Laz Vampir Tirakula

Laz Vampir Tirakula

Sinopsis: Laz Vampir, Drakula’nın (Seymen Aydın) Laz Taksi şoförü Dursun’u (Levent Sülün) kurban olarak seçip onu vampire dönüştürmeye çalışırken onun bedeninde Laza dönüşmesinin komedisini yaparken klişe bir vampir anlayışından sıyrılıp daha yerli ve orijinal bir vampir karakteri sinema dünyasının huzurlarına sunuyor.

Fatih Sultan Mehmet’in kan kardeşi Vlad Tepeş Dracul, müslüman Türkleri kazığa geçirip uyguladığı vahşetle Kazıklı Voyvoda olarak nam salar. Halk ona Dracula lâkabını takar. Dracul eski Romencede şeytan ve şeytanın oğlu manasına gelir ama o şeytandan daha zalim
ve daha acımasızdır. Fatih Sultan Mehmet, kan kardeşi Dracula’nın kellesini kesmeleri için Yeniçerilerden oluşan özel eğitimli bir vampir avcısı timini Transilvanya’ya gönderir. Yeniçeri timi Dracula’yla amansız bir çatışmaya girer. Kahraman vampir avcısı yeniçeri Koçoğlu çatışma esnasında Dracula’nın dişlerinin hedefi olur. Dracula Koçoğlu’nu da vampire çevirmiştir. Dracula yaşarsa Koçoğlu da yaşayacak, Dracula ölürse ölecektir. Buna rağmen padişahına bağlılık yemini etmiş yiğit yeniçeri Koçoğlu, Dracula’nın kellesini gövdesinden ayırır ama Dracula’nın ölümüyle kendiside ölür. Dracula’nın gövdesi Transilvanya’da bırakılır, kellesi ise ibret-i alem olsun diye halk arasında gezdirilir ve İstanbul’da kimsenin bilmediği bir yere gömülür.

Dracula’nın karısı Elizabeth (Wilma Elles) kocasının başını bulmak için yıllarca farklı kimliklere bürünüp İstanbul’da yaşar. Günümüze gelindiğinde Elizabeth kocası Dracula’nın İstanbul’da gömülü başını bulur. Dracula’nın Transilvanya’daki gövdesi 2 vampir (Meral Kaplan, Serkan Genç) tarafından İstanbul’a getirilir. Gövde, kelle ile birleştirilir ve Dracula 536 yıl sonra İstanbul’da hayata döner. Dünyaya hakim olmak ve vampir krallığını kurmak için ulaşması gereker sır Fatih Sultan Mehmet’in hançerinde gizlidir. Dracula’nın amacı Fatih Sultan Mehmet’in hançerini ele geçirmektir ama vampire dönüştürdüğü Yeniçeri Koçoğlu da (Alp Korkmaz) aynı anda hayata dönmüştür. Peşindeki güçlü cellâdından korkan Dracula hançere ulaşana kadar geçici olarak bir bedene girme kararı alır. Taksi şoförü Laz Dursun’un (Levent Sülün) bedenine girer. Bu seçim hayatında yaptığı en yanlış seçim olmuştur. Dursun’un bedenine sahip olur ama ruhuna sahip olamaz. Bir türlü bedenin kontrolünü ele geçiremez. Şivesi bile değişmiştir. Dursun’u vampire dönüştürmek isterken Dursun’un bedeninde kendisi Lazlaşır. Kendi adını bile doğru söyleyemez. Kendine Tirakula demektedir. Dursun’un bedenindeyken başına gelmedik olaylar kalmaz.

Gösterim Tarihi: 14 Aralık 2012
Dağıtım: UIP Filmcilik
Yapım: Macahel Production
Yönetmen: Metin Koç, Ulaş Zeybek
Yapımcı: Emine Gülbin, Ercan Söylemez
Proje, Senaryo: Metin Koç
Görüntü Yönetmeni: Ulaş Zeybek
Uygulayıcı Yapımcı: Neslihan Yıldız
Kurgu: Aytekin Birkon
Müzik: Özgür Akgül
Ses: Orçin İnceoğlu
Sanat Yönetmeni: Duygu Kabaçam
Görsel Efekt: U. Ulvi Yetişkin, Ahmet Akyürek
Jenerik İllüstrasyon: Tayyar Özkan
Reklam ve Halkla İlişkiler: Ş. Mine Altın, Burcu Tamtürk Duran, Nihal Gülbin
Oyuncular:
Levent Sülün (Dursun)
Wilma Elles (Elisabet)
Alp Korkmaz (Yeniçeri Koçoğlu)
Ebru Kaymakçı (Emine)
Meral Kaplan (Myra)
Tuğba Melis Türk (Mine)
Veysel Diker (Ferdinand)
Serkan Genç (Ramar)
Alay Cihan (Dursun’un Babası İdris)
Seymen Aydın (Vlad Tepeş Dracula)
Alparslan Özmol
Süleyman Yağcı (Antikacı)

Web Sitesi: http://www.lazvampir.com
Facebook: http://www.facebook.com/LazVampirTirakula
Twitter: https://twitter.com/Laz_Vampir

Bir yanıt yazın