Kovboylar ve Uzaylılar – Cowboys & Aliens

KOVBOYLAR VE UZAYLILAR
(COWBOYS & ALIENS)

Özet: Gişe rekorları kıran filmlere imza atan yönetmen Jon Favreau uzaylı istilasıyla klasik Western türünü buluşturan, başrollerini Daniel Craig ve Harrison Ford’un paylaştığı yine çok farklı bir filmle 2011 yazına damgasını vuruyor: Kovboylar ve Uzaylılar… (Cowboys&Aliens). Steven Spielberg, Ron Howard, Brian Grazer, Alex Kurtzman ve Roberto Orci gibi başarılı film yapımcılarının bir araya geldiği bu yepyeni aksiyon ve gerilim filmi, yalnız bir kovboyun bizim dünyamızın ötesinden gelen bir teröre baş kaldırışını,izleyicileri Eski Batı’ya götürerek anlatıyor.

Yıl: 1873. Yer: Arizona Bölgesi. Geçmişine dair hafızasında hiçbir anı olmayan bir yabancı (Craig), yanlışlıkla Absolution adlı ıssız bir kasabaya düşer. Geçmişiyle ilgili tek ipucu bileğindeki zincirdir. Absolution kasabasıyla ilgili fark ettiği şey ise şudur: Bu kasabanın sakinleri yabancıları pek hoş karşılamaz ve demir yumruk Albay Dolarhyde (Ford) aksini emretmediği takdirde sokakta tek bir hareket bile yapamazlar. Bu kasaba korku içinde yaşayan bir kasabadır.

Fakat Absolution, gökyüzünden gelen haydutların saldırılarıyla esas korkunun ne olduğunu deneyimleyecektir. Nefes kesen bir hızla ve gözleri kör edici bir ışıkla yeri göğü inleterek çaresiz insanları teker teker kaçıran bu canavarlar kasaba sakinlerinin şimdiye dek gördükleri her şeye meydan okurlar.

Şimdiyse önceden kabul etmedikleri ‘yabancı’ kurtuluş için tek umutlarıdır. Yavaş, yavaş kim olduğunu ve nereden geldiğini hatırlamaya başlayan bu silahlı soyguncu, kasaba sakinlerine uzaylı güçlere karşı koyabilme şansı verecek olan bir sırra sahip olduğunun farkına varır. Bu yabacı, anlaşılması zor gezgin Ella’nın (Olivia Wilde) yardımıyla eski düşmanları kasabalı Dolarhyde ve adamları, kanun kaçakları ve Apaçi savaşçılarından oluşan bir takım kurar. Ortak bir düşmana karşı bir araya gelen bu takım yaşamaya devam etmek için destansı bir mücadeleye girişir.

Planitum Studios’dan çıkan Scott Mitchell Rosenberg’in çizgi romanından esinlenilen Uzaylılar ve Kovboylar’ın (Cowboys & Aliens) senaryosu Uzay Yolu filminin senaristleri Alex Kurtzman, Roberto Orci’ye ve Damon Lindelof’a (televizyon dizisi Lost) ait. Filmin yapımcılığını Grazer, Howard, Rosenberg, Kurtzman ve Orci, baş yapımcılığını ise Spielberg ve Denis L. Stewart üstleniyor.
‘Kovboylar ve Uzaylılar’ bir Paramount Pictures filmidir.
Gösterim Tarihi: 16.09.2011

PRODÜKSİYON NOTLARI

Gişe rekortmeni filmlerin yönetmeni JON FAVREAU (Demir Adam, Demir Adam 2), 2011 yaz mevsimi için klasik Western türünü, cesur ve yakıcı derecede orijinal bir uzaylı istilası filmiyle birleştirdiği hareketli bir filmde DANIEL CRAIG (Casino Royale, Quantum of Solace) ve HARRISON FORD (Indiana Jones serisi, Star Wars serisi)’u yönetiyor: Kovboylar ve Uzaylılar.

Birinci sınıf yönetmenlerin eşliğindeki Favreau – STEVEN SPIELBERG (Jaws, E.T., Jurassic Park), BRIAN GRAZER (8 Mil, Akıl Oyunları, Amerikan Gangsteri), RON HOWARD (Apollo 13, Akıl Oyunları, Da Vinci Şifresi), ALEX KURTZMAN (Uzay Yolu, Transformers) ve ROBERTO ORCI (Uzay Yolu, Transformers) – izleyicileri, yalnız bir kovboyun dünyamız dışından gelen teröre karşı isyan başlattığı eski batıya götüren, yepyeni bir aksiyon-korku filmiyle geliyor.

