Öğretmenler Odası – The Teacher’s Lounge

ÖĞRETMENLER ODASI – THE TEACHERS’ LOUNGE

İlker Çatak yönetmenliğinde vizyona giren Almanya yapımı Öğretmenler Odası (The Teachers’ Lounge), öğretmenliğe yeni başlayan bir kadının okulda karşılaştığı hırsızlık olayıyla mücadelesini konu ediniyor. Hâlâ bozulmamış idealizmiyle hırsızlık olayını araştırmaya başlayan matematik öğretmeni Carla, özellikle meslektaşları, ebeveynler ve öğrenciler arasında bir anlayış eksikliği ile karşılaşır. Asıl şüphelinin de Oskar değil onun annesi olduğunu öğrendiğindeyse ideallerinin gerçekle pek de örtüşmediğini fark eder…

Özet: Carla Nowak bir lisede matematik öğretmenliği yapan genç bir kadındır. Kendisini yeni atandığı okulundaki meslektaşlarından ayıran en önemli özelliği ise idealizmidir. Arka arkaya yaşanan hırsızlık olayları okulda huzuru kaçırırken Türk bir öğrenci hırsızlıkla suçlanır ve Carla bu olayı araştırmaya karar verir.

Söz Senettir ve İstanbul Bahçesi filmleriyle tanınan yönetmen İlker Çatak’ın son filmi Öğretmenler Odası, Almanya’nın Oscar’a aday gösterdiği film olurken En İyi Uluslararası Film dalında kısa listeye kaldı.

Yönetmen: İlker Çatak
Oyuncular: Leonie Benesch, Leonard Stettnisch, Eva Löbau
Senaryo: Johannes Duncker, İlker Çatak
Yapımcı: Ingo Fliess
Görüntü Yönetmeni: Judith Kaufmann
Kurgu: Gesa Jäger
Müzik: Marvin Miller
Tür: Dram
Süre: 99 dk
Vizyon Tarihi: 2 Şubat 2024
İthalat & Dağıtım: Bir Film