Çılgın Hırsız – Despicable Me

UNIVERSAL PICTURES SUNAR

DESPICABLE ME ÇILGIN HIRSIZ

GÖZ ALICI BİR 3D DENEYİMİ 3 EYLÜL’ DE SİNEMALARDA

BUZ DEVRİ, BUZ DEVRİ 2: ERİME BAŞLIYOR VE HORTON KİMİ DUYUYOR’UN Sorumlu Yapımcısı CHRIS MELEDANDRI’DEN!

Universal Pictures ve Illumination Entertainment, size ve ailenizi 3 boyutlu bilgisayar animasyonu “Çılgın Hırsız”a davet ediyor. Karşınızda, yapımcı CHRIS MELEDANDRI’den (Buz Devri, Buz Devri 2: Erime Başlıyor ve Horton Kimi Duyuyor) dünyanın en büyük kötü adamının hayatına üç çocuk girince karşılaştığı zorlukların hikâyesi.
Beyaz çitler ve güllerle çevrili mutlu bir banliyö mahallesinde, bahçesi kupkuru siyah bir ev vardır. Komşular, bu evin altında gizli bir saklanma yeri olduğunu bilmemektedir. Etrafı minyonların oluşturduğu küçük bir orduyla çevirili olan Gru (Orjinal seslendirme: “Akıllı Ol”, “Horton Hears a Who! ve televizyon dizisi “The Office”ten Steve Carell) dünya tarihindeki en büyük soygunu planlamaktadır. Ay’ı çalacaktır. (Evet, Ay’ı!)
Gru, kötü olan her şeyi sevmektedir. Küçültme ışınları, dondurma ışınları, karada ve havada savaşa hazır araçlardan oluşan cephaneliğiyle yoluna çıkan herkesi yok eder. Ta ki üç küçük yetim kız ona bakıp, başka kimsenin onda görmediğini görene kadar: Potansiyel bir baba.

Carell’le birlikte “Çılgın Hırsız” da seslendirme yapan komedi yıldızları şöyle: JASON SEGEL (Aşkzede, Adamım Benim), MIRANDA COSGROVE (Nickelodeon’ın 1 numaraları canlı aksiyon dizisi iCarly) ve Oscar® ödüllü efsanevi  oyuncu JULIE ANDREWS (Neşeli Günler, Mary Poppins, Acemi Prenses serisi).
Yetenekli  ve yeni parlayan komedi oyuncularına katılanlar arasında şu oyuncular da var: RUSSELL BRAND (Zorlu Görev, Aşkzede), KRISTEN WIIG (Date Night, televizyon programı SNL), WILL ARNETT (Canvarlar Yaratıklara Karşı, Dr. Seuss’ Horton Hears a Who!), DANNY MCBRIDE (Tropik Fırtına, Pineapple Express) ve JACK MCBRAYER (Televizyon dizisi 30 Rock, Aşkzede).
“Çılgın Hırsız”ın yönetmeni Oscar adayı CHRIS RENAUD (Kısa film “No Time for Nuts”la Annie Ödülü aldı, yeni çıkacak Dr. Seuss’ The Lorax’ın yönetmeni) ve PIERRE COFFIN (Pat et Stanley).  Filmin yapımcıları Meledandri, JANET HEALY ve JOHN COHEN.  Kamera arkası ekibin başında kurgucular PAMELA ZIEGENHAGEN-SHEFLAND (Çılgın Dostlar, Şaşkın İmparator) ve GREGORY PERLER’ın yanı sıra (Manhattan’da Sihir, Wallace & Gromit Yaramaz Tavşana Karşı) , yapım tasarımcısı YARROW CHENEY ve sanat yönetmeni ERIC GUILLON da var.