Bu aksiyon-korku filminde Craig, Ford ve Wilde’a salon sahibi Doc rolündeki SAM ROCKWELL (Demir Adam 2), Doc’un karısı Maria rolündeki ANA DE LA REGUERA (Eastbound and Down), Albay Dolarhyde’ın sağ kolu Nat Colorado rolündeki ADAM BEACH (Atalarımızın Bayrakları), Dolarhyde’ın ödlek oğlu Percy rolündeki PAUL DANO (Kan Dökülecek), Absolution kasabasının açık sözlü rahibi Meacham rolündeki CLANCY BROWN, Şerif John Taggart rolündeki KEITH CARRADINE (Nashville) ve şerifin torunu Emmett rolündeki NOAH RONGER (Son Hava bükücü) eşlik ediyorlar.

Kovboylar ve Uzaylılar’ın yetenekli sahne arkası ekibinin başında görüntü yönetmeni MATTHEW LIBITIQUE (Demir Adam, Siyah Kuğu), yapım tasarımcısı SCOTT CHAMBLISS (Uzat Yolu, Ajan Salt), editörler DAN LEBENTAL (Demir Adam, Elf) ve JIM MAY (A Takımı, G.I. Joe, Kobranın Yükselişi), kostüm tasarımcısı MARY ZOHPRES (Demir Adam 2, İz Peşinde) ve besteci HARRY GREGSON-WILLIAMS (Hırsızlar Şehri, Durdurulamaz) var.

Spielberg, Favreau, DENIS L. STEWART (Demir Adam 2), BOBBY COHEN (Hayallerin Peşinde, Bir Geyşanın Anıları), RANDY GREENBERG (Dylan Dog: Dead Of Night, yakında gösterime girecek olan Meet The Haunteds) ve RYAN KAVANAUGH (Limit Yok, yakında gösterime girecek olan Immortals) uygulayıcı yapımcılığı üstleniyor.

YAPIM HAKKINDA

Kader Manifestosu: Proje Başlıyor

“Kovboylar ve Uzaylılar” ismi o kadar ilgi uyandırıcıydı ki film hakları Platinum Stüdyoları’nın şefi Scott Mitchell Rosenberg’in çizgi romanı daha bitmeden kapışıldı. Hikaye o kadar ilgi çekiydi ki uygulayıcı yapımcı Steven Spielberg şunları hatırlıyor: “Neden hiç kimse böyle bir şey yapmadı diye merak edip durdum.”

Çizgi romanın kapağı Oscar’lı yapımcı Ron Howard’ı ilk gördüğü andan itibaren kendine inandırdı. Howard şöyle özetliyor: “Umduğum her şeyin ötesindeydi. Batı’yı kötü uzaylılarla karşılaştıran en iyi öyküydü. Hikaye bütün gerilimleriyle Batı’yı anlatıyor. Birkaç gün önce birbirlerine ateş eden karakterlerin hayatta kalmak için aniden bir arada olmaya zorlanışlarını görmek güzeldi.”

Rosenberg’in çizgi romanı 19. yüzyıldaki Amerikan vahşi batısında geçen korkunç bir istilayı ayrıntılarla anlattı. Silahşorlarla, kanun kaçaklarıyla, bar kavgalarıyla tıka basa dolu olan arka plan, dış dünyadan gezegenimize gerçekleştirilen bir uzaylı saldırısı için benzersiz bir mekan sağladı.  İç Savaş’ın bitişiyle birlikte teknoloji ve sanayideki devrimler, – ampulün icadından telgraflara ve demiryollarına kadar – genç ülkenin vahşi biçimde genişlemesiyle aynı anda gerçekleşti. İnek çobanlarının bu süre içinde New Mexico bölgesindeki Chiricahua Apaçileri ile karşılaşmaması mümkün olamazdı ve bu karşılaşmalar nadiren dostane oluyordu. Bu klasik hasımlar ortak bir düşmana sahip olduklarını fark ettiklerinde, karşılaşmaları düşmanlıktan çıkıp işbirliğine dönüştü.

