Horizon: An American Saga – Chapter 1

Horizon: Bir Amerikan Destanı – Bölüm 1

Horizon: An American Saga – Chapter 1, Kevin Costner’ın Jon Baird ile birlikte yazdığı, çift ve Mark Kasdan’ın orijinal bir hikayesine dayanan bir senaryodan yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği 2024 Amerikan epik Western filmidir. Costner, Sienna Miller, Sam Worthington ve Giovanni Ribisi’den oluşan ve Jena Malone, Abbey Lee, Michael Rooker, Danny Huston, Luke Wilson, Isabelle Fuhrman, Jeff Fahey, Will Patton, Tatanka Means, Owen Crow Shoe, Ella Hunt gibi isimlerden oluşan bir oyuncu kadrosuna sahip ve Jamie Campbell Bower yardımcı rollerde.

Bölüm 1, 19 Mayıs 2024’te 77. Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yaptı ve 28 Haziran 2024’te Amerika Birleşik Devletleri’nde sinemalarda gösterime girdi. Film eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı ve dünya çapında 12 milyon dolar hasılat elde etti. 16 Ağustos 2024’te yayınlanması planlanan Bölüm 2 ile devam edecek. Bölüm 3’ün ana çekimleri Mayıs 2024’te başladı, Bölüm 4 ise geliştirme aşamasında.

Konu: San Pedro Vadisi’nde, bir grup Sörveyör, iki genç Apaçi’nin gözü önünde yeni bir kasabanın inşasının ana hatlarını çizmek için kazıklar atıyor. Onlar çalışırken, kamplarının yakınındaki tepelerden bir savaş ekibi yaklaşıyor. Kısa bir süre sonra, Desmarais adında gezgin bir misyoner Horizon’u arar, kasabanın herkes için bir araziye ve bir ev inşa etmek için bir yere, sözde pastoral ve güvenli bir cennete sahip olduğu ilan edilir. Yaşlı bir keşiş, Desmarais’e nehri geçtiği kasabayı geçtiğini söyler. Desmarais geri adım atar ve araştırma ekibinin cesetlerini keşfeder. İki sörveyörü ve onlarla birlikte genç çocuğu, arazi Apaçi avlanma topraklarının bir parçası olduğu için Batı Apaçi tarafından öldürüldü. Orada bir yerleşim yeri inşa eder.

Yıllar sonra, Horizon yerleşimi gelişiyor gibi görünüyor, ancak Pionenay liderliğindeki bir Apaçi baskını yerleşime saldırır ve Frances Kitteredge’in kocası ve oğlu da dahil olmak üzere birkaç sakini öldürür. Yerel çocuk Russell, yerli topraklardan uzakta müstahkem bir yerleşim yeri olan Camp Gallant’ta Birleşik Devletler Ordusunu uyarmak için kaçar. Teğmen Trent Gephardt ve Çavuş Binbaşı Thomas Riordan liderliğindeki Ordu, hayatta kalanların kurtarma çabalarına yardımcı oluyor ve onlara Camp Gallant’ta sığınak sunuyor. Frances ve kızı Elizabeth, Gephardt’ın grubuna katılmaya karar verirken, Russell, hayatta kalan Elias Janney ve Tracker liderliğindeki ödül avcıları tarafından yönetilen bir gruba katılmak için Apache’nin peşine düşmeye gönüllü olur. Gephardt, ödül avcılarını ayrım gözetmeksizin Yerlilerin peşine düşmeleri konusunda uyarıyor, özellikle de kafa derisinin yüzdürülmesinin karlı olduğunun farkında.

Frances ve Elizabeth, Camp Gallant’taki hayata alışmaya çalışır. Gephardt’ın Yerli topraklarına müdahale etmeme konusundaki ahlaki kuralları, Riordan ve onların üstleri Albay Houghton’un açık kadere olan inançlarıyla çelişiyor. Elizabeth birkaç Ordu askeriyle arkadaş olur ve İç Savaş’ta savaşmak için çağrıldıklarında kalbi kırılır. Frances, Gephardt ile bir romantizme başlar.

