Milyoner / Slumdog Millionaire

Hindistan’ın izlenme rekorları kıran “Kim Milyoner Olmak İster?” adlı televizyon şovunda kaçınılmaz karar anı … Yakıcı stüdyo ışıkları altında nefeslerini tutan izleyiciler, 18 yaşındaki yetim sokak çocuğu Jamal Malik’in 20 milyon rupi kazanmak için son soruyla vereceği cevabı heyecanla beklemektedir.
Programın sunucusu Prem Kumar, sıfırdan zengin olacak bu sokak çocuğunun tüm soruları bilebilme ihtimaline inanmaz ve onu hile yaptığı iddiasıyla polise ihbar eder. Şova ara verildiğinde, polisler Jamal’ı hile yapmak suçuyla tutuklarlar.
Gece boyunca sorguya çekilen yarışmacının karşısına soruları tekrar çıkarırlar. Jamal her sorunun doğru cevabını nasıl bulduğunu anlatmaya başlar. Bunun sonucunda, genç çocuğunun inanılmaz yaşam hikayesi gün yüzüne çıkar.
Jamal’ın hikayesi, modern Hindistan’ın hikayesi. Mumbai şehirinin gecekondu mahallesinde büyüyen Jamal’ın annesi çıkan bir din çatışmasında gözlerinin önünde katledilir. Bu olaydan sonra Jamal, abisi Salim ve tek aşkı yetim Latika’yla birlikte sokaklarda yaşar.
Şehrin en fakir bölgelerinde sokak çeteleri içinde geçen çocukluğu Jamal’ın iyi huylu yapısını hiç bozmaz. Ama kardeşi Salim güç ve paraya açtır. İki kardeş arasındaki gerilim ve çekişme yetişkin birer kişi oldukça artar. Ve bir gece yaşanan bir olay Jamal’ın kardeşinden tamamen kopmasına ve gerçek aşkı Latika’yı kaybetmesine neden olur.
Jamal, Latika’yı tekrar bulduğunda her şey değiştirilemez şekilde farklılaşmıştır. Salim, bir ganster için çalışmaktadır ve bu gansterler kralının karısı da Latika’dır.
Jamal’ın hikayesi polis memurunu etkilemiştir ve o bile bu kenar mahalle itinin doğru söylediğine inanmaya başlamıştır. Sonunda polis Jamal’ın yarışmaya geri dönerek son soruyu da cevaplaması gerektiğine karar verir.
Artık tüm şehir,  bu fakir sokak çocuğunun son soruya vereceği cevaba kilitlenmiştir. Tıpkı şehrin diğer bir ucunda onu televizyonda izleyen Salim ve Latika gibi.
Salim kardeşini televizyonda gördükten sonra şok edici bir karar verir ve Latika’nın gangster kocasının elinden kaçmasına yardımcı olur. Latika, Jamal’ın bulunduğu stüdyoya doğru sıkışık trafiğin içinde yol alırken, Jamal da son soruyu cevaplamak üzere koltuğa oturur.
Son sorunun cevabı hakkında hiç bir fikre sahip olmayan Jamal son joker hakkı olan “bir arkadaşını aramak” seçeneğini kullanır ve tek bildiği numara olan kardeşi Salim’i arar…

OYUNCULAR: DEV PATEL FREIDA PINTO MADHUR MITTAL ANIL KAPOOR IRRFAN KHAN CASTING LOVELEEN TANDAN  GAIL STEVENS CDG
SAÇ – MAKYAJ: NATASHA NISCHOL – VIRGINIA HOLMES
SES MİKSAJ: RESUL POOKUTTY
SES TASARIM: GLENN FREEMANTLE
KOSTÜM TASARIM: SUTTIRAT ANNE LARLARB
MÜZİK  BESTECİSİ VE YAPIMCISI: A.R. RAHMAN
ORTAK YÖNETİCİ YAPIMCI: FRANÇOIS IVERNEL CAMERON MCCRACKEN
UYGULAYICI YAPIMCI: TABREZ NOORANI
ORTAK YAPIMCI: PAUL RITCHIE
KURGU: CHRIS DICKENS
YAPIM TASARIM: MARK DIGBY
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: ANTHONY DOD AMTLE BSC DFF
YÖNETİCİ YAPIMCI: PAUL SMITH TESSA ROSS VIKAS SWARUP’IN “O&A” ADLI KİTABINDAN UYARLANMIŞTIR. YAPIMCI: CHRISTIAN COLSON SENARYO SIMON BEAUFOY
YARDIMCI YÖNETMEN (HİNDİSTAN): LOVELEEN TANDAN
YÖNETMEN: DANNY BOYLE