Rosenberg’in “Kovboylar ve Uzaylılar” adlı çizgi romanı ilk yayınlandıktan sonraki 14 yıl içinde, pek çok insan bu iki klasik türü nasıl filme alacağını merak etti. Demir Adam filminin senaryo yazarları Mark Fergus ve Hawk Ostby, Aman Tanrım filminin senaryosu ile tanınan Steve Oedekerk’i de yanlarına alarak Kovboylar ve Uzaylılar filminin senaryosuna temel oluşturan öyküyü kaleme aldılar. Fergus ve Ostby buna ek olarak filmin senrayosunda da görev aldılar.

Ostby şöyle anlatıyor: “Demir Adam’ın çekimleri tam da bitmek üzereyken Kovboylar ve Uzaylılar filmine dahil edildik ve boş bir tahtada eksiksiz bir öykü evreni yaratma fırsatına sahip olduk. Mevcut bir çizgi roman vardı ve buna hayran olmuştuk ama romanın kapağından ilham almayı tercih ettik: At sırtındaki bir kovboy tepesindeki uzay gemisinden kaçmaya çalışıyordu.”

Fergus, vahşi batı halkının “imkansızı denemek” anlayışına sahip olmamalarına bayıldı. Fergus, “Çizgi romanın adını bırakın, kapak resmi bile bize har şeyi anlatıyordu. Klasik western türünü bir uzaylı istilası filmiyle birleştirirseniz beyaz perdedeki sonuçlar muhteşem olabilir.” diyor. Senaryo yazarları da Spielberg’in kaynak materyale verdiği tepkiyi verdiler. Fergus şöyle ekliyor: “İlk müsveddemizi yazmaya başladığımızda ‘Neden bunu daha önce başkası yapmadı? Bu iki tür birbirlerine ait.’ diye düşündük. John Ford’un Çöl Aslanı filminin destansı ihtişamını hayal ettik, bunu Spielberg’in Üçüncü Türden Yakınlaşmalar filminin büyüsüyle bileştirdik. Filmdeki her karakter klasik bir western modeline dokunuyor ama her biri aynı zamanda zengin ve benzersiz bir karakter.”

Proje tam gaz başlayana kadar 2008 yılını beklemek zorunda kaldı. Imagine şirketinden Howard ve Brian Grazer’e daha erken katılan Spielberg, öyküyü yapım öncesi aşamaya getirmek için beraberinde Alex Kurtzman ve Roberto Orci’yi getirdi. Bu ekip Damon Lindelof’la birlikte çalışarak senaryoyu Imagine şirketini, Spielberg’i ve Rosenberg’in proje vizyonunu tatmin edecek şekilde geliştirdi.

Kurtzman ve Orci gişe bombaları olan ilk iki Transformers filmiyle, Görevimiz Tehlike 3 filmiyle ve Uzay Yolu filminin yeniden çekimiyle büyük ölçekte sıra dışı birer öykü anlatıcısı olduklarını çoktan kanıtlamışlardı. Aynı durum Lost adlı olay yaratan televizyon dizisindeki çalışmasıyla ve Kurtzman & Orci’nin senaryosunu yazdığı Uzay Yolu filmindeki yapımcılığıyla Lindelof için de geçerliydi. Hepsi de yılları içinde işlerinden çok etkilendikleri yönetmenlerle çalışmak konusunda istekliydiler.

Akademi Ödülü sahibi yapımcı Grazer sonunda bu ekibin bu aksiyon-gerilimi yapması için gökteki yıldızların sıraya dizildiğine kanaat getirdi. Grazer şöyle anlatıyor: “Ron ve ben Maya kültürünün biz uzaylı ziyaretiyle birleştirilme olasılığından bahsetmiştik. Bunun mükemmel bir başlangıç noktası olduğunu düşündük ve merak ettik, ‘Neden vahşi batıda olmasın?’ Scott’ın öyküsünü okuduktan sonra filminin samimiyetsiz olmaması gerektiğini, bambaşka dünyalar çarpıştığında neler olacağını anlatan eğlenceli bir şey olması gerektiğini düşündük. Yazım ekibi bu hayali mükemmel yakalayabildi.”

Spielberg devam ediyor: “Alex ve Bob’un bu konsepti özgün tutmak istemelerine saygı duyuyorum. Öyküyü karakterlerin duruşundan tamamen gerçek kıldılar. Bu filmde uzaylılar yere inmeseydi bile savaş halindeki ihtilaflı karakterlere dair devasa bir öykü var. Bu öykü Kovboylar ve Uzaylılar filminin ilk sahnesinden itibaren yüzeye çıkıyor. Eğer sadece kovboylar olsaydı muhteşem bir kovboy öyküsü olurdu. Eğer sadece uzaylılar olsaydı kendi çapında çok iyi bir uzaylı öyküsü olurdu. Ama bu ikisini birleştirdiğinizde… harika oluyor.”