Kabilesinin dağlardaki yerleşiminde Pionenay, yerleşimcilere yönelik saldırıları nedeniyle yaşlı Tuayeseh ile çatışmaya girer. Pionenay, yerleşimcilerin onları zorla dışarı çıkaracağına ve diğer kabilelere karşı savaşa götüreceğine inanırken, Tuayeseh, Pionenay’ın eylemlerine bir arada yaşama ve olası misillemeye inanıyor. Pionenay ve Tuayeseh’in oğullarından biri de dahil olmak üzere adamları, arayışlarına devam etmek için gönüllü olarak kabileden ayrılırlar.

Montana bölgesinde Lucy, James Sykes’ı vurur ve küçük oğlu Sam ile kaçar; Sykes hayatta kalır ve Junior ve Caleb liderliğindeki oğullarını peşinden gitmeleri için gönderir. Lucy, Wyoming Bölgesi’ndeki bir ticaret kasabasında ikamet eder ve burada Ellen adını alır. İşadamı Walter Childs ile evlenir ve kasaba fahişesi Marigold ile birlikte yaşar. Marigold, Walter ve Ellen, Walter’ın sahip olduğu araziyi satmak için ayrılırken, Sam’e bakmak için eve dönmeden önce, ziyarete gelen At Tüccarı Hayes Ellison’ı para için baştan çıkarmaya çalışır. Walter ve Ellen, araziyi satın almak isteyenlerin tesadüfen Sykes kardeşler olduğunu fark ederler ve Walter, Lucy’yi taciz edip yakaladıklarında Caleb tarafından yanlışlıkla öldürülür. Caleb, kasabada Lucy’nin oğlunu bulmak için gönderilir ve burada Hayes ile karşılaşır. İkisi de Lucy’nin evine gider ve Caleb, Sam’in orada olduğunu keşfeder; Hayes, Caleb’i bir çatışmada öldürür. Hayes, Junior’dan kaçmak için Marigold ve Sam ile birlikte kasabadan kaçar. Üçlü, Marigold’un birlikte yattığı bir kumarbazın ona güvenli bir hayat sunduğu bir karakola yerleşir. Teklifi kabul eden Marigold, Sam’i Çinli göçmen bir ailenin yanına bırakır ve Hayes’i terk eder.

Matthew Van Weyden liderliğindeki bir vagon yolu, Horizon’un peşinde Sante Fe Yolu’nda seyahat ediyor. Grup arasında İngiliz çift Juliette Chesney ve Hugh Proctor ile Frances’in kayınpederi Owen’ın ailesi de var. Juliette ve Hugh’un cahil tavırları onları grupla çatışmaya sokar. İki adam, Juliette içme suyunda yıkanırken gizlice izler. Van Weyden, iki adamı bunu bir daha yapmamaları konusunda uyarır.

Ödül avcıları, bir silah dükkanında Yerli bir adamla karşılaşır ve onu sindirir, ancak Russell, Janney ve silah dükkanı sahibi çatışmayı bastırır. Avcılar bir Tonto Apaçi kabilesi keşfeder ve kalan Apaçileri Russell’ı dehşete düşürmeden önce grubun savaşçılarının ayrılmasını bekler.

Doğu’da, Arazi Spekülatörü ve İşadamı H. Silas Pickering, film boyunca daha önce ortaya çıkan posterlerin aynısı olan Horizon kasabasını tanıtan el ilanlarının basılmasını denetler.

Yönetmen: Kevin Costner
Oyuncular: Kevin Costner, Abbey Lee, Sienna Miller
Senaryo: Jon Baird
Ülke: ABD
Tür Vestern
Süre: 181 dk
Vizyon Tarihi: 5 Temmuz 2024
PİNEMA
CGV MARS DAĞITIM

Fragman