Dünyanın Sonu – Afflicted

DÜNYANIN SONU

KISA KONU: Bir yıl boyunca dünyayı dolaşmak isteyen ve bu sırada da attıkları her adımı kayda alan iki arkadaşın korku dolu hikayesinde olaylar, Paris’te güzel bir kadınla tanışmalarıyla karanlık ve umulmadık bir açıda yönlenir. Evlerinden kilometrelerce uzaktaki maceraperest ikili, bu karanlık gücün kaynağını, kendilerini yok etmeden bulmak zorundadır.

CBS Films, Entertainment One, IM Global ve Automatik’in katkılarıyla çekilen bir Odd Fellows Entertainment yapımı olup, Derek Lee ve Clif Prowse’un yazıp, yönetip, başrollerini paylaştığı Dünyanın Sonu (Afflicted) filminde ayrıca Baya Rehaz, Benjamin Zeitoun, Zach Gray ve Edo Van Breeman gibi isimler de yer alıyor. Yapımcılığının Chris Ferguson ve Zach Lipovsky’nin ikilisi tarafından paylaşılan filmin yürütücü yapımcıları arasında da Jason Dowdeswell, Brian Kavanaugh-Jones, Stuart Ford ve Zak Pashak bulunuyor.

Ve Yolculuk Başlıyor…

Yaklaşık 15 senedir, küçüklüklerinden beri birlikte çeşitli kısa filmler yazıp, yönetip, çekip, oynayan Clif Prowse ve Derek Lee ikilisi sonunda bir uzun metrajlı film projesini hayata geçirmeye karar verir. Akıllarında dolaşan sayısız fikrin arasında, sadece vampir hikayelerine ilgi duymadıklarını, bunun yanında televizyon ve sinemada son yıllarda yer verilen vampir profilinden de hoşlanmadıklarını fark ettiler ve böylece konuya farklı bir açıdan yaklaşmaya karar verdiler.

“Öncelikle vampir olmaya başlamanın bir kabusa dönüşmesini, temel farkındalıkları ve ‘Hayatta kalmak için insan kanıyla beslenmen gerekse ne yapardın?’ sorusunu işlemek istedik.” diyen Prowse’a göre hikaye bu noktada patlak veriyor.

Bu fikri, uzun süredir ortaklaşa çalıştıkları ve aynı zamanda bir yapımcı da olan arkadaşları Chris Ferguson’a götürürler. Ferguson, Prowse ve Lee’nin, popüler kültür içinde yer etmiş vampir profilinden uzak kalmak isteyerek daha karanlık, daha ürkütücü bir vizyonla ilerlemek istemesinden çok etkilenirken “Projeyi duyduğumda bunun tam olarak bir ‘Anti-Alacakaranlık’ çizgisinde olduğunu fark ettim.” sözleriyle, konuyla ilgili görüşlerini bildiriyor.

Prowse ve Lee, “Vampirizmi daha çok, insanları biyolojik olarak etkileyen, onları vahşi, psikolojik travmalar içinde kendini bilmez hareketlere sürükleyen bir hastalık olarak göstermeye çalıştık. Yaygın görüşle zihinlerde yer eden günümüzün seksi vampirleriyle hiçbir ilgisi olmazken, insanların, başka insanların kanıyla beslenmek zorunda kalınca düşebileceği etik ikilemlerin olaya olabilecek muhtemel etkileri üzerinde de durmaya çalıştık.” sözleriyle bakış açılarını belirtiyor.

“Bu bakış açısıyla karakterlere daha otantik ve içi dolu hikayeler yazabilmeyi başardık ve bunu yaparken de seyircinin bir an için kurgudan uzaklaşıp kendini gerçek hayatın içinde hissedebilmesi için uğraş verdik.” diyen Prowse ve Lee, “Senaryoyu yazarken, hayatlarının sonuna kadar dünyayı dolaşıp, seyahat etmek isteyen insanları hikayenin içine kolayca çekebileceğimizi biliyorduk. Ama kimse bu mutlu, heyecan ve eğlence dolu seyahatler içinde vampire dönüşüp ortalığı kan gölüne çevireceğini aklının ucundan geçirmez. Bu da film içinde, konusunu, gidişatını kestirebilseniz bile ister istemez bir şaşkınlık unsuru yaratıyor.” sözleriyle devam ediyor.

Yapımcı Zach Lipovsky projeye dahil olduğunda, senaryoya ilk bakışta aşık olur ve el kamerasıyla amatör çekim tarzını sonuna kadar destekler. “Derek ve Clif küçüklüklerinden beri arkadaşlar ve birlikte rol aldıklarında, birbirlerinin karakterlerine daha da güç katıyorlar.” yorumunu yapıyor.

YAZAN VE YÖNETEN: DEREK LEE & CLIF PROWSE
OYUNCULAR: DEREK LEE, CLIF PROWSE, MICHAEL GILL, BAYA REHAZ, BENJAMIN ZEITOUN, ZACH GRAY, JASON LEE,
EDO VAN BREEMEN, GARY REDEKOP, LILY PY LEE
YAPIMCILAR: CHRIS FERGUSON, ZACH LIPOVSKY
YÜRÜTÜCÜ YAPIMCILAR: JASON DOWDESWELL, STUART FORD, ZAK PASHAK