Erzurumlu Mümessil

Erzurumlu Mümessil

Sinopsis: Erzurumlu bir ilaç mümessili olan Burak mahalle kahvehanesindeki sakinlere hikayelerinden birini anlatmaktadır. Mümessilliğinin ilk gününden öncesine döneriz. Burak artık işsiz güçsüz, ailesiyle yaşayan aylak bir adamdır. Arkadaşlarıyla vakit geçirmektedir. Şeref adındaki çok yakın arkadaşı Burak’a onun düğününde sağdıç olacağını söyler. Burak arkadaşının dükkanındaki zengin bir ilaç mümessilini görür ve mümessillik aday başvurusunda bulunur. Öte yandan anneannesini götürmek için gittiği hastanede talihsiz bir karşılaşmayla Ayça’yı görür ve ona âşık olur. Hastanenin doktorlarından biri olan Ayça’nın peşinde Kenan adında azılı bir suçlu, bir mafya babası vardır. Kenan Ayça’yı her şeyden çok sevmekte ve ona sahip olmak için elinden geleni yapmaktadır. Ayça bu durumdan rahatsızdır.

Burak’ın mümessil adaylığı başvurusu olumlu sonuçlanır ve eğitim için bir otele davet edilir. Otelde tanıştığı Nazike adındaki takıntılı bir kadın onun kokusuna ve görünüşüne âşık olur. Nazike Burak’ın peşinden ayrılmamakta, sosis balondan yaptığı figürlerle ona aşkını anlatmaya çalışmaktadır. Burak’ın eğitim alanında tanıştığı ilaç şirketi müdürü Enver Burak’la sürekli dalga geçmekte, başarılı olamayacağını söylemektedir. Burak sonunda mümessil olamaya hak kazanır. Enver bu duruma çok sinirlenir ve Burak’ın ayağını kaydırmak için elinden gelen her şeyi yapacağını söyler. Nazike sınavda başarısız olur ama yine de Burak’ın peşini bırakmaz. Onu her gittiği yerde takip etmeye başlar.

Enver Burak’ın mümessilliğinin başlangıç gününde ona hastaneleri dolaşması için eski model bir araç verir. Ayrıca en sinir bozucu adamlarından biri olan Orhan’ı ona göz kulak olması için peşine takar. Enver bunlar yetmezmiş gibi bir de Burak’a kotasını doldurması için iki gün mühlet verir. Eğer dolduramazsa onu kovacağını söyler. Burak yana yakıla bu duruma bir çare ararken annesinin bir arkadaşının oğlu olan doktor Hakan’ı arar ve ilaçlarını yazması için ondan yardım ister. Hakan ancak ona iki gün sonra yardım edebileceğini ve çok meşgul olduğunu söyler. Burak’ın hayalleri suya düşer ve kotasını doldurmak için hastanelerden birine gider. Gittiği hastanede mümessillerin girişi yasaktır. Burak hastane önünde çıkan bir kavgayı fırsat bilerek içeri girmeyi başarır.

Kenan sürekli Ayça’yı takip ettirmekte, Ayça’nın etrafındaki tüm erkekleri saf dışı bırakmakta onları acımasız bir şekilde dövmektedir. İlaç şirketi müdür olan Enver Burak’ı takip etmektedir. Enver’in mümessil araçlarına gps koyduğunu öğreniriz. Burak muayenehanedeki doktorların odalarında gezinirken hastane bekçisine yakalanır ve bir kovalamaca sonucunda da hastanenin bahçesine kaçar. Burak sonunda içeri girmeyi başarır ve tesadüf eseri girdiği odalardan birinde doktor Ayça ile karşılaşır ve onunla yakınlaşır. Sürekli Ayça’yı takip eden Kenan’ın adamları durumu ona iletir. Kenan sinirden deliye döner. Güvendiği adamlardan biri olan Mökkem’e Burak’ı kaçırması için talimat verir.

Burak bir restoranda yemek yemek için mola verdiği esnada Enver’den gelen bir telefonla yerinden fırlar ve hastanelere dönüp acilen kotasını doldurmak için yola koyulur. Arabaya bindiğinde onu sürekli takip eden Nazike arka koltukta elinde silahla belirir. Nazike’de Kenan’ın adamı Mökkem gibi onu takip etmiştir. Mökkem Nazike ve Burak’ın olduğu aracı bir vinçle bağlar. Burak kaçmaya çalışsa da onu yakalar ve Kenan’ın yanına götürür. Ayça ve Burak Kenan’ın onlara hazırladığı masada oturmaktadır. Kenan silahını çekip Burak’ı öldüreceği esnada içeri polis girer. Kenan yakalanır ve Ayça ile Burak sağ salim kurtulur.

Burak macera dolu bir günün ardından karakolda Ayça’ya onu sevdiğini söyler, öğleden sonraki arkadaşı Şeref’in düğününe davet eder ve bölge şampiyonu olmak için hikâyenin başında aradığı doktor Hakan’ın yanına gider. Burak, doktor Hakan’ın yanına geldiğinde Hakan bölge savcısıyla birlikte İranlı bir otobüs şirketinin kazasında ölenlerin cesetlerini incelemektedir. Morgda bir yanlış anlaşılma sonucu arbede çıkar ve savcı, doktor ve Burak gözlerini hastanede açar. Burak’ın telefonu cevapsız aramalarla doludur. Sağdıcı olduğu Şeref’in düğününü kaçırmak üzeredir. Burak külüstür arabasına atlayıp düğüne gelir. Düğünde yaptığı dehlenk dansı yüzünden Şeref’in evleneceği kadının midesini bulandırır. Düğün bir felaketle sonuçlanır. Burak’ın bu hikâyeyi anlattığı zaman geri döneriz. Burak artık Ayça ile birliktedir. Kahvedekilere anlattığı hikâyeyi sonlandırır ve Ayça ile birlikte el ele yürüyüp kahveden uzaklaşırlar.

Yönetmen: Servet Aksoy
Oyuncular: Burak Bozdağ, Dila Danışman, Burcu Binici, Ayhan Taş, Selahattin Taşdöğen, Recep Cinisli, Hacı Ali Konuk, Ferdi Kurtuldu, Orçun Kaptan, Metin Yıldız, Fatih Doğan, Volkan Başaran, Kahraman Siviri, Ömer Duran, Rüya Coriç, Emine Söyler
Yapım Koordinatörü: Ayşe Ateş, Ensar Şimşek
Yapım: Boz Yapım
Yapımcı: Halil Karapınar, Haluk Bozdağ
Sanat Yönetmeni: Levent Uçma
Yardımcı Yönetmen: Filiz Kuka Ildız
Ses: Onur Albayrak
Görüntü Yönetmeni: Cem Zülbahar
Senaryo: Çağatay Dörtyıldız, Burak Bozdağ
Gösterim Tarihi: 06 Mayıs 2022
Dağıtım: CJ ENM