Mission: Impossible Ghost Protocol

MISSION: IMPOSSIBLE GHOST PROTOCOL

Özet:İki Oscar ödüllü Brad Bird’ün yönetip Tom Cruise ve J.J. Abrams’ın yapımcılığını üstlendiği aksiyon dolu bir ajan macerası olan Mission: Impossible Ghost Protocol yeni yılın hemen öncesinde gösterime giriyor.
IMF, Kremlin’e terörist bombalı saldırı düzenlemekle suçlanınca Başkan, Hayalet Protokolü’nü devreye sokar. Ethan Hunt ve teşkilatı IMF artık tanınmıyordur. Herhangi bir kaynağı veya desteği kalmayan Hunt, teşkilatının adını temize çıkarmak ve başka bir saldırıyı önlemek için bir yol bulmak zorundadır. Hunt’ın bu göreve, şahsi amaçlarını tam bilmediği eski IMF arkadaşlarından oluşan bir takımla atılmaya mecbur olması işleri daha da karmaşık bir hâle sokar.
Tom Cruise, ajan Ethan Hunt olarak yine başroldeyken ona Jeremy Renner, Simon Pegg, Paula Patton, Michael Nyqvist, Vladimir Mashkov, Josh Holloway, Anil Kapoor ve Léa Seydoux’dan oluşan uluslararası bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor.

‘Mission: Impossible Ghost Protocol’, bir Paramount Pictures filmidir.

Kremlin’e yapılan terörist saldırıyla suçlanan IMF çalışan Ethan Hunt ve tüm büro, Başkan “Hayalet Protokolü”nü başlattığında açığa alınır. Hiçbir kaynağı ve desteği kalmayan Ethan’ın bürosunun adını temizleyecek ve yeni bir saldırıyı önleyecek bir yol bulması gerekmektedir. İşleri daha da karıştırmak üzere Ethan, bu göreve kişisel amaçlarını tam olarak bilmediği bir grup IMF firarisiyle birlikte başlamaya zorlanmaktadır.

Tom Cruise, başrolde Ethan Hunt karakteriyle geri dönüyor. Kendisine Jeremy Renner, Simon Pegg, Paula Patton, Michael Nyqvist, Vladimir Mashkov, Josh Holloway, Anil Kapoor ve Léa Seydoux’dan oluşan uluslararası bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor.Paramount Pictures ve Skydance Productions, bir Tom Cruise / Bad Robot yapımı olan MISSION: IMPOSSIBLE GHOST PROTOCOL’u sunar. Filmin yönetmeni Brad Bird, sorumlu  yapımcılar Jeffrey Chernov, David Ellison, Paul Schwake ve Dana Goldberg’dir. Filmin yapımcıları Tom Cruise, J.J. Abrams ve Bryan Burk’tur. Bruce Geller’ın yapımcılığını gerçekleştirdiği TV dizisine dayanmaktadır. Senaryo Josh Appelbaum & André Nemec tarafında yazılmıştır. Muhteşem ekipte görüntü yönetmeni Robert Elswit, yapım tasarımcı Jim Bissell, editör Paul Hirsch ve görsel efektler süpervizörü John Knoll bulunmaktadır. Kostüm tasarımcı Michael Kaplan’dır. Ses Gary Rydstrom tarafından tasarlanmıştır ve müzikler Michael Giacchino’ya aittir.