http://www.slumdogmillionairemovie.co.uk/

YAPIM AŞAMASI
Kitabın Filme Uyarlanışı
MİLYONER’in doğuşu Channel 4’ün Film ve Drama bölümünün başındaki Tessa Ross’un Film4’ten Kate Sinclair’den gelen telefon görüşmesiyle başladı. Görüşmede Sinclair olağanüstü bir hikaye okuduğunu anlatıyordu. Sinclair’ın bahsettiği Vikas Swarup’ın yazdığı Q&A isimli kitap henüz yayınlanmamış olmasına rağmen Ross kitabın sinema haklarını hemen satın aldı.
Ross bundan hemen sonra, uzun zamandır tanıdığı ve bu projede birlikte çalışmak istediği senarist Simon Beaufoy’yla bağlantı kurdu ve fikri anında tutulan Beaufoy’yı ekibine kattı.
Ross , esasta bu kitabı senaryolaştırmak ne kadar zor gözükse de Beaufoy’nın bu görevin altından kalkabilecek becerisi ve tecrübesi olduğundan baştan sona emindi. Beaufoy batıdaki sinemaseverlerin büyük çoğunluğunun Swarup’un kitabında betimlediği Hindistan’ı hiç tecrübe etmediklerini düşünüyor. “Sanki hızlı çekimdeki bir şehir,” diyor. “Charles Dickens’ın 21. yüzyıl Londra’sı gibi. Büyük bir hızla gelişiyor. Yoksullar her zamankinden daha yoksul. Zenginler her zamankinden daha zengin. Ve ikisinin tam ortasında, yukarıya doğru yollarını açmaya çalışan büyük bir kitle var.”
Beaufoy kitabı senaryolaştırırken iki anahtar unsura odaklandı. İlki fakirin zengin olduğu, olumlu bir sonuca ulaşmak için kahramanın aşılamaz gözüken engellerle karşılaştığı, hepimizin bildiği peri masalı şablonu. Diğeriyse, hikayenin yaslandığı olağanüstü sahne arkası. Ancak, birçok teknik sorun da vardı. Bir kitabın senaryoya uyarlanması, bir yazar için yeni bir senaryo yazmaktan daha zordur. Çok daha farklı bir bakış açısını yakalaması gerekir. Beaufoy için zorluk, kitabın otantik ruhunu koruyarak karakterleri beyaz perdeye aktarmak oldu.
Beaufoy bunu “ Kitabı senaryolaştırmaktaki en büyük zorluk, kitabın gayet etkin bir biçimde kısa hikayelerden – 12 kısa hikaye – oluşmasıydı.” sözleriyle açıklıyor ve şöyle devam ediyor: “Bu hikayelerden bazıları birbirleriyle alakalı bile değildi. Bütünleyici bir unsura sahip değildim.  Baştan sona birinin hikayesini anlatmıyordu. Daha ziyade birbirinden bağımsız hikayeler gibi duruyordu, hatta bazı ufak hikayeler ana karakterlerle alakalı bile gözükmüyordu. Bir başkasının fikrini geliştirmek, kendi fikrini yaratmaktan çok farklı bir süreç. Bir adaptasyonla uğraşırken, kitabın aslına karşı bir sorumluluğunuz var. Bu, size teslim edilmiş bir çantayı açıp içinden üstünüze olanları ve olmayanları seçip ayıklamak gibi bir şey. Bu benim çantam değil, bir başkasının. Ama onu bir şekilde kendi elinizden çıkan tutarlı bir esere dönüştürmeniz gerekiyor.”

OYUNCU KADROSU
DEV PATEL – Jamal
Dev PATEL, Channel 4’un kült dizisi “Skins” deki Anwar rolüyle defalarca kamera karşısına geçti. Ayrıca Paul Gay’ın yönetmenliğini yaptığı Mr. Eleven isimli tv dramasında yer aldı. İlk sinema çalışması olan MİLYONER’de başrolü kaptı. Patel aynı zamanda 2004 Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya sahibi olan siyah kuşaklı bir Taekwondocu.

ANIL KAPOOR –Prem
Kapoor, Hindistan’ın en başarılı ve yetenekli aktorleri arasında yer alır. Yaklaşık 100 Hint filmide rol alan ve çeşitli ödüller kazanan Kapoor’un dinamikliği, profesyonelliği, hedeflerine ulaşmadaki başarısı bir çok genç ve yetenekli oyuncuya örnek oluyor. Şu an yapımcılık da yapmakta olan aktör, son olarak Ferros Abbas Khan’ın yönetmenliğindeki “Gandhi, My Father”  filminin yapımcılığını üstlendi.

IRRFAN KHAN –Polis Memuru
Burslu okuduğu National School of Drama’dan mezun olduktan sonra Mumbai’e taşınan Khan televizyon ve tiyatro ile uğraştığı sırada Mira Nair’den “Salaam Bobay” filmi için küçük bir rol teklifi aldı. O günden sonra bir çok filmde yer alan Khan, Asif Kapadia’nin yönetmenliğini yaptığı  bir çok uluslararası festivalde yer alan ve  iki BAFTA ödülü kazanan “The Warrior” filminde başrolde yer aldı.

