Gizli Dosya – Truth

TRUTH
Gizli Dosya

SİNOPSİS Mary Mapes’in “Truth and Duty” adlı kitabından uyarlanan filmin başrollerinde Oscar ödüllü usta oyuncular Robert Redford ve Cate Blanchett yer alıyor. TRUTH, ünlü CBS haber spikeri Dan Rather ( Robert Redford) ve yapımcısı Mary Mapes (Cate Blanchett)’in Amerikan başkanı George W. Bush hakkında yaptıkları haber sonrasında yaşadıkları etkileyici hikayeyi konu alıyor.
CBS yapımcısı MARY MAPES çok başarılı bir televizyon gazetecisidir ve şimdiye dek birçok gizli kalmış gerçeği cesurca ele almış ve bu anlamda büyük bir ün kazanmıştır. Ancak 9 Eylül 2004 Mapes ve ekibi için çok ağır eleştirilerle sonlanacak ve bu durum onlar için bir dönüm noktası olacaktır. CBS Haber ve saygın CBS Haber spikeri DAN RATHER bir önceki akşam, 60 Minutes II programında, Başkan George W. Bush’un 1968-1974 yılları arasında Teksas Ulusal Hava Muhafızları’nda görev yaparken, görevden kaçtığına dair yeni delilleri kamuoyuna sunmuşlardı. Haberde, George W. Bush’un, Vietnam Savaşı’na gitmemek için aile bağlantılarını kullanarak Teksas Ulusal Hava Muhafızları’na katılmakla kalmayıp, aylar boyunca üsse gitmek gibi en temel görevini de yerine getirmediğine yer verilmişti.
Ancak bu konu Mapes ve ekibinin güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilerle, canlı yayına bağlanan şahitler ve farklı kaynaklardan kişilerin ifadelerini içerse de, sonun da sorgulama sürecine girecek olan haber ekibi olacaktır. 2004 Bush – Kerry başkanlık seçimlerine kadar olan süreçte, “Bush-Muhafızlar” haberi önemli sonuçlar doğurabilirdi. Ama haber çıktıktan sonra birkaç gün
içinde, George W. Bush’un ordu sicili kayıtları, medyanın ve kamuoyunun eleştiri odağı olmaktan çıkmış, onun yerine, 60 Minutes, Mapes ve Rather sorgulanmaya başlamıştı: Soruşturmalarını destekleyen belgelerin sahte olduğu ortaya çıkmıştı ve 60 Minutes personeli baştan savma gazetecilikle, hatta daha kötüsü oyuna gelmekle suçlanıyordu. Sonuç olarak Mapes işini ve şöhretini kaybedecekti. Dan Rather, CBS Haber spikerliğini bırakacaktı. Dikkatler nasıl olmuştu da, bir anda konudan ayrı bir şekilde direkt gazetecilerde odaklanmıştı? Başkanın askerlik görevlerini yerine getirip getirmemesinden ziyade, bir belge üzerindeki küçük detaylar, ulusal söylem için daha önemli hale geldi. Dürüst ve özgür gazetecilik, günümüz haber ve kurul odalarında kökten değiştirilmiş miydi? Klasik bir haber odası dramı, kamera arkasını anlatan bir gerilim, birçoklu karakter incelemesi olan TRUTH filmi ile ilgili Eski CBS Haber spikeri Dan
Rather’ın şöyle söylüyor: “Bu film, haber sunumlarına ne olduğunu, nasıl ve neden olduğunu ve bunu neden önemsemeniz gerektiğini anlatıyor.” Yazar-yönetmen James Vanderbilt’e göre ise, ilk etapta gazeteciliğe duyduğu ilgili onu bu projeye çekmiş: “Film yapmak ve gazetecilik, bir hikâyeyi anlatmanın farklı şekilleridir. Ben, All The President’s Men’le büyüdüm, San Francisco Chronicle’la ilgili Zodiac’ı yazıp ortak yapımcılığını üstlendim ve haber odalarında olup bitenleri hep çok merak ederdim.”

Yönetmen: James Vanderbilt
Yapımcılar
James Vanderbilt
Brad Fischer
Brett Ratner
Doug Mankoff
Türü: Biyografi
Oyuncular
Cate Blanchett
Robert Redford
Dennis Quaid
Yapım Yılı: 2015
İthalat / Dağıtım: PinemArt
VİZYON TARİHİ: 6 KASIM 2015