Orci şöyle anlatıyor: “Adını duyduğumuzda derhal çocukken bize ilham veren bazı en sevdiğimiz isimleri düşündük. Çeşitli düzeylerdeki bilim kurgu filmlerini ve E.T. gibi aşırı duygusal ve sıcak filmleri düşündük. Bunların yanı sıra Uzaylılar gibi aşırı aksiyonlu filmler aklımıza geldi. Kovboy filmleri tarafındaysa Affedilmeyen filmi gibi bize ilham veren filmlerde bir fırsat gördük. O filmde peşlerini bırakmayan geçmişlerinden veya işledikleri suçlardan kaçmaya çalışan insanlar vardı.”

Orci’nin yazar ve yapımcı ortağının merakı da bu beklentiden eşit derecede uyandı. Kurtzman şunları söylüyor: “Stüdyoların çoğu kez büyük başlıklar aradığı bir ortamda göze batan fazla başlık yoktur ama bu filmin adı bize bunu sağladı. Sadece akılda kalıcılığıyla değil, aynı zamanda da bu iki türü daha önce kimsenin görmediği biçimde birleştirme olasılığına sahip oluşuyla da yaptı. Bu bizi inanılmaz derecede heyecanlandırdı ve bir western filmiyle bir bilim kurgu filmini aynı anda yapma fırsatına balıklama dalmak istedik.”

Ekip kanunsuz batıyla uzaylı istilacıların farklı dünyaları arasındaki dengeyi sağlamanın işin hilesi olduğunu gördü. Ekip, Orci’nin de dediği gibi projenin uzun gebelik süresinin altındaki mantığı kısa sürede kavradı: “Adını duyup da ‘Hadi yapalım!’ demiş olsak da yazmaya oturduğumuzda başta düşündüğümüzden çok daha zor olacağını anladık. Doğal olması ve doğal bir şekilde örülmesi gerektiğini biliyorduk.”

Türlerin çarpışması yazarlara oynayabilecekleri örnek karakterlerin bir yelpazesini verdi. Western hayranlarının tanıdık olduğu unsurları aldılar ve onları bir uzaylı istilası filmi bakışıyla yeniden tercüme ettiler. Kurtzman şöyle anlatıyor: “Her bir türü belli mecazlarla onurlandırmak ve ardından bunları nasıl karıştıracağımızı bulmak gerekiyordu. Western’de herkes isimsiz kahramanı bilir. Adam kasabaya girer ve herkes onun kim olduğunu ve ne yapmak istediğini merak eder. Bunun bilim kurgu ayağında ise adamın isimsiz oluşu uzaylılar tarafından kaçırılmış olmasına ve kim olduğunu hatırlamamasına bağlıdır. Adam kimliğini keşfetmelidir ve geçmişiyle yüzleşmelidir. Bu sırada yakınları uzaylılar tarafından kaçırılan insanların kahramanı olur.”

Kurtzman ve Orci Temmuz 2009’da San Diego’daki Comic Con’a hac ziyaretine (kendi nesillerinden birçok başarılı yönetmen gibi) gittiler. İlk Demir Adam filminin müthiş başarısından yeni çıkmış olan yönetmen Favreau ise etkinliğin yükselen yıldızlarından biriydi. Bununla birlikte yönetmen, yapımcı, yazar ve oyuncu olarak projelerinin arasında Swingers gibi bağımsız yapımlardan, Elf gibi gişe bombası komedilere kadar her şey vardı. Favreau kendi süper kahraman filminin devamını konuşmak üzere San Diego’ya geldiği sırada, Kurtzman ve Orci de Uzay Yolu ve Transformers filmleriyle, televizyon yapımı Fringe’i temsil ediyorlardı. Bu üçlü bu etkinlikteki bir partide bir araya geldi.

Favreau şöyle hatırlıyor: “Demir Adam’ı yaptığım sırada bu projeyi duydum. Kulağa hoş geldiğini düşündüm ve Alex’le Bob yanıma geldiklerinde senaryoyu okudum ve imza attım. Harika bir senaryoydu, çok sürükleyiciydi.” Yönetmenin bu projeye getirdiği şey, materyale kusursuz bir yaklaşım oldu. İki türü de ciddiye almayı ve öyküyü hem Absolution halkı için hem de film severler için oldukça gerçekçi kılmayı hedefledi.

