Leonardo DiCaprio

Leonardo Wilhelm DiCaprio, 11.11.1974 yılında Hollywood, Kaliforniya’da dünyaya geldi. Growing Pains adlı Tv dizisiyle tanındı, Titanic filmiyle yıldızlığa adım attı. Babası George DiCaprio çizgi roman dağıtıcısı ve annesi Irmalin DiCaprio avukat sekreteridir. Ayrıca DiCaprio’nun üvey kardeşi Adam Farrar da aktördür.

Aldığı bazı ödüller:
2005: Golden Globe – En İyi Aktör (Drama), The Aviator
1997: Berlin Film Festivali Silver Bear – En iyi oyuncu, William Shakespeare’s Romeo + Juliet
1997: MTV Film Ödülleri – En iyi erkek oyuncu, Titanic
1993: National Board of Review – En iyi yardımcı oyuncu, What’s Eating Gilbert Grape
1993: Los Angeles Film Critics – New Generation Ödülü, This Boy’s Life ve What’s Eating Gilbert Grape

Eğitim:
– Corinne A. Seeds University Elementary School, Los Angeles, California
– Center for Enriched Studies, Los Angeles, California
– John Marshall High School, Los Angeles, California

Oyunculuk Kariyeri:

1989’da kariyerine Parenthood dizisinde Garry Buckman rolü ile başladı. Daha sonra Santa Barbara dizisnde Mason Capwell karakterinin genç halini canlandırdı. 1991-1992 yılları arasında Growing Pains dizisinde 22 bölüm Luke Brower olarak yer aldı. 1991 yılında Critters 3 isimli filmde Josh rolünde idi.

İki yıl sonra Robert De Niro ve Ellen Barkin ile birlikte This Boy’s Life (1993) isimli filmde yer aldı. Aynı yıl özürlü bir genci canlandırdığı What’s Eating Gilbert Grape filmi ile 19 yaş 90 günlük iken En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı‘na aday gösterildi. (2007 itibari ile halen bu ödüle en genç aday gösterilen 7. kişidir.)

1995 yılında The Basketball Diaries ve Total Eclipse filmlerinde yer almış, 1996 yılında Romeo + Juliet filminde Romeo’u canlandırmış ve Berlin Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncuya verilen Silver Berlin Bear ödülünü kazanmıştır. Aynı yıl Marvin’s Room filminde Meryl Streep ve Diane Keaton ile birlikte çalışmıştır.

1997 yılında Jack Dawson rolüyle Titanik filminde yer almıştır. Film tüm zamanların en çok izlenen filmi olmuş, 11 Akademi Ödülü kazanmıştır. DiCaprio bu filmi ile Altın Küre’ye aday gösterilmiştir.(En İyi Aktör – Drama)

1998 yılında The Man in the Iron Mask ve Celebrity, 2000 yılında The Beach ve 2001 yılında Don’s Plum filmlerinde yer almıştır. Daha sonra 2002 yılında Martin Scorsese‘nin yönettiği ve 10 dalda Oscar adayı olan Gangs of New York filminde ve yönetmeni Steven Spielberg olan Catch Me If You Can filmlerinde yer almıştır. Tom Hanks, Martin Sheen, Christopher Walken ve Amy Adams gibi oyuncularla birlikte rol aldığı Catch Me If You Can ile Altın Küre’ye tekrar aday gösterilmiştir.

2004 yılında bir başka Martin Scorsese filmi olan The Aviator filminde Howard Hughes‘u canlandırmış ve Altın Küre kazanmıştır. Oscar, BAFTA, Screen Actors Guild gibi ödüllere aday olmuştur.

2006 yılında tekrar Martin Scorsese ile çalışmış The Departed filminde William M. ‘Billy’ Costigan Jr. karakterini canlandırmıştır.Screen Actors Guild, Altın Küre ve BAFTA ödüllerine aday gösterilmiştir. Aynı yıl Blood Diamond filminde Danny Archer rolü ile Oscar ve Altın Küre adayı olmuştur.

2008 yılında gösterime girmesi beklenen Sam Mendes‘in yönettiği, Kate Winslet ve Kathy Bates ile birlikte rol alacağı Revolutionary Road filminde Frank Wheeler karakterini canlandıracaktır. Body of Lies ile Freedom Within the Heart filmlerinde yer alacağı açıklanmıştır. Ayrıca 2008 yapımı Martin Scorsese filmi olan The Rise of Theodore Roosevelt filminde Theodore Roosevelt‘i canlandıracağı ve 2009 yapımı Martin Scorsese filmi olan Shutter Island‘da da yer alacağı açıklanmıştır.
Filmografisi:

Yıl Yapım Rol Notlar
1991 Critters 3 Josh
1993 This Boy’s Life Toby
What’s Eating Gilbert Grape Arnie Grape İlk Akademi Ödülü adaylığı
1995 The Quick and The Dead Kid
The Basketball Diaries Jim Carroll
Total Eclipse Arthur Rimbaud
1996 Romeo + Juliet Romeo Montague
Marvin’s Room Hank
1997 Titanic Jack Dawson
1998 The Man in the Iron Mask Kral Louis XIV/Philippe
Celebrity Brandon Darrow
2000 The Beach Richard
2002 Catch Me If You Can Frank William Abagnale Jr.
Gangs of New York Amsterdam Vallon
2004 The Aviator Howard Hughes
2006 Blood Diamond Danny Archer
The Departed Billy Costigan
2007 The 11th Hour Anlatıcı
2008 Revolutionary Road Frank Wheeler
Body of Lies Roger Ferris
The Chancellor Manuscript Peter Chancellor
Freedom Within the Heart Brian Boru
The Rise of Theodore Roosevelt Theodore Roosevelt
2009 Shutter Island Edward “Teddy” Daniels

Bir yanıt yazın