Son Kahraman – John Rabe

“SON KAHRAMAN JOHN RABE”

Oscarlı yönetmen Florian Gallenberger’ın çok satan romanlar listesinde yer alan  “The Good Man Of Nanking’den uyarladığı, Alman Film Ödülleri’nden En İyi Film ödülü başta olmak üzere birçok ödülle dönen filmi “SON KAHRAMAN JOHN RABE”; Alman bir işadamının Nanking Katliamı’nda(1937-38) 200,000 kadar Çinliyi kurtarışının gerçek hikayesini anlatıyor. Başrollerde Altın Küre adayı başarılı oyuncu Steve Buscemi yanısıra Daniel Brühl, Ulrich Tukur, Anne Consigny gibi yetenekli oyuncular “Son Kahraman John Rabe” filminde buluşuyor.

Konu:

Japonların, Çin Halk Cumhuriyeti’nin eski başkenti olan Nanking şehrini ele geçirmesi esnasında geçen 6 haftalık sürede Çin’in başkentinde acımasız,taruz ve saldırılar sonucu sayısı bilinmeyen erkek,kadın ve çocuk katledilir.Bütün dünya bu olayı şok ile karşılarken, süregelen bu şiddet kısa sürede tüm insanları sarar. Bir çoğu sessiz kalmayı  tercih ederken, bazıları ise ezilenler için bir şeyler yapmayı tercih eder. Bunlardan birsi de “Son Kahraman” Alman mühendis ve Nazi parti üyesi John Rabe dir. Kahramanlıklarıyla “Çin’in Schindler’i ünvanını kazanan Rabe, bu insanlar için güvenli alanlar yaratıp oralara güven içinde ulaşmalarını sağlamıştır.

1937-1938 yılları arasında,Nazilerden arınma döneminde John Rabe Nanking’de 250.000 Çinlinin hayatını kurtarmıştır.Diğer insanların şahitlerin ve Çin hükümetinin de kabul ettiği gerçek bir kahraman olarak anılmaktadır. Rakamlar abartılı gibi görünse de “Son Kahraman” John Rabe çeyrek milyon insanın hayatını,namusunu kurtarmış ve bir çoğunun açlıkla yüz yüze  kalmasına engel olmuştur.

1937 Eylül’ünde Siemens’teki patronları tarafından Berlin’e geri çağırılmasının ardından geri dönmek yerine “Her İnsan Benim Yaptığımı Yapar” der ve  çeyrek milyon insana yardım etmesinin doğal bir tavır olduğunu düşünür.  Fakir halkın kalacak ve saklanacak yer edinmesinde ve  yiyeceğe sahip olmasında büyük rol oynadı. Hikayenin diğer yüzünde de tüm bu insanların maruz kaldığı vahşeti,acımasızlığı,çaresizliği,yalnızlığı bulacaksınız.

Vizyon Tarihi: 03 Eylül 2010
Süre: 134 dk.

http://www.johnrabe.de/

Ödüller:

· 2009 Bavarian Film Festivali En iyi Aktör Ulrich Tukur,En iyi Prodüksiyon

· 2009 German Film Festivali En iyi Kostüm,En iyi Oyuncu,En İyi Film ve En İyi Yardımcı Oyuncu Steve Buscemi

· 2009 Ghent Film Festivali En İyi Film

· 2009 Shanghai Film Festivali En İyi Film

Yönetmen: Florian Gallenberger
Senaryo: Florian Gallenberger
Oyuncular: Ulrich Tukur, Daniel Brühl, Steve Buscemi, Anne Consigny
İthalat: Majestik Filmcilik ve Sinemacılık
Dağıtım: Tiglon

Bir yanıt yazın