Filmin şarkıları ve müziği Grammy ödüllü sanatçı ve satış rekorları kıran müzik yapımcısı, filmin müziğini HEITOR PEREIRA’yla (İlişki Durumu: Karmaşık, Beverly Hills Çuvava).  birlikte yapan PHARRELL WILLIAMS.
3 boyutlu bilgisayar ürünü görüntülere sahip bu film, SERGIO PABLOS’un yazdığı hikâyeye ve CINCO PAUL & KEN DAURIO’nun senaryosundan uyarlandı. (Horton Hears a Who!, Dinner for Schmucks).  Bu animasyon komedinin sorumlu yapımcılarıysa NINA ROWAN (Oscar® ödüllü kısa film Bunny) ve Sergio Pablos.

www.cilginhirsiz.com.tr
http://twitter.com/UniversalPics
http://www.facebook.com/DespicableMe

YAPIM ÖNCESİ
Illumination’ın Kuruluşu:
Meledandri, Universal’a katılıyor

2007 başlarında, Universal Pictures, aile  ve animasyon film işini, başına Chris Melelandri’yi getirerek kurmaya başladı. Meledandri, 20th Century Fox’ta yıllarını geçirdi, stüdyonun animasyon bölümünü kurdu ve Buz Devri serisine hayat verdi. Meledandri’nin yeni yapım şirketi Illumination Entertainment’ın kurulmasıyla Universal, başında başarılı bir sinemacının olduğu canlı aksiyon ve animasyon filmlere hem mali destek sağlamaya hem de onları dağıtmaya başladı.
Fox’ta 13 yıl yöneticilik yapan Meledandri, görevde olduğu süre boyunca 20th Century Fox Animation’ın kurucu başkanlığını yaptı. 8 yıl birimin başında kaldı ve stüdyoya dünya çapında 2 milyar dolar gelir kazandırdı. Yapımcı, Fox’un 1998 yılında, Doğu Yakası temelli görsel efekt şirketi Blue Sky Studios’un yöneticiliğini yaptı ve buranın 250 kişiden fazla çalışanı bünyesinde barındıran bilgisayar grafikli animasyon şubesine dönüştürülmesinde de rol oynadı.  Meledandri buradayken, birçok gişe hasılatı kıran filmin de süpervizörlüğünü ve sorumlu yapımcılığını üstlendi. Bu filmler: Robotlar, Alvin ve Sincaplar, Simpsonlar: Sinema Filmi ve Dr. Seuss’ Horton Hears a Who!

Meledandri, dönüşümle ilgili şöyle konuşuyor: “Anladım ki Universal’ın bana yaptığı teklife sırt çeviremem: Girişimci özellik, yeni bir şirketin verdiği heyecan, prodüksiyonun her formatta animasyonun yanı sıra canlı aksiyonu içermesi ve stüdyonun filmlerle ilgili fikirleri-özellikle de kaliteye bağlılıkları ve rekabetin arttığı pazarda, filmleri nasıl pazarlayacaklarına dair fikirleri.”
YAPIM HAKKINDA
Çok Çılgın:
Proje Başlıyor

“Çılgın Hırsız’ın original konseptini, İspanya’da küçük bir animasyon stüdyosunda çalışan İspanyol animasyoncu Sergio Pablos tanıttı,” diyor Chris Meledandri.  “Senaryoyu yazması gereken ekibin senaristler Cinco Paul ve Ken Daurio olduklarını biliyorduk.” Yazarlar, daha önce yapımcıyla tüm dünyada hit olan Dr. Seuss’ Horton Hears a Who!’da birlikte çalışmışlardı ve Meledandri, onların Sergio Pablo’nun orijinal hikâyesini hayata geçirecek duyarlılığa  sahip olduklarını biliyordu.
Paul ve Daurio, daha önce de Meledandri’yle birlikte karmaşık animasyon dünyasını dolaşmıştı. Birlikte yaptıkları son filmde Dr. Seuss’un sevilen karakteri Horton’a hayat vermiş, yanından geçen bir toz tanesinin çığlığını duyan kibar bir filin hikâyesini anlatmışlardı. Jimmy Hayward ve Steve Martino’nun yönettiği film büyük başarı elde etti ve ikiliye komedi yazarları olarak somutluk kazandırdı. Yeni projeleri için, Pablo’nun dünyanın en büyük süper kötü karakterini, kötü şeyler yapmakta hayat bulan bir adamın hikâyesinden yola çıktılar.
Baştan beri Illumination için, yapım evinin yaratacağı film türlerine alametifarikasını basacak bir hikâye oluşturmak çok önemliydi. İçinde iki boyutlu karakterler ya da muhalifler olmayacaktı. Meledandri şöyle diyor: “Hikâyenin baş kahramanının kötü karakter olduğu bir animasyon filmi yapmak alışılmadık ve çok zor bir şey. Filmin sonunda Gru bir değişim geçiriyor ve ona kattığımız sevilmeyen özellikler sayesinde bu değişim mümkün kılınıyor. Onu o noktadan başlatmasaydık, karakter olarak yaşadığı yolculuk minnet duygusu yaratmazdı.”

