Çılgın Çocuklar 4D – Spy Kids – All The Time In The World 4D: Aroma – Scope

SPY KIDS – ALL THE TIME IN THE WORLD 4D (ALT SPOT )   AROMA – SCOPE ( ÇILGIN ÇOCUKLAR -4D )

ÖZET: Görevini bırakmış ve kendini ailesine adamış ajan (Jessica Alba), zamanı hızlandırarak dünyayı yok etme tehdidi savuran kötü bir adamı yakalaması için gizli servise geri döner. Gizli görevini yeni kocasından (Joel McHale) saklayan ajan, üvey çocuklarının (Rowan Blanchard ve Mason Cook) olaya dahil olmasını engelleyemez. İlk üç filmden tanıdığımız ve artık büyüyen eski çocuk casuslar da (Alexa Vega ve Daryl Sabara) onlara eşlik eder.

NOTLAR : Rodriguez,  2001’te çektiği “Spy Kids” serisinin dördüncü filmi için sadece göze ve kulağa değil, burunlara da hitap etmeye karar verdi. Hedefi, dağıtılan parfümlü kartlar sayesinde seyircilere filmi burunlarıyla da takip etme şansını vermekti. Böylelikle boyut sayısı dörde çıkmış olacaktı.
NASIL KULLANILIYOR?
Rodriguez’in “Aroma-Scope” olarak adlandırdığı format şöyle özetlenebilir: Seyircilere gösterim öncesinde 1’den 8’e kadar numaralanmış “kazı ve kokla” kartları dağıtılıyor. Ekranda beliren numaralara göre bu kartları çıkartıp burunlarına yaklaştıran seyirciler, karakterlerle aynı kokuları alıyorlar. Rodriguez, seyircili ön gösterimlerde, çocukların ve anne babalarının bu kartlarla iyi vakit geçirdiğini gözlemlediğini belirtiyor. Zaten aromalı kart fikri de interaktif oyunlar oynayan çocuklarını seyrederken gelmiş aklına.

TÜRKİYE DE BİR İLK

Aromalı kartlar fikrinin kökeni, 1981 yılına kadar uzanıyor. Çılgın yönetmen John Waters’ın “Polyester” adlı filmi “Odorama” adı verilen bir formatta gösterilmiş, seyircilere “Spy Kids 4D”de olduğu gibi “kazı ve kokla” kartları dağıtılmıştı. 2003 yılında gösterilen çizgi film “Rugrats Go Wild”da da benzer kartlardan kullanılmıştı.
Filmde kartların çoğu güzel kokuyor. Ama bir tanesinde casus bebeğin bezlerinden gelen kokulara da yer verilmiş. Seyircilerin pis kokulu kartı pas geçme şansı var. Aslında ilk başta kötü kokular kullanmayı planlamıyorlarmış. Ne var ki, çocukların böyle bir filmde gerçekten pis kokan bir şeyler isteyebileceklerini düşünüp karar değiştirmişler. Zaten Rodriguez’e göre çok da kötü bir koku değil.

Rodriguez, “İşin en güzel kısmı, çocukları öyle ekrana bakar halde sanki bütün hayatları boyunca bunu hep yaparmış gibi seyretmek” diyor ve koku kartlarının eve götürülebilecek bir hatıra olduğunu ve Sistemin içine ilk olarak kokunun girmesi umut vaat edici bir gelişme. ‘Aroma-scope’ ile yeni sisteme bir başlangıç yapmış olacağını belirtiyor.
Yönetmen ve senarist koltuğunda serinin bütün filmlerine imza atan, Tarantino’nun ‘kankası’ Robert Rodrigez’in oturduğu film 16 Eylül 2011 de DUBLAJLI olarak sinemalarda olacak

FİLMİN FRAGMANI: http://vimeo.com/27618432

Resimler:

Bir yanıt yazın