Neandria – Neandreia

Neandria – Neandreia

Konu:

1- Bir ekolojik olarak sürdürülebilir film yapım girişimi olan Neandria, antik bir kentin yakınlarındaki yoksul bir köyde, annesiyle birlikte yaşayan ve atletizm yarışlarına hazırlanan Suna adlı bir genç kadını odağına alıyor. Köye yeni gelen İmam ile birlikte değişen hayatı da izleyen film; yarışma, avlanma ve kazanma hırsıyla hastalanmış bir dünyada sıkışmış gençlerin, çatlaklarda özgürlüğü ve aşkı arayan isyanlarını anlatıyor.

2- Neandria, geçmişin izleri hayli silinmiş antik bir şehrin yıkıntılarının hemen altında, yoksul bir Ege köyünde geçiyor. Köyde hayat, dünyanın gerisinde yaşanandan hiç de farklı değil: Kıskançlık, hırs ve korku, burada da ele geçirmiş insanları. Yarışma, avlanma ve kazanma hırsının hasta ettiği bu insanların arasında bir tek, 18 yaşındaki Suna, yaşamaya dair can alıcı soruları sormaya cesaret edecektir. İyi ya da kötü olanı kim bilebilir ki? Ve yolun nasıl yürüneceğini kim bize söyleyebilir?

2- Türkiye’nin ekolojik anlamda ilk sürdürülebilir film yapım girişimi de olan film, Neandria antik kentinin yakınlarında, yoksul ve küçük bir köyde yaşayan ve atletizm müsabakalarına hazırlanan Suna adlı genç bir kadının hikâyesini anlatıyor.

Yönetmen: Reha Erdem
Oyuncular: Deniz İlhan, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İncinur Daşdemir, Nihal Yalçın, İzzy, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer, Ayşegül Kopartan
Senaryo: Reha Erdem
Yapımcı: Ömer Atay
Yapım: Atlantik Film
Yürütücü Yapımcı: Serra Ciliv
Görüntü Yönetmeni: Florent Herry
Yapım Yılı: 2023
Süre: 90 dakika
Gösterim Tarihi: 15 Mart 2024
Dağıtım: Başka Sinema