Kanlı Hesaplaşma – Shinjuku Incident

SHINJUKU INCIDENT – KANLI HESAPLAŞMA
Tokyo’daki göçmen toplulukları belirsiz yaşamlar yaşamaktadırlar. Japonlar onları ne kabullenmekte ne de hoş karşılamaktadır. Popüler topluluklar onlara uzak durmakta, Yakuzalar onların peşini bırakmamaktadır ve göçmen toplulukları günlerini bulunup ülkelerine iade edilme korkusu altında geçirmektedirler.

Kuzey Çin’deki Heilongjian’dan dürüst, çalışkan traktör tamircisi Steelhead için burası yabancı bir dünyadır. Steelhead, kendisinden daha önce Tokyo’ya giden sevgilisiyle irtibatı kaybettikten sonra, Tokyo’ya tehlikeli bir yolculuk yapmaya karar verir.

Xiu Xiu’yu bulmak için Tokyo’nun hassas bir noktasında yeterince uzun yaşamaya çalışan Steelhead, göçmenlerin sadece Japon yeraltı dünyasının değil aynı zamanda Çinli gangsterlerin yaptığı baskı korkusu olmadan yaşamak istiyorlarsa, birleşerek ayakta kalmak zorunda olduklarının farkına varır.

Steelhead, adam gibi yaşama arayışında kendini Yakuza’sıyla karşı karşıya gelip dövüşürken bulur. Kaderin garip bir cilvesi olarak Steelhead aynı zamanda, Xiu Xiu’nun Japon kimliği edindiğini ve Yakuza şefi olmak üzere olan hırslı Eguchi’yle evlendiğini de öğrenir.

Steelhead, arkadaşları için bir dayanak noktası oluşturarak onların saygısını kazanır ve Eguchi’yle zor bir ittifak kurar. Steelhead, Eguchi’nin bir rakibini bertaraf etmesine yardımcı olunca, Eguchi gece işletmelerinin kontrolünü ona verir. Ama bir gangsterin hayatını yaşamaya ilgi duymayan Steelhead yeni bir aşk bulur ve Tokyo dışında traktör tamiri işine başlamayı göze alır. Ancak, Yakuza’nın uyuşturucu işini yönetmek için eski hemşehrilerinin Eguchi tarafından kullanıldığı söylentileri Steelhead’e ulaşınca, huzuru kısa sürer.

Steelhead olayların yön değiştirmesinden kendini sorumlu ve kendini Eguchi’yi devirmek için zorunlu hisseder. Steelhead’in, Eguichi’nin peşine düştüğü takdirde, bir zamanlar sevdiği kadının yeni kurduğu hayatı yıkacağını da ayrıca hesaba katması gerekmektedir. Her halükarda, basit bir Çinli göçmen tek başına Yakuza’yla boy ölçüşebilir mi?

YAPIM HAKKINDA

Shinjuku Incident, Hong Kong’un en büyük gişe hasılatının ilgi çeken 2 kişisini, uluslararası aksiyon yıldızı Jackie Chan ve büyük beğeni kazanan yönetmen Derek Yee’yi ilk defa bir araya getiriyor. 30 yılı aşkın süredir film yapmasına rağmen Jackie, seyircilerine daha önce hiç görmedikleri bir yönünü beyazperdede gösterecek. 25 milyon Amerikan Dolarını aşan bir maliyetle yapılan film, Hong Kong, Çin ve Japonya’nın zirvedeki sanatçılarını bir araya getiriyor ve seyirciyi Japonya’nın ve Çin’deki Suzhou ve Cgangchun’un egzotik yerlerine götürüyor.

YÖNETMENİN GÖRÜŞÜ

Shinjuku Incident bir fikrin filizlenmesinden filmin tamamlanmasına kadar muhtemelen en çok zamanımı alan film. Ama bu film bunun da ötesinde bir şey çünkü araştırmalar o kadar etkileyiciydi ki ve hikaye de sürekli gelişiyordu.