Yapımcı John Cohen “Çılgın Hırsız”ın, insanlığımızın her zaman gurur duymadığımız yanını göstererek öne çıkacağını biliyordu. “Bir süre, bir kötü karakterin bakış açısından anlatılan bir kötü karakter hakkında bir film yapmak istedik” diyor. Chris, müthiş bir animasyoncu olan Sergio Pablo’dan bu fikrin geldiğini duydu. Sorumlu yapımcılar Sergio ve Nina Rowan, bu orijinal fikri Chris’le paylaştılar. O da bu fikre hemen âşık oldu. Bu komedi yapısına sahip bir film için harika, temiz bir konsept. Temelinde de çok benzersiz bir karakter var.”
Cohen, hepimizin içinde ifade edilmeyi bekleyen biraz kötü bir yan olduğunu keşfetme nosyonunu çok sevdi. Şöyle devam ediyor: “Gru bir dileği yerine getirmeyi teklif ediyor. Markette kuyrukta beklerken ve önünüzdeki kişi ekspres kasada 25 ürünle durmuş çekle ödeme yapmaya karar verdiği an, dondurucu ışınları kullanmak için mükemmel bir zaman. Bir karakterin, bizim yapabilmeyi istediğimiz şeyleri yapmasından doğan harika bir komedi unsuru var.”
İş proje  yöneticilerini seçmeye geldiğinde, Meledandri Oscar adayı sinemacı Chris Renaud’ya ve Sorbonne’da eğitim almış animasyoncu Pierre Coffin’e döndü. Renaud’nun Marvel ve DC Comics’le yıllarca iş birliği yapması, ona modern çağın en ikonik bazı karakterleri yaratmasına fırsat tanıdı. Coffin, “The Lion Sleeps Tonight” da dâhil olmak üzere YouTube’da en çok izlenen kısa animasyonların yaratıcısıdır.

“Chris Renaud, Fox ve Blue Sky Studios zamanlarından beri yıllarca birlikte çalıştığım biridir” diyor Meledandri. “Hikâye departmanımızda storyboard sanatçısı olarak başladı ama aramıza katılmadan önce derin bir animasyon deneyimi vardı. Kökleri, çizgi roman dünyasına dayanıyordu. Kariyerinin başında çizgi roman illüstrasyonları yapmıştı. Chris’in inanılmaz bir hikâye anlayışı ve bunu görüntülere dökme becerisi var. Blue Sky’da kendisiyle çok başarılı bir deneyim yaşamış, Oscar’a aday gösterilen kısa film “No Time for Nuts”ı çekmiştik.”
Coffin, sektörün bu yanından, sevilen kısa animasyon filmleri “Flying Fish Tobby Who Aimed for the Stars” ve “Pings” ile geliyor. “Olağanüstü kısa animasyon filmlerinde çalıştı” diye devam ediyor Meledandri. “Pierre, çok ince hareketlerle kişiliği yakalayıp tanımlama becerisine sahip. Pierre, bir Paris ziyaretim sırasında yaptığı bir işin 15 dakikasını izlediğim zaman dikkatimi çekti. Gru’nun karakterini tanımlamak ve onun hassasiyetinin yanı sıra onu sinir eden taraflarını da bulmamız konusunda filme kişilik ve karakter getireceğini biliyordum.”
Renaud’nun gücü storyboard yapmaktaydı. Coffin’in de yaptığı ilk işler animasyon alanındaydı. Hatta “Çılgın Hırsız”da bu iki adam sorumluluklarını bu şekilde paylaştı. Işıklandırma, birleştirme ve sanay yönetmenliği ekipleri, bu ikili arasında bölündü.

Bir yanıt yazın