Kar Beyaz

“KAR BEYAZ”

SİNOPSİS: Kendisi de Borçka doğumlu olan fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Selim Güneş’in ilk filmi “Kar Beyaz”; Artvin’in Şavşat ilçesinde, küçük bir dağ köyünde yaşayan on iki yaşındaki Hasan’ın (Hakan Korkmaz) bir gününü anlatıyor. En önemli Türk edebiyatçılarından Sabahattin Ali’nin “Ayran” adlı öyküsünden uyarlanan filmde, kardeşlerini doyurabilmek için çareyi kar kış demeden ayran satmakta bulan Hasan’ın bir gününü izliyoruz. Hasan, küçük bir dağ köyünde yaşayan on iki yaşında bir çocuktur. Babasının hapse girmesiyle ailesi yokluk içine düşer. Annesi kasabada bakıcılık yapmaya başlamıştır. Hasan kışın sabah erken vakit, ayran dolu güğümünü yüklenir ve yol kenarındaki çay ocağına gider.

Selim Güneş, bu ilk filminde küçük bir çocuğun yaşam mücadelesinden bir günlük kesitle ayrılıklar, hasretle bekleyişler, özlemler, pişmanlıklar ve her şeye rağmen insan yaşamında var olan umudu anlatıyor.

“KAR BEYAZ”
30. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ’NDE…

Selim Güneş’in, Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden Sabahattin Ali’nin “Ayran” adlı eserinden senaryolaştırdığı ve yönettiği “Kar Beyaz”; 30. İstanbul Film Festivali’nde “Ulusal Altın Lale Ödülü” bölümünde gösteriliyor! Daha önce katıldığı festivallerden ödüllerle dönen “Kar Beyaz”;13 Mayıs’ta vizyonda.

“Kar Beyaz”; 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Müziği Ödülü’nü, 15. Sofya Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, 22. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü (En İyi 2. Film), Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı. Ağustos Film’in ilk projesi “Kar Beyaz” ayrıca, 46. Chicago Film Festivali’nde de Dünya Sineması kategorisinde sinemaseverlerle buluştu.

Başrolünü, daha önce oyunculuk deneyimi olmayan Artvin-Borçka doğumlu Hakan Korkmaz’ın üstlendiği filmde aynı zamanda; Sinem İslamoğlu, Gürsan Piri Onurlu, Kaya Akkaya, Ziver Armağan Açıl, Ruhan Odabaş ve Sinan Koçal rol alıyor.

Küçük bir köyde yoksulluğunun ve yoksunluklarının çıkmazında, annesine olan sevgisiyle hayata bağlanmış Hasan’ın yaşadıklarını, etrafındaki insanların hayatla ve kendileriyle hesaplaşmalarını anlatan “Kar Beyaz”; önemsiz gibi görünen küçük bir davranışın bir başka insanın hayatında ne büyük sonuçlara vardığını da çarpıcı şekilde ortaya koyuyor.
“KAR BEYAZ”
KÜNYE

Hakan KORKMAZ: Hasan
Sinem İSLAMOĞLU: Anne
Gürsan Piri ONURLU: Halil (Baba)
Kaya AKKAYA         : Yolcu
Ziver Armağan AÇIL     : Recep
Ruhan ODABAŞ         : Kadir Dede
Sinan KOÇAL         : Sinan

YÖNETMEN: Selim GÜNEŞ
SENARYO: Selim GÜNEŞ
ESER: Sabahattin ALİ – “Ayran”
YAPIMCI: Nur GÜNEŞ
ORTAK YAPIMCILAR: Münire ARMSTRONG / YENİ NESİL FİLM
GRAAL S.A.
Nikos MOUSTAKAS
YÜRÜTÜCÜ YAPIMCILAR: Bora TAMUSTA
Emre GÜNEŞ
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : Serdar ÖZDEMİR
KURGU            : Ahmet Can ÇAKIRCA
Selim GÜNEŞ
MÜZİK            : Mircan
SES TASARIMCILARI: Mustafa DURMA
Cody BILES
Burak TOPALAKÇI
UYGULAYICI YAPIMCI: Serhan NASIRLI / MINUSGREEN
YARDIMCI YÖNETMEN: Özkan ÇELİK

www.karbeyazfilm.com

Bir yanıt yazın