Japonya’daki Çinli göçmenlerin hikayesine ilk defa 1997 ya da 1998 yılında bölgesel bir haber dergisini okuduğumda rastladım. Çin diasporasının göç ettikleri yerde kendi küçük toplululuklarını oluşturmaları fikri yeni bir şey değildi ama diğer topluluklardan daha farklıydı. Japonya kökleri bir araya getirmek için her zaman  zorlu bir yerdi çünkü göçmenleri kesinlikle kabul etmiyorlardı.

Japonya’da türeyen bu topluluklar çok az biliniyorlardı çünkü kaçaktılar ve çoğunlukla yer altında kalıyorlardı ve ben de bu topluluklar içerisindeki Çinli yaşam bakış açısını göstermek istedim. Elbette ki bu gerçek bir öykü değil, araştırmalarım sonucunda ortaya çıkan bir uyarlama.

Senaryo için araştırma yaparken beni etkileyen şeylerden biri de yıllar boyunca küçük insan doğasının nasıl değiştiği ya da gerçekten nasıl değişeceğiydi. İnsanlar sürekli paranın olduğu ya da ekonominin canlandığı yerlere göç ediyorlardı. Burada sadece Çinlilerden bahsetmiyoruz, Avrupalılar da öyle. Bu göçmenler yerleşip de baskı görmeye başladıklarında bu topluluklar birleşip, örgütler geliştirerek ayakta kalıyorlar.

Bence seyirciler Shinjuku Incident’ten çok değişik şeyler çıkaracaklar. Kendi tüm kişisel deneyimlerimiz filmin gözler önüne serdiği hikayede bir ya da iki yankılanan duygu bulacak.

Filmden kazandığım en kuvvetli gerçeklik 3 bin yıl içinde ne kadar teknolojik ilerleme kaydedersek kaydedelim davranışlarımız doğal olarak aynı kalmış.

Derek Mee, Mayıs 2008

YÖNETMEN HAKKINDA

Ödüllü oyuncu, yönetmen, senaryo yazarı ve görüntü yönetmeni olarak Derek Yee, Hong Kong’un çok yönlü film yeteneklerinden biridir. Yee, kariyerine ünlü Shaw Brothers’la oyuncu olarak başladı ve 9 senede 40’tan fazla filmde göründü. Film yönetmenliğine ödüllü The Lunatics’le başladı ve bunu aralarında çok popüler olan C’est La Vie Mon Cheri (1993), Full Throttle (1995), Viva Erotica (1996), Lost In Time (2003), One Nite In Mongkok (2004) ve çok yakın zamanda yapılan Protégé (2007) de dahil olmak üzere diğer beğenilen yapımlar takip etti.

En kuvvetli yönü, alameti farikası olan, günlük yaşamlarımızda rol alan tükenen karmaşık ilişkiler dramalarda yatsa da Yee, değişik türlerin üstesinden gelerek Hong Kong’un en yüksek gişe hasılatı getiren yönetmenlerinden biri olarak kendini kanıtladı.

KARAKTERLER HAKKINDA

Jackie Chan / Steelhead

Çin’in Heilongjiang şehrinden traktör tamircisi Steelhead, kız arkadaşı Xiu Xiu’yla irtibatını kaybettikten sonra kaçak olarak gizlice Japonya’ya giriş yapar. Arkadaşı Jie’nin kılavuzluğunda kaçak göçmen olarak bir yaşam kurar ve çok geçmeden Xiu Xiu’nun Yakuza şefi Eguchi’yle evlendiğini keşfeder. Yasal durum kazanıp yeni bir hayata başlamak için sonradan gelenin gücünü kullanmak amacıyla Steelhead daha sonra kendisini Eguchi’yle çalışırken bulur. Ama Jie’nin ihaneti olayları bir dönüm noktasına getirir.

Naoto Takenaka / Kitano

Kitano’nun hayatı yasadışı göçmen grubunun peşine düştüğünde Steelhead tarafından kurtarılır. Kitano’nun soruşturmaları sırasında ikilinin yolları birkaç defa kesişir ve aralarında isteksiz bir saygı gelişir. Kitano Steelhead’in yardımıyla Yakuza’nın karıştığı büyük bir uyuşturucu davasını sona erdirir.

