İz – Reç

İZ- RÊÇ

SİNOPSİS
: Şeristan 80 yaşındadır. İstanbul’daki gecekondulardan birinde; oğlu Mirza, torunları Hevi,Leyla ve Meryem ile birlikte sıradan bir yaşam sürdürmektedir. Bir sabah kötü bir düşten uyanan Şeristan’ın sıradan yaşamı, sıra dışı bir yolculuğu doğuracak şekilde sona erer. Oğlu Mirza ve torunu Hevi ile birlikte 20 yıl önce göçe zorlandıkları için terk ettikleri Batman’a doğru yola çıkarlar.

Şeristan’ın  yıllar boyunca bir sır olarak sürdürdüğü hayatına dair bütün gerçekler bu yolculuk sürecinde ortaya çıkar. Mirza için en büyük yük annesine verdiği sözü yerine getirmektir. Hevi ise bu yolculuğu başından beri istemediği ve İstanbul’dan yanına kötü anılar alarak yola çıktığı için  babası Mirza ile sürekli çatışır.

Yolculuğun sonunda Mirza annesine verdiği sözü yerine getirebilecek midir? Tüm toplumsal önyargılara, olumsuz doğa koşullarına ve oğluyla arasındaki düşünce çatışmalarına rağmen omuzlarındaki yükü sonuna kadar taşıyabilecek midir? Gelenekler, inançlar, tabular mı; yoksa her şeye rağmen bir anne olan Şeristan mı; hangisinin isteği  yerine getirilecektir?

Gösterim Tarihi: 09 Aralık 2011
Dağıtım: Medyavizyon Film
Yönetmen- Senarist: Tayfur Aydın
Yapımcı: Türker Korkmaz
Yapım: ARTİ FİLM
Görüntü Yönetmeni: Emre Konuk
Müzik: Mustafa Biber
Ses Tasarımı: Burak Topalakçı
Kurgu: Selim Demirdelen
Ses: Konstantinos Kitou
Sanat Yönetmeni:
Şaki Kavak
Yardımcı Yönetmen:
Ömer Abay
Oyuncular:
Necmettin Çobanoğlu, Bilal Bulut, Melahat Bayram, Serdar Orçin, Ozan Diyar, Tarçın Çelebi

Bir yanıt yazın