Nene Hatun

Nihayet beklenen an geldi.

NENE HATUN DESTANI YENİDEN YAZILIP SİNEMAYA TAŞINIYOR

Snopsis

ÖNCE VATAN SAĞ OLSUN !!!!

Üniversite Kız kayak takımı 2011 Kış olimpiyatlarına hazırlık çalışmalarını sürdürmektedir. İçlerinden bir vardır ki bölgenin kızı olması nedeni ile bu spora oldukça yatkındır ve ondan çok şey beklenmektedir. Suna okuldaki başarısı ve kişisel özellikleri ile de herkesin takdirini toplamaktadır, fakat tam bu sırada  büyük bir talihsizlik yakasına yapışır, abisi ölümcül bir hastalığa yakalanmıştır ve hayattaki her şey altüst olmuştur. Hocası bu problemin üstesinden gelmesi için Suna’ya NENE HATUN’u örnek gösterir. En umutsuz durumda bile mücadeleye daha azimli şekilde devam etmenin hayata tutunmak ve başarıya ulaşmak için en doğru yol olduğunu anlatır.

Tarihte 93 Harbi Sırasında Erzurum’da yaşanan olaylar ve 2011 dünya üniversiteler arası kış olimyipatlarını anlatan film çekimleri Erzurum da tamamlandı. Filmde Nene Hatun’un kahramanlıklarını anlatıyor. Geçmişle günümüz arasında bir bağlantı kuruyor 2011 Dünya üniversiteler arası kış olimpiyatlarına Erzurum ev sahipliğini yapacağını belirten Yapımcı Sebahattin Kat, Uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapacağız, hem bunun tanıtımını yapmak hem de Erzurum’da yaşanan tarihi olayları, günümüz turizm potansiyelini anlatmak için önemli bir proje gerçekleştiriyoruz dedi. Bu filmde Erzurum çok iyi şekilde tanıtılacak.

Nene Hatun  Açelya Elmas:  Nene Hatun ile biz birbirimize çok benziyoruz  dedi. Nene Hatun’u canlandırmak için kameraların karşısına geçen Açelya Elmas inandığı değerler uğruna  mücadele veren Nene Hatun filminin çekimlerinin yapıldığı Erzurum’da yöre halkı  Elmas’a şiveyi doğru konuşması için yardım ediyor. Kurşun Yarası’ndaki Cemile ile şimdi canlandırdığım Nene Hatun  karakterleri hep inandıkları şeyin mücadelesini vermiş. Benim karakter yapımla birebir benzerlik gösteriyor. İnsan bunları hissetmeden  bu karekterlere can veremez dedi.

Nene Hatun’un gece başlayan mücadelesi tüm düşman Erzurum’dan kovuluncaya kadar devam etti. Kimsesi olmadğı için üç aylık bebeği ve 6 yaşındaki oğlunu Allaha emanet ederek cepheye koşan Nene Hatun, Erzurum’un her karış toprağında cephane taşıyarak, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek su dağıtarak, hizmetten hizmete koşarak destanlaştı. Gazi Ahmet Muhtar Paşanın zaferinde Nene Hatun’un  onun vatan aşkını paylaşan eşi Nalbant Ahmet (Barış Koçak) de payı vardı. Ölümünden bir yıl önce kendisini ziyaret eden NATO da görevli Amerikalı bir subayın sorusuna ben o zaman gereken şeyi yapmıştım  bugünde gerekirse aynı şeyi yaparım  cevabını vermişti. 1995 yılında Nene Hatun yılın annesi seçilmiştir. 98 sene yaşadğı Erzurum’da 22 Mayıs 1995 de zatürre hastalığından dolayı vefat etmiştir. Nene Hatun kurtuluş mücadelesini verdiği Aziziye tabyalarına defnedilmiştir. Türk Kadınlar birliği tarafından ölümünden 3 ay önce yılın annesi seçilmiştir.

93 Harbinde kadın erkek ellerine geçen orak, satır balta artık ne bulmuşlarsa evlerini çocuklarını bırakıp düşmanla savaşmış, orduya yardım etmişler ve onların katılımıyla düşman, topraklardan çıkarılmış Nene Hatun yaralanana kadar elindeki baltayla 17 Rus askerini öldürmüş ön saflarda savaşmıştır. Yaralandıktan sonra da arka saflarda hizmet vermiş aslında gencecik yumuşak huylu  bir genç kız Nene Hatun. Savaş zamanlarında evinden göç etmek zorunda kalıyor ve ailesinden kayıplar veriyor.

Sahneler genellikle yoğun bir duygu ve gözyaşı içinde çekiliyor. 18 Haneli bir türk köyü Erzurum Palandöken dağlarına kuruluyor. Çekimler – 4 C de çekiliyor soğuktan kağnıları çeken öküzler bayılıyor. Çekimler tamamlanırken zor günler geçiren oyuncular ve yapımcılar ermeni ve rus askerlerini oynayacak figürasyon bulamayınca zaman zaman çekimlere ara bile vererek filmi tamamladı.

Sette evlerinden uzak filmi tamamlayan Barış Koçak, evden sevdiklerimizden uzak olmak bizi yoruyor ama herkes inandığı bir iş için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı, yöre halkı ile sürekli iç içeyiz, her konuda bize yardımcı oluyorlar evlerini, eşyalarını bizimle paylaşıyorlar ve hatta bizimle birlikte oynuyorlar dedi. Bende Açelya ile birlikte filmden önce Erzurum’a gelip diyalektik çalışmaya başladım. İlk zamanlarda çok zorlandık ama yöre halkının yardımıyla  ve sevgisiyle kısa zamanda başardık dedi.

Oyuncular sette sabahlara kadar çalışmamız gerektiği zamanlar oldu. Dış çekimler, soğuk ortamlar palandöken dağ , taş, bol koşturmay, stress. Umarım Türk seyircisinin keyifle izleyeceği bir film olmuştur dediler.

NENE HATUN (KİMLİK)

Türü : Sinema Filmi (Belgesel Drama)
Süre : 100 dakika
Senaryo  : Avni Kütükoğlu ve Senaryo Yazım ekibi
Çekim Tarihi : Mart – Ağustos 2010
Yapım : Kat Yapım  (Sebahattin Kat – Veysi Dündar)
Yönetmen : Avni KÜTÜKOĞLU

NENE HATUN KÜNYE

Nene Hatun : Açelya ELMAS (Başrol) – Lale Devri, Ihlamurlar Altında, Kurşun Yarası, Haziran Gecesi
Nalbant Ahmet : Barış KOÇAK (Hatırla Sevgili –  Deniz Gezmiş )
Zeynep : Betüm ŞAHİN
Turan Dayı : Selahattin TAŞDÖĞEN (Düriyenin Güğümleri)
Ahmet Muhtar Paşa : Serdar GÖKHAN

Bir yanıt yazın