Uçuş – Flight

FLIGT – UÇUŞ
YAPIM NOTLARI

Paramount Pictures’ın dram-gerilim türündeki “Uçuş (Flight)” filminde, Denzel Washington, uçuş sırasında meydana gelen bir felaket sonrasında mecburi iniş yaparak uçaktaki hemen hemen herkesi kurtaran, deneyimli pilot Kaptan Whip Whitaker’ı canlandırıyor. Whip, olayın ardından kahraman ilan ediliyor ama zamanla o uçakta aslında neler olduğuna dair cevaptan ziyade daha çok soru gün yüzüne çıkıyor.
Paramount Pictures sunar: “Uçuş”. Filmin yönetmeni Robert Zemeckis. Yapımcılar Parkes/MacDonald Production’dan Walter F. Parkes ve Laurie MacDonald ile ImageMovers’tan Robert Zemeckis, Steve Starkey ve Jack Rapke. Sorumlu yapımcı Cherylanne Martin. Özgün senaryo John Hatins. Görüntü yönetmeni Don Burgess, ASC. Yapım tasarımcısı Nelson Coates. Görsel Efekt Süpervizörü Kevin Baillie. Kurgu, Jeremiah O’Discroll.
Oyuncular; Denzel Washington, Don Cheadle, Kelly Reilly, John Goodman, Bruce Greenwood, Melissa Leo, Brian Geraghty, Tamara Tunie, Nadine Velazquez ve James Badge Dale.
“Uçuş” filmiyle Oscar® ödüllü Denzel Washington ve yönetmen Robert Zemeckis ilk kez bir araya geliyor.
“Uçuş” bir Paramount Pictures filmidir.

Sinopsis
Sonbahar ortalarında bir sabah, SouthJet 227 Orlando, Florida’dan sıradan bir yolculuk için yola çıkar. Yolcu uçağının kaptan pilotu, Whip Whitaker’dır. Yanında da hoş görünümlü yardımcı pilotu ve ikinci kaptanı, her yönüyle Whip’in zıddı olan Ken Evans vardır. Uçak, şiddetli bir fırtınadan geçmeye çalışırken beklenenden daha şiddetli bir türbülansa girer. İşler de tam o noktada ters gitmeye başlar. Pilot, açıklanamayan mekanik arızalarla karşı karşıya kalır. Uçak, sallanıp sarsılmaya başlar. Bu arızalar arttıkça uçak, aşağı doğru spiral bir şekilde düşmeye başlar ve pilot, uçağın hâkimiyetini kaybetmek üzereyken Whip, uçağın tekrar irtifa kazanması için uçağa ekseni etrafında tam bir devir yaptırmaya karar verir. Yani uçağı düzeltip yere indirmek için, 50 tonluk uçağı motorsuz olarak uçuracaktır. Havaalanına varamayacak olan pilot, yerden birkaç yüz metre yükseklikte uçurduğu uçağı, iniş yapabileceğini düşündüğü bir kilisenin yanındaki araziye doğru sürer. Saatte 225 kilometre hızla giderken, uçağı ters çevirir ve indirir. Darbe çok şiddetli olsa da Whip, inanılmaz bir şekilde 102 yolcudan 6’sı hariç herkesi sağ salim indirmeyi başarır.
Bu mucizevi inişten sonra medya, Whip’i kahraman ilan eder. Ama havada kalan bazı sorular vardır. Üstleri, kazanın sebebi konusunda emin değildir, özellikle de NTSB (Ulusal Taşımacılık Emniyet Kurumu). Fakat Whip, kendisi kokpitte olmasaydı uçağın çakılacağından ve tüm yolcuların ölmüş olacağından emindir. Buna rağmen soruşturma devam eder.
İnceleme devam ederken Whip de kendi sorunlarıyla uğraşır. Yaptıkları sayesinde yolcuları kurtardığından emin olan Whip, sorunlarının çok da sıra dışı olmadığını ve kazaya etki etmediklerini düşünmektedir. Etrafını eski ve yeni destekçiler sarar. Davasını, dostu ve sendika temsilcisi Charlie Anderson ile birlikte becerikli ve samimi avukat Hugh Lang üstlenir. Whip’in tuhaf arkadaşı Harling Mays de kendisine destek olur. Bu sırada Whip, kafa dengi bir arkadaş da bulur: Nicole. Talihsiz fotoğrafçı ve eski bir madde bağımlısı olan Nicole, Whip’in tam da ihtiyacı olan şeydir.
“Uçuş”, bir adamın inanılmaz ve kahramanca başarısının ve kendini savunma süreci esnasında cesareti keşfedişinin anlatıldığı yürekleri parçalayan bir hikaye…

Sorumlu Yapımcı: Cherylanne Martin
Yapımcılar: Walter F. Parkes, Laurie MacDonald, Steve Starkey, Robert Zemeckis, Jack Rapke
Senaryo: John Gatins
Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncu Kadrosu: Denzel Washington, Don Cheadle, Kelly Reilly, John Goodman, Bruce Greenwood ve Melissa Leo
Gösterim Tarihi: 7 Aralık 2012

Bir yanıt yazın