FREIDA PINTO – Latika
Mumbai’daki St Xaivier Üniversite’sinden 2005 yılında mezun oldu veHindistan’daki Elit Model Ajansına katılarak, De Beers, Visa, MTV, Chanel, Ebay gibi bir çok ünlü firmanın reklam filmlerinde yer aldı. Wendell Rodricks for Lakme Fashion Week 2006, Sahara, History Channel’ın da içlerinde yer aldığı bir çok tv şovunda yer aldı. Pinto’nun MİLYONER filmindeki Latika rolü ilk uzun metraj sinema deneyimi.

YÖNETMEN – DANNY BOYLE

İngiliz yönetmenin, “Shallow Grave”, “Transpotting”, “A Life Less Ordinary”, “The Beach”, “Alien Love Triangle”, “28 Days Later”, “Millions”, “Sunshine”  gibi birçok kısa ve uzun metrajlı filmi uluslararası çapta başarı yakalamıştır. Sekizinci filmi MİLYONER ile yine büyük bir başarı yakalıp, uluslararası çapta bir çok ödüle layık görüldü ve bu film Boyle’u ilk kez Oscar ödüllerine götürdü. Film Oscar ödüllerinde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo dahil toplam 10 ödülde adaylık aldı.

SENARİST – SIMON BEAUFOY

“The Full Monty”, “Among Giants”, “The Darkest Light”, “Yasmin” ve “This is Not a Love Song” senaristliğini yaptığı filmleri. Q&A kitabından uyarlanan MİLYONER ile uluslararası alanda bir çok ödül aldı. “The Full Monty” filminden sonra MİLYONER’le de Oscara aday olan Beaufoy, şu sıralar yeni bir kitap uyarlaması olan “The Raw Shark Text” üzerinde çalışıyor.

BESTECİ – A R RAHMAN
Allah Rakkhha Rahman 1966 Hindistan doğumlu. Besteci, kaset yapımcısı ve müzisyen. Bir çok önemli film müziğinin bestecisidir. Yaptığı film müzikleriyle Hint filmi müziklerini dünya çapında popülerliğini arttırmıştır. MİLYONER’deki müziğiyle Oscar’da 3 ödülleri aday olan Rahman, 2003’den bu yana dünya çapında 100 milyondan fazla kaset ve sountracks satışı yapmış.
•   2009 OSCAR ÖDÜLLERİ
EN İYİ FİLM — EN İYİ YÖNETMEN DAHİL 10 OSCAR ÖDÜLÜ ADAYLIĞI
•    2009 ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ
EN İYİ DRAMA FİLMİ — EN İYİ YÖNETMEN — EN İYİ SENARYO — EN İYİ MÜZİK
•    2009 BAFTA ÖDÜLLERİ
EN İYİ FİLM – EN İYİ YÖNETMEN DAHİL 11 DALDA ADAYLIK
•    2009 SAG ÖDÜLLERİ
EN İYİ OYUNCU KADROSU

ÖDÜLLER
2009 OSCAR ÖDÜLLERİ ADAYLIĞI

–    EN İYİ FİLM
–    EN İYİ YÖNETMEN
–    EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
–    EN İYİ UYARLAMA SENARYO
–    EN İYİ KURGU
–    EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK
–    EN İYİ ŞARKI
–    EN İYİ SES KURGUSU
–    EN İYİ SES MİKSAJI

2009 ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ

–    EN İYİ DRAMA FİLMİ
–    EN İYİ YÖNETMEN
–    EN İYİ SENARYO
–    EN İYİ FİLM MÜZİĞİ

2009 BAFTA ÖDÜLLERİ ADAYLIĞI
–    EN İYİ İNGİLİZ FİLM
–    EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
–    EN İYİ YÖNETMEN
–    EN İYİ KURGU
–    EN İYİ FİLM
–    EN İYİ ERKEK OYUNCU (Dev Patel)
–    EN İYİ MÜZİK
–    EN İYİ SES
–    EN İYİ YAPIM TASARIMI
–    EN İYİ UYARLAMA SENARYO
–    EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU (Freida Pinto)

2008 İNGİLİZ BAĞIMSIZ FİLM ÖDÜLLERİ

–    EN İYİ FİLM
–    EN İYİ YÖNETMEN
–    EN İYİ YENİ OYUNCU (Dev Patel)

2008 SATELLITE ÖDÜLLERİ

–    EN İYİ DRAMA FİLMİ
–    EN İYİ YÖNETMEN
–    EN İYİ MÜZİK

2009 SAG ÖDÜLLERİ

–    EN İYİ OYUNCU KADROSU

2008 TORONTO FİLM FESTİVALİ
–    HALKIN SEÇİMLERİ ÖDÜLÜ

Resimler

Bir yanıt yazın