Los Angeles’a dönen Favreau, Kovboylar ve Uzaylılar hakkındaki düşüncelerini bir toplantıda Spielberg, Howard ve Grazer’a anlattı ve hepsi birden ikna oldu. Yönetmen şöyle anlatıyor: “Düşüncem her iki türü kucaklamaktı ve uzaylı istilası filmleriyle western filmlerini yan yana koyarak yeni ve heyecan verici bir şey yaratmaktı. İnsanların böyle bir şeye susadıklarını düşünüyorum.”

Filmin yapımcısı, Favreau’nun türleri kaynaştırma konusundaki tutkulu ve benzersiz yaklaşımının tam da projenin istediği şey olduğunu düşünüyor. Spielberg ekibin yönetmen hakkındaki düşüncelerini özetliyor: “Jon seçtiği konulara karşı sergilediği seçmeci yaklaşımla kendisini kanıtlamıştır. Onun ayaklarını yere sağlam bastıran şey, her şeye davranışsal yaklaşımla gitmedir. ‘Bu karakterler nasıl davranırdı? Bunu nasıl daha özgün yapabilirim?’ Bir tür yönetmeni ne kadar kısıtlarsa kısıtlasın, Jon bu kısıtlamaları alıp devasa avantajlara dönüştürüyor. Oyunculuk, oyuncu yönetimi ve harika senaryolar yazma bilgisine dayanıyor.”

Spielberg ekibe ilham vermek için John Ford’un Çöl Aslanı filmini izletti. Favreau klasik western’leri başarılı kılan unsurlara vurgu yapmaya kararlıydı ve Spielberg, Grazer ve Howard’da az sayıda yönetmenin sahip olduğu bir şeye halihazırda sahipti. Favreau şöyle anlatıyor: “Steven’ın güçlü görsel diliyle birlikte büyüdüm. Çalışmalarıma ilham verdi. Ardından onunla bizzat konuşmak ve western hakkında ondan eğitim almak harika bir şeydi.”

Favreau, yapımcılarında her zaman için mevcut bulunan bir yönetmenlik bilgisi gördü. Favreu şöyle söylüyor: “Hollywood’da çoğunlukla karanlıkta dolanır, kendi başınıza çözmeye çalışırsınız. Aşırı derecede saygı duyduğunuz biriyle konuşmak harikadır. Mesleğimin bu aşamasında Steven Spielberg, Ron Howard ve Brian Grazer gibi akıl hocalarına sahip olmak çok hoşa giden bir lükstür.”

Kurtzman ve Orci yönetmenin değerlendirmesine katılıyorlar. Özetle şöyle söylüyorlar: “Bu filmi başından sonuna kadar Steven, Ron, Brian ve Favreau gibi isimlerle sadece yazar olarak değil, aynı zamanda yapımcı olarak sürdürmek mesleğimizin gerçek keyiflerinden biriydi. Ortaklığımız sadece en uçuk hayallerimizde görebileceğimiz bir şeydi. Aynı zamanda kahramanın da olan tutkulu filmcilerle birlikte bir vizyonu paylaşmak.”

Yaratıcı/yapımcı Scott Mitchell Rosenberg için kendi el emeğinin nihayet beyaz perdeye aktarılmasını görmek güçlü bir tecrübe oldu. Rosenberg şöyle anlatıyor: “Bu çizgi romanı 1997’de, Platinum henüz kapıda bir tabelayken yarattım. Jon yönetmen olarak işe alındığı andan itibaren Kovboylar ve Uzaylılar’ın duygusunu anladı. Bunu önceden yaptığı her şeyde görüyorsunuz ve onunla ne zaman bir odada otursanız anladığını anlıyorsunuz.”

Bond, Solo’yla Buluşuyor: Kovboylar ve Uzaylılar’ın Kadro Seçimi

“Amerikan kovboyu” kelimeleri akla geldiğinde aksiyon yıldızı Daniel Craig ilk düşünülen kişi olmasa da, Robert Downey Jr.’ı süper kahraman Demir Adam’a dönüştüren Favreau, oyuncu seçimi konusunda çok hünerlidir. Favreau, bu İngiliz oyuncuda bir zamanların hızla gelişen kasabası Absolution’a tam da kasaba yok olmak üzereyken bir kurtarıcı olarak gelen yalnız ve hafızasını kaybetmiş Jake Lonergan karakterine oturacak hem tanıdık hem de sembolik bir şey gördü.

