Nefes Nefese – Inhale

NEFES NEFESE

SİNOPSİS

Nefes Nefese (Inhale), ender görülen bir hastalığa yakalanan tek çocukları Chloe’yi kurtarmak için çabalayan Los Angeles Bölge Savcısı Paul Stanton (Dermot Mulroney) ve karısı Diane’in (Diane Kruger) soluksuz izlenen öyküsünü anlatıyor.
Bir yandan ünlü ve zengin bir adama açılan seks suçlaması davasına yoğunlaşmak zorunda kalan Paul, diğer yanda da kızını kurtarmak için çeşitli yöntemleri araştırmaktadır. Her iki ciğerinin birden değiştirilmesi gereken ve organ nakli için sıra bekleyen Chloe’nun durumu gittikçe kötüleşmektedir. Doktor Rubin (Rosanna Arquette) onlara Chloe’nin hayatını kurtarmak için elinden hiçbir şey gelmeyeceğini söyler ama eğer yeterli paraları varsa, organ donörü bulmanın başka yolları da olduğunu anlatır.
Kızlarının hayatını kurtarabilmek için yasaları çiğnemek zorunda kalabilecekleri gerçeği karşısında şaşkına dönen Paul, tavsiye almak üzere yakın arkadaşı James Harrison’a (Sam Shepard) danışır.  Harrison, Meksika’daki Tijuana şehrinde organ nakliameliyatları gerçekleştiren gizemli doktor Navarro (Vincent Perez) hakkında bilgisi olduğunu söyler ama bu işin peşinden koşarsa, elindeki her şeyi, ününü, kariyerini ve hatta hem kendisinin hem de kızının hayatlarını kaybedebileceği gerçeğini hatırlatır.

Kafası karışmış ve adeta çılgına dönmüş Paul ve Diane riski göze alarak söz konusu doktoru bularak, eğer mümkünse Chloes’nun hayatını kurtarmaya karar verirler. Bu karar onları Meksika’nın en karanlık işlerinin döndüğü yeraltı dünyasına götürecektir. Paul’ün araştırmaları sonunda onu yozlaşmış bir Meksika’lı polis memuru Aguilar’a (Jordi Molla) ve aslında Dr. Navarro naki ameliyatlarını bağış yöntemiyle değil, zorla ele geçirdiği insalrdan ölümlerine pahası çaldığı gerçeğine ulaştırır.
Uluslararası organ mafyasıyla karşı karşıya gelen Paul kendi kızını kurtarmakla, bu suçu ortaya çıkararak yüzlerce çocuğun hayatını kurtarmak arasında bir seçim yapmak zorunda bulur.

Bir 26 FILMS yapımı BLUEEYES PRODUCTIONS ortaklığıyla bir BALTASAR KORMAKUR filmi DERMOT MULRONEY “INHALE” DIANE KRUGER SAM SHEPARD VINCENT PEREZ ROSANNA ARQUETTE KRYSTYAN ANTONIO DAVID SELBY CESAR RAMOS ve JORDI MOLLA müzik JAMES NEWTON HOWARD yapım tasarım MONTE HALLIS görüntü yönetmeni OTTAR GUDNASON kostüm tasarım KATIE SAUNDERS kurgu ELISABET RONALDSDOTTIR ortak yapımcı NATALIA CHYDZIK yapımcı JENNIFER KELLY yapımcı NATHALIE MARCIANO MICHELLE CHYDZIK SOWA hikâye CHRISTIAN ESCARIO senaryo WALTER DOTY ve JOHN CLAFLIN yönetmen BALTASAR KORMAKUR

OYUNCULAR HAKKINDA

DIANA KRUGER

•    Sakatlanana kadar Londra’da Royal Ballet akademisinde  balerinlik yapan 1976 Almanya doğumlu Diane Kruger, bu olaydan sonra Almanya’ya dönünce kendisini moda dünyasında mankenlik yaparken buldu.
•    Luc Besson’un ısrarları üzerine sinema sektöründe kariyer yapabilmek için Paris’e taşındı.
•    1992’de Elite’in En Güzel Yüz yarışması finalistlerinden olan  Kruger ayrıca People dergisinin 2004 yılında “Dünyadaki En Güzel 50 İnsan” sıralamasında, 1995’te de Mazin Derginin yayınladığı “Dünyanın En Seksi 100 Kişisi” listesinde yer aldı.
•    “Truva” (Troy) filminde rol alabilmek için yönetmen Wolfganag Petersen’in isteği izerine 7 kilo alan aktris, kendisi haricinde diğer tüm oyuncuları akıl hastalarından oluşan “Frankie” filmi için üç hafta akıl hastanesinde kalmış, “Kaplanlar Timi” (Les Bridges du Tigre) filmi için Rusça öğrenmiştir.
•    2009’da rol aldığı Tarantino filmi “Soysuzlar Çetesi” (Inglorious Basterds), “Büyük Hazine” (National Treasure) ve serinin ikinci filmi “Büyük Hazine: Sırlar Kitabı” (National Treasure: Book of Secrets), “Beethoven’ı Anlamak” (Copying Beethoven) ve “Troy”, kariyerinin en önemli filmleri arasındadır.

