Kral İçin Hologram – A Hologram for the King

KRAL İÇİN HOLOGRAM

2010 ekonomik krizinden sonra, depresif, yeni boşanmış ve işini kaybetmiş Amerikalı ALAN CLAY (Tom Hanks) hayatının anlaşması olacağını düşündüğü bir iş için Suudi Arabistan’a yollanır. Amacı Suudi kralına hologram telekonferans sistemi satabilmektir. Yerel gelenekler ve şaşırtıcı bürokrasi işleyişine alışmaya çalışırken tanıştığı esprili taksi şoförü ve güzel  Arap doktor ile hayatını yoluna koyar.

Tom Hanks Dave Eggers’ın ödüllü romanı “Kral İçin Hologram” için 2012’de twitter’da bir yorum yazdı:
“Kral İçin Hologram’ı okuyup bitirdikten sonra aklımda sadece bir soru kaldı, o da Dave Eggers’ın benimle kitaptan uyarlama bir film yapmak isteyip istemediği?”

Alman film yapımcısı Tom Tykwer 2012 yapımı Cloud Atlas filminde Tom Hanks ile çalışmıştı ve Kral İçin Hologram projesi için şu şekilde konuştu:

“Beni çok heyecanlandırdı. Son zamanlarda okuduğum en modern ve sıcak roman. Bu hikaye kesinlikle film yapılmalıydı.Tom Hanks yeni şeyler denemeye çok açık. Çok zeki bir çocuk gibi oyuncaklarımız nelerdir ve onlarla neler yapabiliriz düşüncesinde. Bu çok motive edici. Bir fikri kendi yorumlayıp harikalar yaratıyor.”

Yönetmen: Tom Tykwer
Oyuncu: Tom Hanks, Ben Whishaw, Sarita Choudhury
Tür: Dram
Süre: 97 dakika

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=2Ug8A4HygVU[/embedyt]