Çağrı: İslamiyet’in Doğuşu – The Message: İslam’ın Doğuş Hikayesi

Çağrı: İslamiyet’in Doğuşu
(The Message)

Konu: 6. yüzyılda Mekke. İslam tarihçilerinin Cahiliye Devri olarak anmaktan hoşlandıkları dönemdeyiz. Şehrin ileri gelenlerinin Mekke’yi köleliğin ve alkol, uyuşturucu gibi maddelerin pençesinde acımasızca yönettiği rivayet ediliyor. Kız çocukların yeni doğduklarında diri diri gömüldüklerinin anlatıldığı acımasız bir dönem. Böyle karanlık bir çağda, Hz. Cebrail tarafından ziyaret edilen Hz. Muhammed insanları tek bir Tanrı’ya tapmaya davet ediyor ve şehre hükmedenlerin vahşi metotlarına karşı çıkıyor.

Allah’tan inen bir ayet, peygamberin silaha sarılmasını ve Mekke ordularına karşı direnmesini emrediyor. Müslümanların ordusu tecrübesiz olduğu halde Bedir savaşını kazanıyor. Uhud savaşının ardındansa 10 yıllık bir barışa evet diyerek arada geçen süreyi İslam’ı yaymak için kullanıyorlar. Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğu, Allah’tan başka tanrı olmadığı haberi Arap yarımadasını hızla kat ediyor.

En iyi müzik dalında Oscar’a aday olan Çağrı, Hz. Hamza rolündeki Anthony Quinn’in benzersiz oyunculuğu kadar, büyük bir prodüksiyon olması ve Hz. Muhammed’i göstermeden İslam’ın doğuş ve yayılışını anlatmadaki başarısıyla da tüm dünyadaki Müslümanların beğenisini toplamış bir yapım.

Yönetmen: Moustapha Akkad
Oyuncular: Anthony Quinn, Irene Papas, Michael Ansara, Johnny Sekka, Michael Forest, Garrick Hagon, Damien Thomas, André Morell, Martin Benson, Robert Brown, Rosalie Crutchley, Bruno Barnabe, Neville Jason, John Bennett, Donald Burton, Earl Cameron, George Camiller, Nicholas Amer, Ronald Chenery, Michael Godfrey, John Humphry, Ewen Solon, Wolfe Morris, Ronald Leigh-Hunt Leonard Trolley, Gerard Hely, Habib Ageli.
Süre: 177 dakika
Ülke: Lübnan, Kuveyt, Fas, Birleşik Krallık
Tür: Biography, Drama, History
Yapımcı: Moustapha Akkad Ortak yapımcılar: Harold Buck, Mohammad Sanousi.
Yapım Yılı: 1976
Yapım Evi: Filmco International Productions
Senaryo: H. A. L. Craig, Tewfik El-Hakim, A. B. J. El-Sahhar, A. B. Rahman El-Sharkawi, M. A. Maher.
Müzik: Maurice Jarre
Görüntü yönetimi: Jack Hildyard
Kurgu: John Bloom
Sanat yönetmeni: Norman Dorme, Abdel Monem Shokry.
Gösterim Tarihi: Ekim 1979
Yenilenmiş Kopya ile 4K Gösterimi: 15 Nisan 2022
Dağıtım: Pinema Film