Köfte Yağmuru 2 – Cloudy With A Chance Of Meatballs 2

Köfte Yağmuru 2
“Cloudy With A Chance of Meatballs 2”

Yapım Bilgileri
“Cloudy with a Chance of Meatballs 2/Köfte Yağmuru 2” Sony Pictures Animation’ın ağızları sulandıran komedisinin kaldığı yerden devam ediyor. Mucit Flint Lockwood en kötü şöhrete sahip icadını –suyu yiyeceğe dönüştürerek cheeseburger yağmuruna ve spaghetti kasırgasına neden olan bir makineyi– yok ettiğinde dünyayı kurtardığını sanmıştır. Ama çok geçmeden öğrenir ki icadı hayatta kalmıştır ve şimdi yiyecek-hayvanlar, yani “foodimallar!” yaratmaktadır. Flint ve arkadaşları yeniden dünyayı kurtarmak için aç timtakolar, şempandesler, turpiloglar, sivriekmekler ve diğer yiyecek-hayvanlarla savaşmak üzere tehlikeli ölçüde leziz bir maceraya koyulurlar!

Columbia Pictures bir Sony Pictures Animation filmi olan “Cloudy with a Chance of Meatballs 2/Köfte Yağmuru 2”yi sunar. Bill Hader, Anna Faris, James Caan, Will Forte, Andy Samberg, Benjamin Bratt, Neil Patrick Harris, Terry Crews ve Kristen Schaal’ın seslendirdiği filmi Cody Cameron ve Kris Pearn yönetti. Hikayesi Phil Lord ve Christopher Miller ile Erica Rivinoja’ya ait olan filmin senaryosunu ise Erica Rivinoja ile John Francis Daley ve Jonathan Goldstein kaleme aldılar. Judi Barrett’ın yazdığı, Ron Barrett’ın resimlendirdiği Cloudy with a Chance of Meatballs adlı kitaba dayanan filmde, yapımcılığı Pam Marsden ve Kirk Bodyfelt; yönetici yapımcılığı Phil Lord ve Christopher Miller üstlendiler. “Cloudy with a Chance of Meatballs 2/Köfte Yağmuru 2”nin müziği Mark Mothersbaugh tarafından bestelendi. Filmin görüntü ve animasyonları ise Sony Pictures Imageworks Inc. tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye’de Türkçe Seslendirilmiş olarak vizyona girecek filmin, seslendirme ekibinde yer alan isimlerse şöyle:

•    Alie Ekber Diribaş – Seslendirme Yönetmeni
•    Arda Aydın (Flint Lockwood)
•    Aysun Topar (Sam Sparks)
•    Bahtiyar Engin (Earl)
•    Beyti Engin (Brent)
•    Nüvit Candaner (Tim)
•    Erkan Taşdöğen (Chester V)
•    Gamze Gözalan (Barb)
•    Gürdal Tak (Cal)
•    İnanç Tak (Çocuk Walla)
•    Kayra Öktem (Genç Flint)
•    Oğuz Özoğul (Manny)
•    Murat Şenol (Maymun Steve)
•    Gökhan Özdemir (Flintly Mcallahan)

FİLM HAKKINDA
Sony Pictures Animation yapımı “Cloudy with a Chance of Meatballs 2/Köfte Yağmuru 2”de, Flint Lockwood ve dostları Swallow Falls adasında büyük bir yemek artığı bırakıldığını keşfederler. Aksiyon ilk filmin bitişinden 60 saniye sonra başlar: İlk filmde Flint Lockwood en büyük icadı olan Flint Lockwood Diatomic Super Mutating Dynamic Food Replicator ya da kısa adıyla FLDSMDFR’ı yok etmişti. O icat muazzam bir başarıydı çünkü suyu yiyeceğe çevirebiliyordu; ama aynı zamanda muazzam bir yıkım makinesiydi çünkü dünyayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan yiyecekli ölümcül meteoroloji olayları yaratıyordu. Flint onu havaya uçurdu –ya da en azından, havaya uçurduğunu sandı.