DERMOT MULRONEY

•    1963 Virginia, Amerika doğumlu Dermot Mulroney, avukat bir babanın dört çocuğundan biriydi. Üç erkek kardeşi de sinema sektöründe olan Dermot’un sadece kız kardeşi babasının mesleğini seçimiş.
•    Aynı zamanda müzikle de uğraşan başarlı bir aktör ve çello virtüözü. Halen “Cranky George Trio” adlı bir grubu var.
•    Kariyerine 1986’da televizyon filmlerinde rol alarak başlayan aktör, Fame gibi üznlü televizyon dizilerinde de ufak roller üstlenmiş.
•    Sinema sektöründeki en önemli çıkışını, bugün en iyi arkadaşlarından biri olan Julia Roberts’ın yanı sıra Cameron Diaz ve Rubert Evertt gibi yıldızlarla birlikte başrolünü payşatığı “En İyi Arkadaşım Evleniyor” (My Best Friend’s Wedding) filmiyle yapmıştır.
•    “Schmidt Hakkında Her Şey” (About Schmidt), “Kiralık Sevgili” (The Wedding Date), Zodiac ve “Georgia Yasası” (Georgia Rule) gibi önemli filmlerin yanı sıra, Friends ve Batman gibi ünlü televizyon dizlerinde de rol almıştır.
•    Aktörün aday gösterildiği en keyifli yarışma, 1995 yapımı “Amerikan Yorganı” (How to Make an American Quilt) adlı filmdeki rol arkadaşı Winona Ryder’le paylaştığı öpücüğün, aynı yıl düzenlenen MTV Sinema Ödüllerinde, “En İyi Öpücük” kategorisinde aday gösterilmesidir.

ROSANNA ARQUETTE

•    Aktör ve aktrislerden oluşan bir aile olan Arquette, çok erken yaşta oyunculuğa başladı.
•    1959 New York doğumlu aktrist ilk büyük çıkışını on dokuz yaşındayken Bette Midler’le birlikte rol aldığı “The Dark Secret of Harvast Home” adlı bir televizyon filmiyle yaptı.
•    Çeşitli Bafta, Altın Küre ve Emmy adaylıkları bulunan sanatçı, başrolünü Madonna’yla paylaştığı ‘Desperately Seeking Susan’ filmindeki rolüyle British Academy Award aldı.
•    1992-98 yılları arasında müzisyen Peter Gabriel’la birlikte yaşadı. Daha sonraki erkek arkadaşı Toto solisti Steve Lukather’dı. Bu ilişkinin sonucunda Arquette’ten ilham alınarak yazılmış olan ünlü Toto şarkısı ‘Rosanna’ ortaya çıktı.
•    Medyum (Medium) dizisinin ünlü başrol oyuncusu ve bir dönem Nicholas Cage ile evli kalan kızkardeşi Patricia Arquette, evden  kaçıp onun yanına geldikten sonra sinemaya başladı.
•    “Ucuz Roman” (Pulp Fiction), “Saatler Sonra” (After Hours) ve “Derinlik Sarhoşluğu” (The Big Blue) kariyerinin en önemli filmleri arasındadır.

SAM SHEPARD

•    1943 Illionis doğumlu oyun yazarı ve aktörün, “Boşluktaki Kahramanlar” (The Right Stuf) adlı filmiyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalından Oscar adaylığı bulunmaktadır. 1979’da ise yazmış olduğu “Gömülü Çocuk” (Buried Child) adlı oyunu ise ona Pulitzer ödülünü kazandırmıştır.
•    Aç Sınıfın Laneti (Curse of the Starving Class) ve Vahşi Batı (Buffalo Bill’s Wild West) diğer önemli oyunlarıdır.
•    Otuz yaşına geldiğinde, New York’ta otuz oyun yazmış ve prodüktörlüğünü üstlenmişti.
•    1983 yılından beri Oscar Ödülü sahibi Jessica Lange ile birlikte yaşamaktadır.
•    Bob Dylan’ın “Knocked Out Loaded” adlı 1986 yapımı albümünde yer alan “Brownsville Girl” adlı şarkıyı, Dylan’la birlikte yazmışlardır.
•    “Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı” (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford), “Not Defteri” (The Notebook)
•    “Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı” (The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford), “Kara Şahin Düştü” (Black Hawk Down),  modern bir Shakespeare uyarlaması olan 2000 yapımı “Hamlet”, “Aşkın Sırları (Snow Falling on Cedars), “Pelikan Dosyası” (The Pelican Brief), “Çelik Manolyalar” (Steel Magnolias) ve “Paris, Texas” oyunculuk kariyerinin en başarlı çalışmaları arasında yer alır.

YÖNETMEN HAKKINDA

BALTASAR  KORMÁKUR

1966, İzlanda doğumlu yönetmen Baltasar Kormákur ülkesinde uzun yıllar tiyatroyla ilgilendikten sonra ilk filmi 101 Reykjavik ile sinema sektöründe adını duyurmaya başladı. 2002 yapımı filmi “The Sea” ile İstanbul Festivali’nde Altın Lale ödülüne de aday gösterilen de  Kormákur’u ülkemiz seyircisi iyi tanıyor. Başrollerinde Diane Kruger, Rosanna Arquette ve Vincent Perez gibi yıldız isimlerin olduğu ve Film Ekimi kapsamında gösterime giren Nefes Nefese, Kormákur’un kendi ülkesi dışında çektiği ilk film olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca ‘A Little Trip To Heaven’ın ardından yönetmenin ilk İngilizce çektiği film.

Bir yanıt yazın