Favreau şöyle anlatıyor: “Daniel ilk çağırdığımız oyuncuydu. Onunla konuşurken ve onu izlerken onda Steve McQueen tarzı huysuz ve yakışıklı bir adam fark ettim.” Craig sağlam yakışıklılığına rağmen birkaç kelimeyle çok şey anlatma yeteneğine sahip. Favreau şöyle diyor: “Western’in dili diyalog değil, aksiyondur. Ben filmlerimde genelde diyaloglar için yangın hortumu bulundururum. Ama burada ister düello, ister yumruk yumruğa dövüş olsun aksiyondan diyalog çıkarmak gerekiyordu. Bunların hepsi Jake’in kişiliğinin karakteri ve Daniel bunu gayet iyi taşıyabiliyor. Hareketleriyle çok şey söylüyor. Harekete geçtiğinde ve her şeye karşı durduğunda bunu görüyorsunuz.”

Sonsuz Ölüm, Yaratık ve Bıçak Sırtı filmlerinin hayranı olan Craig, bu türleri birleştirmenin büyük bir adım olduğunu düşünmedi. Karakterini Clint Eastwood’un sessizliğine dayandırdığını itiraf eden Craig, role hazırlanmak için izleyebildiği kadar çok western izledi. Oyuncu şunları söylüyor: “Bir sürü John Wayne filmi izledim ama en sevdiklerim 70’lerin filmleriydi. Mesela Küçük Dev Adam gibi sözde kirli ve biraz daha gerçeklik barındıran western’lerdi.”

Craig sıra bu karaktere bürünmeye geldiğinde, Jake Lonergan olmanın daha önce oynadığı karaktere kıyasla çok daha kolay olduğunu söylüyor: “Kovboy bir anda beliriyordu. Bir çöldeydik ve kovboy pantolonu giyiyordum. Belimde bir silah vardı, kovboy çizmesi ve bir şapka giyip at biniyordum. Her gün at bindim ve bunun için para aldım. bundan daha mutlu olamazdım.”

Olay akla uygun mu? Craig 19. yüzyıldaki yerleşimcilerin ve Kızılderililerin başka bir dünyadan gelen yaratıklarla baş edecek kadar güçlü olduklarına inanıyor: “Buradaki fikir hayatta kalma dürtüsü. Bu insanlar çok sağlam. Onlar öncü insanlar. Ayrıca sağlam bir ırk olan Amerikan Kızılderilileri var. Onlar dış dünyada doğa ananın kendilerine çıkardığı her zorlukta hayatta kaldılar.”

Oyuncu seçilen son rollerden bir tanesi Harrison Ford’un oynadığı Woodrow Dolarhyde karakteri oldu. Absolution kasabasının velinimeti ve çürüyen kasabayla, kasaba sakinlerini parasal yıkımdan koruyan tek adam. Sertliği Antietam’daki kanlı çarpışmadan sonra iyice taşlaşmış bir İç Savaş albayı olan Dolarhyde, gaddar ve soğuk kalpli bir zorbadır ve altınını çaldırdığını düşündüğü adamın peşindedir: Jake Lonergan. Orci şöyle anlatıyor: “Eğer uzaylılar olmasaydı filmin kötü adamı olurdu.”

Spielberg ve Ford uzun bir çalışma geçmişine sahip olsalar da Indiana Jones ve Han Solo ile ayrılmaz biçimde bağlı olan adamın projeye dahil olacağına ihtimal verilmiyordu. Favreau bu simge oyuncu için ayırt edilir bir karakter bulmayı nasıl başardığını anlatıyor: “O, benim neslim için John Wayne gibidir. İnsanlar koltuklarına oturduklarında, film izleme tecrübelerinin önüne gelen her şeyi yanlarında getirirler. Oyuncuyu işinden ayıramazsınız. Harrison’ı ilk olarak American Graffiti filminde Bob Falfa olarak görüşümü hatırlarım. Sonra da Yıldız Savaşları’nda ve Kutsal Hazina Avcıları’nda gördüm. Onda düzenbaz bir kalite var. Her zaman için çekici ama kestirilemez. Onun ne yapacağını asla bilemezsiniz. Onda bu role uyacak bir tehlikenin olduğunu düşündük.”