Filmi Kris Pearn’le birlikte yöneten Cody Cameron, “Cloudy dünyasını seviyorum” diyor. İlk üç Shrek filminin yanı sıra “Surf’s Up”, “Cloudy with a Chance of Meatballs” ve Sony Pictures Animation filmi “Open Season 2”nin hikaye tahtası sanatçısı, “Open Season 3 ve kısa film “The Chubbchubbs Save Xmas”ın da yönetmeni olan Cameron, “Çalıştığım tüm filmler içinde Cloudy benim favorim” dedikten sonra şöyle devam ediyor: “Geliştirdiğimiz bu yeni, çılgın dünyadaki karakterlere geri dönmek bu projeyi benim için gerçekten heyecanlı kıldı.”

İlk filmde hikaye ekibinin başını çekmiş olan Pearn ise, “Beyin fırtınası sürecine başladığımızda, işleyecek çok zengin öğeler bulduk –sadece yeni bir macera değil, karakterler anlamında da” diyor ve ekliyor: “Bu macerada, karakterlerin tümü kendilerini daha kapsamlı olarak ifade etme fırsatı buluyorlar. Örneğin, kasaba polisi Earl çok sevdiği yeri korumak istiyor. İlk filmin büyük çoğunluğunda çok sessiz olan Manny kendinin gitgide daha çok gizli yanını açığa çıkarıyor. Flint’i diğer herkesten daha iyi anlayan tek kişi olan Sam, adayı olduğu hâliyle görüyor –Flint’in yaratıcılığının bir ifadesi.”

Hem orijinal Cloudy filminin hem de bu yeni maceranın yapımcılarından olan Pam Marsden ise şunları söylüyor: “Cody ve Kris ilk filmde tutkuyla çalıştılar. Kris hikayenin başındaydı; Cody de hikaye ekibinin merkezindeydi. Devam filmini yapma zamanı geldiğinde, macerayı sürdürmek için yaratıcı yöntemler buldular.”

Flint yeni filmde FLDSMDFR’nin hâlâ aktif olduğunu ve adayı istila eden yiyecek-hayvan melezleri foodimalları ürettiğini öğrenir. Tüm arkadaşlarını da peşine takarak, yiyecek canavarları dünyaya saldırmalarından önce durdurmak için vakit geçirmeden Swallow Falls’a geri döner.

Yapımcı Kirk Bodyfelt, “İlk filmin sonunda, yiyecekler canlanmaya başlamıştı –yürüyen tavuklara, tehditkar jelibon ayıcıklara dönüşüyorlardı. Devam filminde bu fikri sonuna kadar kullandık” diyor.

Cameron da şunları söylüyor: “Hatta daha da ötesine geçtik. Kahramanlarımız adaya geri döndüklerinde, karşılarında kasabayı ele geçirmiş, her yeri kaplamış dev bir cangıl buluyorlar –ve yiyecekler de evrim geçirmiş. Artık jelibon ayıcıklar ve pizza dilimlerinden fazlası var. Yabani dev kekgeçler, Karpuzfiller, çilekler, turşular var. Burası bir yiyecek Serengeti’si (Afrika’da yaban hayatının korunduğu milli park) olmuş.” Yapımcı Kirk Bodyfelt ise, “Foodimallar fikrini benimsememizden sonra, Cody aklında bu düşünceyle şehre gitti; hatta bir manava gidip sebze meyve aldı ve bunlardan küçük yaratıklar yapmaya başladı. Burada, Sony Pictures Animation’da, filme büyük bir sevgi duyuluyor; hepimiz ilk filmin o kadar ateşli birer hayranıyız ki bir yandan aynı görüntü, his ve enerji düzeyini korumak bir yandan da bu yeni alanda karakterleri genişletmenin yaratıcı yollarını bulmaya çok hevesliydik. Orası aşina olduğumuz bir evren ama aynı zamanda tamamen yeni ve farklı” diye ekliyor.