GHOST PROTOCOL EKİBİ
ETHAN HUNT (Tom Cruise) bir ajan olarak yalnız kurttan gerçek bir takım liderine dönüşmelidir. “Ethan, önceki 3 filminde gerçekten kendine inandı. Ama bu filmde başkalarına inanması gerekiyor. Bu onun için çok zor çünkü ekip üyeleri ve organizasyonu tarafından çok kez ihanete uğradı. Şimdi çok az tanıdığı bu 3 kişiye
güvenmekten başka bir seçeneği yok.”
Appelbaum ve Nemec, bu film için güçlü bir kadın ajan olması fikrini de beğenmişler. Brad Bird’in anlatımıyla AJAN JANE CARTER (Paula Patton) “saldırgan biri.” Ama saha ajanı olarak çok deneyimi var. Görevi tamamlama arzusundan başka bir dürtüsü de var: intikam. Cruise şöyle söylüyor; “İnanılmaz yetenekli, çok karizmatik ve rolün gerektirdiği fizikselliği doğrudan almış.” Jane Patton şöyle söylüyor; “Erkekler kadar sert. Hatta daha sert. Uğraşacağı biri var.” GÖREVİMİZ TEHLİKE 3’den dönen ekibin teknik dehası, BENJI DUNN (Simon Pegg) saha ajanlığına terfi etmiş. Pegg karakteri “En iyi IT uzmanı. Her konuda her şeyi bilen bilgisayar uzmanı” olarak tanımlıyor.  Josh Appelbaum şöyle söylüyor; “J.J. şöyle söyledi; “Benji’nin masanın arkasından çıkıp sahaya geldiğini görmeyi çok isterdim.”  Biz de bu fikirle biraz eğlendik. Çünkü görevden göreve koşan o sertleşmiş ajanları görmeye o kadar alışmıştık ki onun yerine sahada o kadar uzun süre kalmayan bu adamı Ethan yanında gördük. Bu film için bir yenilik.” Pegg de karakterine büyük bir zeka ve mizah getiriyor. Bu da böyle yoğun ve bir dizi aksiyonla dolu bir film için benzersiz bir durum.
Appelbaum, AJAN WILLIAM BRANDT (Jeremy Renner) için şöyle açıklıyor; “bu karakterle bir masa jokeyi, bir takım elbise olarak karşılama fikrini beğendik. Ama büyük yetenekleri olduğunu ancak daha sonra fark ettik. Brandt, Ethan’a film boyunca tartışacağı bir başka ajan verdi. Bu da daha önce yapılmamış bir şeydir.”
Karakter, Renner’ı hemen çekmiş. Renner, “Brandt bir analizci. Son derece zeki olan, oldukça sıkı bir masa başı çalışanı. Olaylar hakkında fazla duygusal değil. Sonra yavaş yavaş gerçekten kim olduğunu görmeye başlıyorsunuz. Özellikle de fiziksel yeteneklerini gördüğünüzde bunu dar, mavi gömlekli bir analizciden beklemiyorsunuz. Aslında ekibin parçası olmak istemiyor ama şartlar onu gruba katılmaya zorluyor.” diyor.
Renner, başka bir projeyle ilgili olarak Cruise’un da yapımcı toplantısı için ziyaret ettiği günde Abrams’la kısa bir buluşmadan sonra projeye neredeyse şans eseri gelmiş. “Sonra gerçekten de o toplantıdan sonra Paramount’a geldim. Brad Bird, bryan Burk ve Tom’la oturdum. Bana hikayeyi anlattılar. Henüz bir senaryo bile yoktu. Karakteri anlattılar ve oldukça ilginç göründü. Hayır diyemedim.”
Bird , ekip ve kastla daha mutlu olamazmış. “Bütün bu insanlar beyaz perde de inanılmazlar Birlikte beyaz perdede gerçekten iyi senkronize olan 4 farklı ritim, ses ve tempo gibiler.” Diyor. Cruise da katılıyor; “Yaptıkları işlerin hayranıyım. Yarattıkları karakterleri görüyorsunuz. Ekipteki bütün üyeler ekip için harika bir dinamik yaratan benzersiz bir parça.”
Bu dördüncü kısım aynı zamanda Rusya, Hindistan, İsveç ve Fransa’dan karakterler ve oyuncularla uluslarası bir kastta yer alıyor.
“KURT HENDRICKS (Michael Nyqvist), soğuk savaş dönemi tarzındaki kötü adam çizer. İnanılmaz yıkıcı bir planı vardır ve yürütmektedir.” Diyor, André Nemec.  “Çok eski moda.” diyerek katılıyor İsveç doğumlu Michael Nyqvist.  Dünyayı yıkmaya meyilli bir planı olan sosyopat kötü adam fikri Bird, Cruise ve Abrams’ın konuşmalarından çımış. Appelbaum şöyle anlatıyor; “Planının fazla karmaşık ve fazla soyut yapmamak konusunda gerçek bir istek vardı. Büyük, eski moda bir kötü adam planı. Yeni olan, onun arkasından gidişimizdeki modern tavır. Bizden sakınmaya çalıştığı bir tavır. “Ama gerçekten garip olan ahlaki açıdan doğru olduğuna inanıyor. Bu her zaman karşılaşması en tehlikeli olan düşman çeşidi olmuştur. Çünkü yaptıklarından haklı çıkarlar. O da iyilik için savaş veriyor.” Diyor, Simon Pegg.
Léa Seydoux’un canlandırdığı SABINE MOREAU, doğruca klasik casus filmlerinden çıkmış. “O bir suikastçı – para için öldürür. Ya da Hayalet Protokolü durumunda elmaslar da iyi olacaktır.” diyor karakterin Fransız oyuncusu. Moreau ile çok önemli bir karşılaşma yaşayan bir IMF ajanını olan TREVOR HANAWAY’i canlandıran Josh Holloway “O azıcık acıması olan bir acımasız. Bu onu daha da kötü yapıyor.” diyor.
Kastta ayrıca Akademi ödüllü “Slumdog Millionaire”deki performansıyla bilinen, Hintli komünikasyon patronu olarak ANIL KAPOOR ile Rus istihbarat uzmanı ANATOLY SIDIROV rolüyle VLADIMIR MASHKOV bulunmaktadır. Uluslararası karakterlerden oluşan bu muhteşem ekip Görevimiz Tehlike filmlerini destekleyen tüm dünyadaki izleyicileri yüceltmektedir.
Paramount Pictures ve Skydance Productions Sunar
Bir Tom Cruise / Bad Robot Yapımı
Bir Brad Bird Filmi

İdari Yapımcılar Jeffrey Chernov
David Ellison   Paul Schwake   Dana Goldberg
Yapımcılar Tom Cruise   J.J. Abrams   Bryan Burk
Bruce Geller’in Yarattığı Televizyon Dizisinden
Senaryo Josh Appelbaum & André Nemec
Yönetmen
Brad Bird
Oyuncu Kadrosu: Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Pegg, Paula Patton, Michael Nyqvist, Vladimir Mashkov, Josh Holloway, Anil Kapoor, Léa Seydoux
Gösterim Tarihi: 23 Aralık 2011
Film henüz sınıflandırılmamıştır

Bir yanıt yazın