırayı aldı.
2010 yılının bu son haftasında gösterime giren üçü yerli yapım olmak üzere tam 6 film gösterime girdi. Gösterime giren filmler şunlar:  Paul Scheuring’in yönettiği ve Adrian Brody, Maggie Grace, Cam Gigandet ile Forest Whitaker’ın oynadığı The Experiment,  İranlı yönetmen Abbas Kiarostami’nin yönettiği ve Juliette Binoche, William Shimell, Jean-Claude Carriere ile Agathe Natanson’un oynadığı Aslı Gibidir. David Mackenzie’nin yönettiği ve Ashton Kutcher, Anne Heche, Margarita Levieva ile Sebastian Stan’ın oynadığı Çapkın.
Orhan Oğuz’un yönettiği ve Şevket Emrulla, Nilüfer Açıkalın, İlker İnanoğlu ile Mustafa Yaşar’ın oynadığı Hayde Bre,  İsa Yıldız’ın yönettiği ve Ahmet Uğurlu, Füsun Demirel, Tuna Orhan ile Ahmet Kural’ın oynadığı Memleket Meselesi. Serkan Ok’un yönettiği, Levent Ülgen, Didem Erol, Ali Düşenkalkar ile Serap Aksoy’un oynadığı Kukuriku: Kadın Krallığı.
Bu haftaki benim favori filmim “Memleket Meselesi”…

Zevkle izleyeceğinizi ümit ediyorum.

Bir yanıt yazın