Düşlerin Terzisi – The Dressmaker

DÜŞLERİN TERZİSİ
THE DRESSMAKER

6 KASIM’DA SİNEMALARDA

Kısa Sinopsis: Yıl 1951. Güzel, yetenekli ve uyumsuz Tilly Dunnage, Fransa’da büyük tasarımcılara terzilik yaptıktan sonra Avustralya’ya doğup büyüdüğü Dungatar’a döner. 20 yıl aradan sonra kasabaya dönmesinin iki nedeni vardır: Hasta ve “hafif çatlak” annesi Molly’nin bakımını üstlenmek ve kabuslarına giren geçmişindeki yanlış anlamaları düzeltmek. Tilly Dunnage, yüreğindeki intikam hissiyle yanıp tutuşmaktadır.
Dungatar’da herkes herkesi tanır. Herkesin bir sırrı vardır. Huysuz, aç gözlü ve dar kafalı Dungatar halkının ilişkileri, sırlarının her an ortaya dökülebileceğini düşündüklerinden pamuk ipliğine bağlıdır.
Tilly’nin kasabaya varışıyla bu ilişkiler tek tek kopmaya başlar. Tilly’nin iğne iplikle muhteşem ilişkisi ilk, Çavuş Farrat’ın ilgisini çeker. Çavuş Farrat, Tilly ile onu çocukken yaptığı şeyle kasabadan sürülmesine neden olan trajedinin sorumlusu gören kasaba halkı arasında köprü olmaya çalışır.
Aynı anda hem haksızlığa uğradığını, hem de lanetlendiğini düşünen Tilly, geçmişte yaşananları net olarak hatırlayamamaktadır. Tilly’nin insanları kolayca değiştirebildiği büyüleyici yetenekleri Dungatar sakinlerini şaşkına çevirir. İnsanların görünüşlerini değiştirdikçe geçmişteki olayın aydınlığa kavuşması için gerekli bilgileri tek tek toplamaya başlar Tilly. Ona haksızlık edenlerden intikam almak için sıra dışı elbiseler dikmeye başlar. Ama bu güzellik o kadar ucuza gelecek bir şey değildir.
Tilly ve Molly’den ölümüne nefret eden Evan Pettyman, Melbourne’den getirttiği kendi halindeki terzi Una Pleasance’ı, Tilly’yi dize getirmek için görevlendirdiğinde işler iyice sarpa sarar.
Tüm bu karmaşa içinde Tilly, kasabanın yakışıklı topçusu Teddy McSwiney’nin kalbini çalmasına engel olamaz…

FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmen: Jocelyn Moorhouse
Yapımcılar: Sue Maslin
Görüntü Yönetimi: Donald McAlpine
Müzik: David Hirschfelder
Oyuncular: Kate Winslet, Judy Davis, Liam Hemsworth, Hugo Weaving
Süre: 118 dakika