El Cin

Dabbe ve Semum Filmlerinin Yönetmeni
HASAN KARACADAĞ’DAN YENİ BİR DEHŞET ÖYKÜSÜ…

‘el-CİN’ 05 Nisan 2013 vizyonda

Korkarsan Ölürsün…
Korkmazsan Daha Kötüsü…

Dabbe ve Semum filmleriyle “Cin ve kıyamet” temalarını Türk korku sinemasına kazandırarak, korku sinemamızın dünya çapında tanınmasını sağlayan Hasan Karacadağ yeni bir korku filmine imza attı. Hasan Karacadağ’ın senaryosunu yazıp, yönettiği el-CİN filmi, Doğu’nun unutulmuş masalları arasında kaybolmak üzere olan ve “üç harfliler” diyerek geçiştirilen ‘cinler alemi’ hakkında çok az bilinen bir detaydan yola çıkıyor. Başrollerini başarılı genç oyuncular Fulya Zenginer, Serdal Genç, Oğuzhan Yıldız, Hande Kaptan ve Alper Kadayıfçı paylaştığı film, karanlık ve bilinmeyen dünyalara ait daha önce hiç anlatılmamış bir sırra, insanoğlundan daha eski tarihleriyle gecenin örtüsü altına gizlenmiş kindar gözleyicilere yani cinlere, öte alemin bilinmeyen sakinlerine odaklanıyor.

el-CİN filminde, insan gözünün algıladığı görüntüleri beyne göndererek, kayıt etme mantığı dünyada ilk defa kullanıldı. Hasan Karacadağ, ilk Japonya’da denediği ve özgün fikri kendisine ait olan bu metodun, filmi sinemada bir defa izleme ve sonrasında beyinde
defalarca tekrar izlemeye yönelik bir bilinçaltı sistemi olduğunu söyledi.

Çekimleri Şile ve İstanbul’da gerçekleştirilen el-CİN filmi için özel olarak kurulan platoda ‘CMAB’(consciousness, mindandbrain) tekniğiyle, izleyenin bilinçaltına üç boyutlu görüntüler yerleştiren yeni bir kamera ve kurgu sistemi kullanıldı. Filmin, digitalefekt, özel ses efektleri ve animasyonları da bu metotla kurguya dahil edilecek.

‘el-CİN’ – Hikâye

Film; gece örtüsü altına gizlenerek, insanı gözleyen cinler alemine ait 5.000 yıllık yasak bir bilgiyle başlar… En son Süleyman Peygamber’in sarayında fısıldanan bu bilgi, duyanları ve bilenleri kör bir dehlize çeken, keskin bir sırdır…

Ve Hikâyemiz başlar;

İstanbul Şile’de bir kız çocuğu bilinmeyen kişiler tarafından tuhaf bir şekilde kaçırılır. Aynı ilçede yaşayan ve kayıp çocuk olayıyla hiçbir ilgisi olmayan beş üniversite öğrencisi gündelik yaşamlarına devam ederken, kaçırılan kızla ilgili aniden doğaüstü olaylar yaşamaya, ürkünç görüntüler görmeye ve kendilerini Büyü, Ayin ve benzersiz bir Lanetle kuşatılmış olarak bulurlar. İlk başta anlamlandıramadıkları bu korkutucu olaylar, kendi aralarında tartışmalara sebep olur. Kayıp küçük kızı ve ailesini tanımadıklarını iddia eden bu beş genç, neden bu olayları yaşamaktadırlar? Küçük kız neden kaçırılmıştır, nerededir? Yoksa bu beş arkadaştan biri şeytanın ta kendisi midir? Dehşet gitgide artarken gizledikleri sır onları, insanlık tarihinden de eski, cinler aleminin ve Azrail yokuşu denen boyut kapısının eşiğine getirir. Gençler, ölümden daha korkutucu olan bu eşikten kurtulabilecekler midir?

Azrail Yokuşuna gizlenen cüzzamlı sır nedir? Suçlu kimdir?

el-CİN – Film Ekibi:

Yönetmen ve Senaryo: Hasan Karacadağ
Yapımcı: J Plan, Hasan Karacadağ

el-CİN – Oyuncular:
Fulya Zenginer
Serdal Genç
Oğuzhan Yıldız
Hande Kaptan
Alper Kadayıfçı
Sevinç Erol
Ebru Unurtan
Sultan Köroğlu Kılıç
Elif Erdal
Çetin Yeltekin
Hakan Bozyiğit
Mine Vurankaya
Dora Sarıkaya

Görüntü Yönetmeni: Bahadır Eren
Yardımcı Yönetmen: Gül İrem Kula
Sanat Yönetmeni: Sumru Aytaç
Ses Operatörü: Serhat Seyis
Animasyon: Filmefekt
Prodüksiyon Uygulama: DSR film
Işık Şefi: Recep Bayburt
Makyöz: Gülşah Hıdımoğlu Bayburt – Nurhayat Özelçi
Set Amiri: Murat Yaşar
Kuaför: Dinçer Kaya
FocusPuller: Tahir Canlı

Bir yanıt yazın