Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı – Captain America: Civil War

KAPTAN AMERİKA: KAHRAMANLARIN SAVAŞI

Marvel stüdyolarının çok beklenen ve Kaptan Amerika serisinin üçüncü filmi olan “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” filmi aynı zamanda Marvel sinema evreninin üçüncü evresinin ilk filmi.

Marvel’in “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” filminde Steve Rogers insanlığı korumaya devam etmek üzere yeni kurulan Yenilmezler takımının başına geçiyor. Ama Yenilmezler’in dahil olduğu bir kaza sonucu ortaya çıkan ikincil hasarlar yüzünden bir hükümet kolunun takımı denetlediği ve yönlendirdiği yeni bir yükümlülük sistemi kurulmasına dair politik baskı artıyor. Bu mevcut durum Yenilmezler’i parçalıyor ve ortaya iki grup çıkıyor- birinin başında Yenilmezler’in özgür kalmalarına ve insanlığı hükümet müdahalesi olmadan korumaları gerektiğine inanan Steve Rogers geçerken diğer grubun başında şaşırtıcı kararıyla hükümet denetimini ve yükümlülükleri destekleyen Tony Stark bulunuyor.

İlk defa 1941’de yayınlanan sevilen Marvel çizgi roman serisinden uyarlanan Marvel’in “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” filminde simgeleşmiş kahraman karakter Steve Rogers/Kaptan Amerika rolünde Chris Evans (“Kaptan Amerika: Kış Askeri,” “Marvel’den Yenilmezler”); Tony Stark/Iron Man rolünde Robert Downey Jr. (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “Iron Man 3”); Natasha Romanoff/Black Widow rolünde Scarlett Johansson (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “Kaptan Amerika: Kış Askeri”); Bucky Barnes/Kış Askeri rolünde Sebastian Stan (“Kaptan Amerika: Kış Askeri,” “Siyah Kuğu”); Sam Wilson/Falcon rolünde Anthony Mackie (“Kaptan Amerika: Kış Askeri,” “Ölümcül Tuzak”); Albay James Rhodes/Savaş Makinesi rolünde Don Cheadle (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “House of Lies”); Clint Barton/Hawkeye rolünde Jeremy Renner (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “Görevimiz Tehlike 5”) ve Wanda Maximoff/ Scarlet Witch rolünde Elizabeth Olsen (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “Godzilla”) yer alıyor.

Filmde ayrıca başarılı yardımcı oyuncular arasında Vision rolünde Paul Bettany (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “Iron Man 3”); Scott Lang/Ant-Man rolünde Paul Rudd (“Ant-Man,” “Çılgın Haber Ekibi”);  T’Challa/Black Panther rolünde Chadwick Boseman (“42,” “Get on Up”); Sharon Carter rolünde Emily VanCamp (“Kaptan Amerika: Kış Askeri,” “Revenge”); Zemo rolünde Daniel Brühl (“Soysuzlar Çetesi,” “Son Ültimatom”); Brock Rumlow/Crossbones rolünde Frank Grillo (“Kaptan Amerika: Kış Askeri”); General Ross rolünde William Hurt (“Şiddetin Tarihçesi,” Marvel’den “The Incredible Hulk”) ve Everett Ross rolünde Martin Freeman (“Hobbit:Beklenmedik Yolculuk,” “Hobbit: Beş Ordunun Savaşı”) yer alıyor.

Marvel Stüdyoları’ndan “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” filminin yönetmenliğini Emmy® ödülü sahibi Anthony ve Joe Russo kardeşler üstlenirken senaryo yazarlığını da Christopher Markus ve Stephen McFeely yapıyor. Filmin yapımcısı Kevin Feige ve baş yapımcılar da Louis D’Esposito, Victoria Alonso, Patricia Whitcher, Nate Moore ve Stan Lee.

Ayrıca yönetmen Anthony ve Joe Russo’nun yaratıcı takımında görüntü yönetmeni Trent Opaloch (“Kaptan Amerika: Kış Askeri,” “Elysium: Yeni Cennet”); yapım tasarımcısı Owen Paterson (“Godzilla,” “Matrix”); editörler Jeffrey Ford, A.C.E. (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “Kaptan Amerika: Kış Askeri”) ve Matthew Schmidt (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “Iron Man 3”); üç defa Oscar®a aday gösterilen kostüm tasarımcısı Judianna Makovsky (“Kaptan Amerika: Kış Askeri,” “Harry Potter ve Felsefe Taşı”); görsel efekt denetmeni Jen Underdahl (“Kaptan Amerika: Kış Askeri,” “Yenilmezler”) ve altı defa Oscar®a aday gösterilen özel efekt denetmeni Dan Sudick (“Kaptan Amerika: Kış Askeri,” “Yenilmezler”) bulunuyor.

“Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” 6 Mayıs 2016’da vizyona giriyor.