Issız Ev – The Rental

ISSIZ EV – THE RENTAL

ÖZET: Okyanus kıyısında kaçamak yapan iki genç çift, ilk bakışta mükemmel gözüken kiralık evlerinin sahibinin onları gözetliyor olabileceğinden şüphelenmeye başlar. Çok geçmeden kutlama amaçlı bu hafta sonu gezisi uğursuz bir havaya bürünür, en derin sırlar açığa çıkar ve dört eski arkadaş birbirlerini hiç görmedikleri bir gözle görmeye başlar. Alison Brie, Dan Stevens, Jeremy Allen White ve Sheila Vand, Dave Franco’nun (NEIGHBORS, IF BEALE STREET COULD TALK, THE DISASTER ARTIST) yönetmenliğe adım attığı bu rahatsız edici ve sofistike gerilim filminde rol alıyor.

YÖNETMEN: DAVE FRANCO
YAZAN: DAVE FRANCO VE JOE SWANBERG
OYUNCULAR: Alison Brie – Dan Stevens – Jeremey Allen White – Sheila Vand
Süre: 88 Dakika
Tür: Korku
Gösterim Tarihi: 10 Haziran 2022
Dağıtım: TME Films

YAPIM HİKAYESİ
Dave Franco’nun ilk yönetmenlik denemesi olan ISSIZ EV, yalnızca çevrimiçi birkaç olumlu eleştiriye dayanarak tamamen yabancı insanlara isteyerek güvendiğimizde neler olabileceğini hayal eden, atmosferik, karakter odaklı bir gerilim/korku filmi. Hem herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, hem de benzersiz bir şekilde tüyleri diken diken eden film, güven, gözetleme ve önyargı temalarını ve büyüyen paylaşım ekonomisinin hayatı kolaylaştırma iddiasıyla güvenliği nasıl feda ettiğini inceliyor. Olağanüstü performanslar üzerinde yükselen ve şaşırtıcı, eğlenceli, gergin karakter dinamiklerine odaklanan başarılı bir ilk film olan ISSIZ EV, Dave Franco’nun heyecan verici film yapma yeteneğini ilan ediyor.
ISSIZ EV’de başrolleri Dan Stevens (LEGION, CALL OF THE WILD), Altın Küre adayı Alison Brie (GLOW, HORSE GIRL), Sheila Vand (A GIRL WALKS HOME ALONE AT NIGHT) ve Jeremy Allen White (SHAMELESS, HOMECOMING) üstleniyor. Dave Franco yönetmenliğin yanında senaryonun da iki yazarından biri… Görüntü yönetmeni Christian Sprenger (ATLANTA, GLOW) olan ISSIZ EV’in yapım tasarımcısı ise Meredith Lippincott (NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS, BAD EDUCATION). Filmin kostüm tasarımcısı Kami Lennox (FRANK AND LOLA, SMILF) iken müzikleri ise Danny Bensi ve Saunder Jurriaans (THE OUTSIDER, BOY ERASED) tarafından bestelendi. Filmin yapımcılığını Dave Franco, Elizabeth Haggard, Teddy Schwarzman, Ben Stillman, Christopher Storer ve Joe Swanberg beraber üstleniyor. Swanberg (EASY, DRINKING BUDDIES) ayrıca Franco & Swanberg & Mike Demski’nin bir hikayesine dayanan senaryonun ortak senaristliğini de üstleniyor. ISSIZ EV’in yönetici yapımcıları ise Michael Heimler ve Sean Durkin.

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

ISSIZ EV, ev paylaşımı hakkındaki kendi paranoyamdan ilham aldı ve bence filmi bir bağlama oturtan en iyi sözleri AirBNB’nin kurucusu daha önce söylemişti: “İnsanların yatak odaları, banyoları gibi en mahrem alanlarının fotoğraflarını herkese açık olarak yayınladığı bir web sitesi oluşturmak istiyoruz, bu mahrem alanlar insanlar evinize uğradığında genellikle kapalı tuttuğunuz türden odalar. Bundan sonra insanlar tamamen yabancıları internet üzerinden evlerinde uyumaya davet edecekler. Çok büyük olacak!” Ülkemiz hiç olmadığı kadar bölünmüş durumda ve kimse birbirine güvenmiyor, yine de sadece çevrimiçi birkaç olumlu yoruma güvenerek bir yabancının evinde kalmaya ikna olabiliyoruz. Bu durum, bu dünyadaki gerçek korkulara dokunabilecek bir gerilim filmi için mantıklı bir başlangıç noktası gibi geldi. Hiçbir şey gerçekten yaşayabileceğinizi hissettiğiniz bir olaydan daha korkutucu değildir.
THE SHINING, MARTHA MARCY MAY MARLENE, BLUE RUIN & HEREDITARY gibi gerilim/korku türünü ucuz korku hilelerinden öteye taşıyan filmlerden ilham aldım. Filmin ilk karesinden itibaren, perdede açıkça korkutucu hiçbir şeyin olmadığı anlarda bile, gerilimi yavaş yavaş inşa eden bir dehşet hissini filme aşılamak istedim. Bu öyle bir korku ki farkına bile varmadan size sokuluyor ve film bittikten çok sonra da sizinle kalıyor, öyle ki şimdiye kadar kaldığınız her kiralık ev hakkında dönüp bir daha düşünmenize neden oluyor.