Filmin foodimallar hakkında olacağına karar verildikten sonra, devam filminin ilk Cloudy’den sevilen tüm karakterleri yeniden bir araya getireceği kesinlik kazandı. Pearn bu konuda şunu söylüyor: “Flint’in adaya geri dönüşünün bir sır olması gerekiyordu, ama Flint’in sır tutamadığını biliyoruz. Sam’e hemen dökülüveriyor ve Sam de, ‘Bunu yalnız başına yapamazsın’ diyor. Bunun üzerine, apar topar yeniden bir araya geliyorlar.”

Cameron ve Pearn “Cloudy with a Chance of Meatballs 2/Köfte Yağmuru 2”yi yönetmeleri için (ilk filmin yönetmenleri de olan yazarlar) Phil Lord ve Christopher Miller tarafından özel olarak seçildiler. “Filmde dört buçuk yıl çalıştım –bunun son üç buçuk yılı Phil ve Chris’leydi” diyen Pearn, şöyle devam ediyor: “Hikaye departmanında, genellikle küçük bir ekibiniz olur ve yönetmenlerle çok zaman geçirirsiniz. Birbirimizi çok iyi tanıdık ve aramızda büyük güven oluştu. Cody ve ben filmin sonuna kadar projede kaldık ki bu sıradışı bir durumdu çünkü genelde film toparlandıktan sonra hikaye sanatçılarının başka projelere gitmesine izin verilir. Phil ve Chris devam filmini yönetmemeye karar verince, kumandayı bize vermeleri doğal bir seçimdi –bunun yanı sıra, devam filmine giriştiğimizde, ilk filmi özel yapan eşsiz mizahı ve tuhaflığı korunmanın bizim açımızdan ne kadar önemli olduğunu da gördüler sanırım.” Lord ve Miller yönetici yapımcı olarak projede aktif rol oynamaya devam ettiler.

Cameron ve Pearn devam filminin görüntüsü için hem ilk filmde yapılan işten hem de çoğu kez o işi yapan kişilerden yardım aldılar. “İlk filmin yapım tasarımcısı Justin K. Thompson geri döndü. Pete Nash animasyon amiri olarak yeniden görev aldı ve karakterlerin nasıl hareket ettiğine dair engin bilgilerini sundu. Başrol oyuncularının çoğu geri döndü –çok işbirlikçi bir süreçti. İlk filmde, ‘Pek çok kişinin imzasını taşıyan bir film’ yazıyordu; biz de aynısını yapıyoruz, sadece, bu kez ‘Pek çok kişinin imzasını taşıyan bir başka film’ yazacak. Bu film gerçek bir ekip çalışması ve işbirliği ürünü” diyor Cameron.

Pearn de şunları söylüyor: “Phil ve Chris, çalıştığım yönetmenler arasında filme yazarlar odası gibi davranan ilk yönetmenlerdi. Projeye katkı sağlayacak bir fikri olan herkes  –hatta asistanlar ve yapım asistanları bile– bunu dile getirebiliyordu. Ne de olsa, iyi bir fikir her yerden gelebilir. Bunun çok yararını gördüğümüz için devam filminde de aynı şekilde çalıştık. Ekibinize güvenebilmenizin ve işlerin uyum içinde yürütülmesinin çok yardımı oluyor.”

Lord ve Miller ise şunu ekliyor: “Kris ve Cody ilk filmde harika birer çalışma arkadaşıydılar. Bu eğlenceli ve benzersiz karakterlere yeniden hayat verirken onlarla işbirliği yapmak çok hoşumuza gitti. Ortaya çok güzel, stilize ve komik bir film çıktı. Cloudy serisinin böylesine müthiş insanların elinde devam etmesinden büyük mutluluk duyuyoruz.”

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”72157638487288574″]

Bir yanıt yazın