Gölgesizler

Almanya’da “Doğu’nun Kafka’sı” olarak nitelendirilen çağdaş Türk yazar Hasan Ali Toptaş’ın ödüllü romanı “Gölgesizler” in çekimleri Kırklareli’nin Karadere köyünde tamamlandı.
Çağdaş Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Hasan Ali Toptaş’ın 1994 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandığı kitabı “Gölgesizler”in, Hakan Karahan’ın yapımcılığı, Ümit Ünal’ın senaryo ve yönetmenliğinde, ağırlıklı olarak tiyatro sanatçılarından oluşan oyuncu ekibiyle birlikte sinemaya aktarıldı.
Yazar Hakan Karahan’ın üç sene önce, kitaba hayran kalarak film haklarını satın aldığı “Gölgesizler”’in Bulgaristan sınırına yakın Karadere köyündeki çekimlerinin ardından, geçen yıl Haziran ayı içinde Berlin’de gerçekleşen çekimlerin ardından film tamamlandı.
Selçuk Yöntem, Arsen Gürzap, Taner Birsel, Altan Erkekli, Ertan Saban, Ahmet Mümtaz Taylan, İranlı oyuncu Taies Farzan, Ahmet Özaslan, Erdem Akakçe, Serkan Şenalp, Cem Özeren, Aydemir Akbaş, Onuryay Evrentan, Selda Özer, Özay Fecht, Umut Karadağ, Zeynep Kumral, Biğkem Karavus, Fuat Onan, Beyti Engin, Yiğit Kuşbeygi gibi güçlü oyuncuların yer aldığı “Gölgesizler”de Hakan Karahan da önemli rollerden birini üstlendi. Filmin görüntü yönetmenliğini ise Gökhan Atılmış yapıyor.
Gerçeğe yakın duran olağanüstü anlatımı, zengin dili ve şaşırtıcı olduğu kadar zorlayıcı kurgusuyla Türk okurların ilgisini çeken ve eserlerinin Almanca’ya çevrilmesiyle Almanya’da Doğu’nun Kafkası olarak büyük beğeni toplayan Hasan Ali Toptaş’ın Gölgesizler eserinin sinemaya aktarılıyor olması şimdiden Alman edebiyat dünyasında konuşulmaya başlandı.
Edebiyat uyarlamasını yaparken romanın ruhuna sadık kalmaya özen gösterdiğini, ancak sinemasal anlatım anlayışı doğrultusunda kendi yorumunu aktardığını ifade eden senarist ve yönetmen Ümit Ünal “Hasan Ali Toptaş eserinde bazı unsurları bilerek belirsiz bırakmış, belirsizliği çok iyi bir edebiyat yapıtı yaratmakta ustalıkla kullanmış. Ben yorum getirirken gerçeklik / hayal dengesine çok dikkat ettim. Filmde geçen olaylar hem çok gerçek, hem de insan zihninin karanlık oyunları denebilecek kadar gerçek dışı. Seyircinin de kendi yorumunu getirebileceğini düşünüyorum” dedi.

Filmin müziklerini üstlenen Candan Erçetin, aynı zamanda prodüksiyonun da her aşamasında sorumluluk aldı. İlk kez bir filmin müziklerini yapacak olan Candan Erçetin, Gölgesizler filminin melodilerinin yaz aylarında dinlenebileceğini belirtiyor. Böylelikle 2009 bahar aylarında vizyona girecek olan filmin müzikleri yaklaşık bir sene öncesinden dinlenebilecek.

TC Kültür Bakanlığı’nın 250.000.- YTL’lik yapım desteğine uygun bulunan Gölgesizler filmi, Arsen Gürzap’ın ilk kez bir köylü kadın tiplemesine girmesiyle, Hakan Karahan’ın film için saçlarını kazıtmış olmasıyla ve Aydemir Akbaş’ın bembeyaz uzun sakallı Dede Musa tiplemesiyle şimdiden ilgi çekiyor.

Resimler

Bir yanıt yazın