Ford başta projeyi ilgi çekici bulsa da kuşkulu yaklaştı. Favreau anlatıyor: “Ona konsepti gösterdiğimde ve yaklaşımımızın ciddi olduğunu, bu filmde komedi yapmayacağımızı anlattıktan sonra ilgilendi. Hedefimiz yeni ve heyecan verici bir şey yaratmak için bu iki klasik türü birleştirmekti.”

Hiç kuşkusuz Ford’un filme duyduğu ilk ilgi öykünün kovboy kısmınaydı. Ford şunları anlatıyor: “İlginç olan şey 1875’te vahşi batıdaki insanların bizim sahip olduğumuz uzay seyahati ve gezegen anlayışına sahip olmamasıdır. İstila gerçekleştiğinde neler olduğuna dair herhangi bir algıları olmaz. Sahip oldukları tek algı kasabadaki vaizin kendilerine verdiği şeydir. Uzaylılar muhtemelen şeytandır ve öykü boyunca şeytan kalırlar.”

Bir tarih meraklısı olan Ford, oynadığı karakterin nasıl hayat bulduğunu paylaşıyor: “Western herkesin kendi başına olduğu gerçeğine dayanır. O insanlar sınırın kenarındaydı ve kendi kaynaklarına güvenmeleri gerekiyordu. Güçlü arzu ve güçlü adam hüküm sürüyordu. Dolarhyde eski bir çiftlik sahibidir ve kasabanın en zengin adamıdır. Kızılderilileri küçümser. Pek de iyi olmayan bir oğula sahip, zor bir adamdır. Oğlu babasının yaptığı birikimler yüzünden böyledir. Babanın baskın kişiliği zorba ve yaramaz oğlu aracılığıyla dışa vurur.”

Filmdeki diğer yabancı Jake Lonergan’a ek olarak Absolution kasabası müdavimlerinin ve çevre halkının kafasını karıştırır. Jake kasabada dolanırken Ella da onun peşinde gölge gibidir ama gökyüzü yarılıp terör yağdığında, düşmanın ne istediğini bir tek o bilir. Filmin yapımcıları Ella rolü için kovboylardan ve Kızılderililerden gönülsüzce oluşturulmuş bir ekipteki tek kadın olmanın gizemini ve sertliğini yansıtabilecek bir oyuncu aradılar.

2007’den beri televizyon dizisi House M.D.’nin sabit karakteri olan ve dizi çekimleri yapmadığı dönemlerde kendisine film kariyeri inşa eden Olivia Wilde, Tron Efsanesi filminin ön gösteriminde hiç kimse tarafından görülmeden önce işe alındı. Filmin yapımcıları o anda ne kadar isabetli bir karar verdiklerini anladılar. Favreau şöyle söylüyor: “Bir saniyeliğine görünüyor ama tavrı ve görünüşü – ne kadar çekici ve ilginçti – not almama neden oldu. Sadece ben değil, fanatikler ve daha pek çok insan görüntüdeki o tek kareyi yakaladılar ve ona saplandılar. Olivia ayrıca çok dobra, içten, orijinal, çok iyi ve sıcak bir insan. Bu ikilik ilginçti ve Ella için istediğimiz şeyi barındırdı.”

Aktris, yazarların kolayca çaresiz bir kadına dönüşebilecek olan karakteri farklı ele alışlarını takdir ediyor: Wilde şunları anlatıyor: “Ella beni hemen büyüledi. Senaryoyu okudum ve ona âşık oldum. ‘Onu oynamalıyım.’ diye düşündüm. Western filmlerindeki kadınlar çayır kızları veya çoban olurlar. Çoğunlukla çok güçlü ve sabırlıdırlar ama bir ekip üyesi değildirler ve nadiren Ella gibi öykünün özündedirler. Onun Jake’le bir bağlantısı ve Jake üstünde kimsenin sahip olmadığı kadar bir gücü var.”