Daniel Wu / Jie

Steelhead’in aynı köyden gelen utangaç Jie, Japonya’da kaçak olarak bir yaşam kurmuştur. Jie yerel bir langırt salonunda bir arkadaşına dolandırıcılık işinde yardım ederken kötü bir şekilde dövülerek yüzü gözü dağıtılır. Travmayı atlatamayan Jie’nin kişiliği dramatik bir değişiklik geçirir ve çok geçmeden Jie Yakuza için uyuşturucu satıcılığına başlar. Zehire olan bağımlılığı çöküşüne sebep olur.

Xu Jinglei / Xiu Xiu (Yuko)

Steelhead’in Çin’den kız arkadaşı olan Xiu Xiu Japonya’ya öğrenim görmek için gider. Yakuza patronu Eguchi’yle tanışıp evlenen Xiu Xiu’nun ondan bir kızı olur. Steelhead’i yeniden gördüğünde, hayatta kalmaları konusunda endişeye düşer.

Masaya Kato / Eguchi

Eguchi, Yakuza’nın ihtilaf çıkaran grubu “Sanwa Kai”nin yönetiminde ikinci kişi olan hırslı bir Orta Asya’lı gençtir. Çete reisliği için iç mücadeledeki bir karışıklığın içine girmiştir ve amacına erişmesine yardımcı olması için Steelhead’den yararlanır. Çete reisi Muranishi Hisaishi suikaste kurban gidince, Eguichi yönetimi ele alır. Hem Eguchi hem de Steelhead aynı kadını, Xiu Xiu’yu (Yuko) sevmektedirler. Tıpkı Steelhead gibi, Eguichi de yakın bir arkadaşının ihanetine uğrar.

Fan Bingbing / Lily

Yerel bir gece kulübündeki bir mama olan Lily’nin Steelhead’le yolu, bir soygun esnasında Steelhead kendisini ve bir müşterisini kurtardığında kesişir. İkili önce arkadaş ve daha sonra da sevgili olurlar.

Yapım Ekibi Hakkında

Kita Nobuyasu / Görüntü Yönetmeni

Taguchi Hiromasa’nın Mind Game ve Morita Yoshimitsu’nun ödüllü filmi The Black House’daki orijinal nefes kesen çalışmalarıyla iyi tanınan Kita Nobuyasu, Sengen Seizo, Kayano Naoki ve Shinoda Noboru gibi yazar-yönetmenlerin asistanlığını yaparak riskli atılımını film yapmaya dönüştürdü. Vizörde yönetimi ele aldığı 1997 yılından beri Nobuyasu Japonya’nın önde gelen birçok film yapımcılarıyla çalıştı.

Peter Kam / Özgün Müzik

Film müziğinin harika çocuğu Peter Kam Edmond Pang’in Isabella filmindeki çağırışımlar yapan bestesiyle 56. Berlin Film Festivalinde “En İyi Müzik” dalında Gümüş Ayı kazanan ilk Hong Kong’lu besteci olduğunda, yeni bir kariyer zirvesine ulaştı. Ancak bestecinin filmlerle olan aşk macerası, yönetmen Peter Chan’in kendisinden The Age of Miracles için müzik bestelemesini istediğinde yani 1980’lerde başladı. O zamandan beri, Kam 30 yıl içinde ilk Çin müzikali olan Perhaps Love da dahil olmak üzere besteler yaptı ve pop şarkılarıyla orijinal film müzikleri için ödüller kazandı.

Chin Ka-lok / Aksiyon Koreografı

Full Throttle, All’s Well Ends Well ’97 ve Full Alert gibi Hong Kong’un en çok gişe hasılatı yapan filmlerinde çalışan Chin Ka-lok, Hong Kong’un önde gelen dublörlerinden ve dövüş sanatı koreograflarından biridir. Bir zamanlar oyunculuk yapan Ka-lok eğitimini Madame Fan Fa Lok’un opera kumpanyasında aldı ve kariyerine Sammo Hung’ın dublör ekibinde başladı.

Resimler:

Bir yanıt yazın