Jack Reacher

JACK REACHER

Bir Tom Cruise Prodüksiyonu

Konu: En çok ilgi uyandıran kahramanlardan biri, eski askeri polis Jack Reacher (Tom Cruise), The New York Times’ın çok satanlar listesinde yer alan yazar Lee Child’ın romanından beyaz perdeye geliyor.

Beş kişi usta bir nişancı tarafından sadece altı el ateş edilerek öldürülür ve tüm deliller gözaltındaki şüpheliyi göstermektedir. Sorgulamada şüphelinin söylediği tek bir şey vardır: “Jack Reacher’ı bulun!”. Böylelikle gerçeği bulmak adına Jack Reacher’ı, şiddet konusunda yetenekli ve saklayacak bir sırrı olan beklenmedik bir düşmanla karşı karşıya getiren sıra dışı bir kovalamaca başlar.

PRODÜKSİYON NOTLARI

Sıradan bir kasabada, sıradan bir günde, günlük hayatlarına devam eden beş kişi, rastgele açılan ateş sonucu yaşamlarını yitirir. Tüm deliller tek bir adamı işaret etmektedir: Eski asker olan eğitimli bir keskin nişancıyı. Adam çabucak tutuklanıp gözaltına alınır.

Tutuklu, geçirdiği sorgu maratonuna rağmen hiçbir şey söylemez, sadece itiraf yerine bir kağıda gizemli bir istek yazar: JACK REACHER’I BULUN.

Kimdir bu Reacher? Bu, cevap verilmesi kolay bir soru değildir, hatta öyle birinin var olduğunu bile kanıtlamak zordur. Ancak bu bilmece çözülmek  üzeredir çünkü Jack Reacher (TOM CRUISE) yoldadır. Eski asker ve bir zamanların askeri polisi olan esrarengiz Reacher, arkadaşlık kurmaktan kaçınmayı tercih eden biridir ama bu keskin nişancıyı tanımaktadır. Cinayetlerle ilgili bir haber bülteni, onu gölgelerden dışarı çıkmak ve tutuklu hakkında bildiklerini paylaşmak zorunda bırakır. Korkunç geçmişine dayanarak Reacher, onların doğru adamı yakaladıklarına inanır.

Reacher oraya ulaştığında, transferi sırasında çok kötü bir şekilde dövülen cinayet zanlısı komadadır. Zanlının savunma avukatının (ROSAMUND PIKE) ise Reacher’a sormak istediği bir sürü soru vardır: Müvekkilinin Reacher’la nasıl bir geçmişi vardır ve müvekkili kendisinin suçlu olduğuna inanan bir adamdan neden yardım istemektedir? Endişe duymasına rağmen avukat, müvekkilinin isteğine saygı gösterir ve araştırma yapması için Reacher’ı tutar. Polis ilk etapta, çok etkin bir şekilde çalışmış, suç mahallini ayrıntılı bir şekilde incelemiş ve mükemmel bir dedektiflik çalışması sonucunda katili yakalamış gibi görünmektedir. Ama Reacher’ın bu mükemmellikle ilgili bir sorunu vardır. Hazır cevap, kendi kendine yeten ve son derece dikkatli olan Reacher, diğerlerinin gözden kaçırdığı küçük ama belirgin hataları fark eder. Araştırmada daha derinlere indikçe, dava kanıtlaması zor bir hal alır.

Böylelikle gerçeği bulmak adına sıra dışı bir takip başlar, burada hiçbir şey göründüğü gibi değildir, arkadaşların ve ailenin aslında düşman olma ihtimali vardır. Zorlu ve akıllı, keskin bir zekaya sahip Reacher için hiçbir detay çok küçük değildir. O, kendi kurallarına göre oynayan bir tek tabanca olsa da, sonuçta keskin bir adalet anlayışıyla hareket etmektedir. Reacher kendisini beklenmedik ve akıllı bir düşmanla karşı karşıya bulur. Bu düşman inanılmaz derecede şiddet yanlısı, saklayacak bir sırrı olan, belki de öldürmeye değer biridir. Reacher, masum olanı korumak ve suçlu olanı ortaya çıkarmak adına, yeni düşmanına karşı bir adım öne olmak ve zekasıyla onu alt etmek için her beceriyi ve stratejiyi kullanmak zorunda kalacaktır.

En çok ilgi uyandıran kahramanlardan biri olan eski askeri polis Jack Reacher (Tom Cruise), The New York Times’ın çok satanlar listesinde yer alan yazar Lee Child’ın romanından beyaz perdeye geliyor. Akademi Ödüllü film yapımcısı CHRISTOPHER McQUARRIE’nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği “Jack Reacher”ın başrollerini TOM CRUISE, ROSAMUND PIKE, ROBERT DUVALL, RICHARD JENKINS ve WERNER HERZOG paylaşıyor. Filmin yapımcıları Tom Cruise, Don Granger, Paula Wagner ve Gary Levinsohn. Uygulayıcı yapımcılar Jake Myers, Ken Kamins, Kevin Messick, David Ellison, Dana Goldberg ve Paul Schwake. Müzik Joe Kraemer. Kostüm tasarımcısı Susan Matheson. Kurgucu Kevin Stitt, A.C.E. Yapım tasarımcısı James Bissell.  Görüntü yönetmeni Caleb Deschanel, A.S.C. “Jack Reacher”, Lee Child’ın One Shot kitabından uyarlandı.
Uygulayıcı Yapımcılar: Jake Myers, Ken Kamins, Kevin Messick, David Ellison, Dana Goldberg, Paul Schwake
Yapımcılar: Tom Cruise, Don Granger, Paula Wagner, Gary Levinsohn
Yazan ve yöneten: Christopher McQuarrie
Oyuncu Kadrosu: Tom Cruise, Rosamund Pike, Richard Jenkins, Werner Herzog, David Oyelowo and Robert Duvall

Gösterim Tarihi: 21 Aralık, 2012

Bir yanıt yazın