Favreau yanında Demir Adam 2’nin ekibini getirmekle kalmadı, filmin yıldızlarını da getirdi. Oyuncu seçimi 2010 yılının gişe bombası filmde Tony Stark’ın kestirilemez rakibi Justin Hammer’ı oynayan Sam Rockwell ile devam etti. Rockwell, Koyboylar ve Uzaylılar filminde Doc adlı, bulunduğu ortama ayak uyduramayan salon sahibini canlandırıyor. Doc, karısı Maria ile birlikte geçimini sağlamak için şehirden terk edilmiş çöl kasabası Absolution’a taşınır. Doc uzaylılar Maria’yı kaçırdıklarında yürekli bir maceracı olmamasına rağmen onu şeytanlardan kurtarmak için ekibe katılır.

Kovboylar ve Uzaylılar filmi Rockwell için çocukluk hayallerine dalmak demek oldu. Oyuncu şunları anlatıyor: “Film beni ufak birer çocukken anlattığımız öykülere geri götürüyor. Oyuncak kovboylarımızla oynardık. Sonra dinozorlarımızı, askerlerimizi ve Kızılderililerimizi çıkarır, hepsini karıştırıp kendi filmimizi yapardık.”

Adam Beach üvey babası Dolarhyde’a düşkün, çiftlikle ilgilenen Nat Colorado adındaki kızılderiliyi oynaması için kadroya dahil edildi. Patronun sağ kolu olan Nat aynı zamanda Absolution’ın en zengin adamının küstah ve müstehak oğluna göz kulak olmaktan da sorumludur. Kanada kızılderilisi olan Beach bu rolle olayları tersine çevirme fikrini beğendi. Lake Manitoba’daki Dog Creek First nations Reserve’de büyüyen oyuncu şöyle diyor: “Daha önce hiç kovboy rolü oynamadım. Her zaman mızrak sallayan ve ok atan Kızılderili oldum. Bu bakış açısıyla film yapmaya bayılıyorum.”

Kasabanın en zengin adamının tek oğlu eşkıya Percy Dolarhyde’ı oynamak için seçilen Paul Dano, bundan önce Kan Dökülecek filminde Daniel Day-Lewis’in karşısındaki vaiz rolüyle beyaz perdede görüldü. Dano kendi karakterini şöyle anlatıyor: “Kasabadaki büyükbaş hayvan baronunun şımarık, sarhoş, serseri oğlunu oynuyorum. Karakterim her şeyi kendine hak görüyor ve istediği gibi davranıyor çünkü babasının parası olmazsa kasabada hayat olmayacağını biliyor. Bir sürü eski western izledim. Bir sürü harika rol ve harika oyuncu var. Ben bu filmde herkesin masaya bir şey getirdiğini düşünüyorum.”

M. Night Shymalan’ın Son Hava Bükücü filminde baş karakteri oynayan Noah Ringer, kasaba şerifinin torunu Emmett Taggart’ı oynamak üzere kadroya alındı. Emmet büyükbabası kaçırılınca akrabasını aramak için ekibe katılır. Genç oyuncu şöyle devam ediyor: “Emmet filmdeki tek çocuk olduğundan duyguları o dışa vuruyor ve herkesi duygulandırıyor. O gerçekten güçlü birisi ama aynı zamanda da en küçük olanı. Bu yolculukta çok büyüyor.”

Kovboylar ve Uzaylılar filmindeki bütün rollere özel bir oyuncu yelpazesini katma konusunda sorun yaşanmadı. 1870’lerde çoğu erkek iktidar göstergesi olarak uzun sakal bırakırken kadınlar saçlarını uzatıyordu ve boyamıyordu. Orci şöyle anlatıyor: “Birçok klasik western geleneğinde hiçbir rol küçük değildi çünkü her karakter bu türün güzergahında bir duraktı. Marangozluktan filmde oynamaya gelen insanlar vardı ve sonuçta müthiş bir kadromuz oldu.”

Oyuncu kadrosunu tamamlayanlar şu isimlerdi: Chiricahua Apaçilerinin şefi Siyah Bıçak rolünde True Blood dizisinden RAOUL TRUJILLO, Jake’in kayıp aşkı Alice rolünde Mad Men dizisinden ABIGAIL SPENCER, Lonergan’ın eski çete arkadaşı Pat Dolan rolünde The Tudors dizisinden DAVID O’HARA, haydıtlar Hunt ve Bronc rollerinde Justified dizisinden WALTON GOGGINS ve Üç Defin filminden JULIO CESAR CEDILLO. Son olarak Duke’e selam vermeyen hangi western tamam olabilirdi? John Wayne’in torunu BRENDAN WAYNE, Şerif Lyle rolüyle kadroya katıldı.

Resimler:

Bir yanıt yazın